www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu cine va fi urmatorul G3


John Petrecce
 Share

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Din toate punctele de vedere! Astia sunt niste muzicieni completi.

Clar ! Uite eu iti zic cel putin 5 puncte de vedere unde sunt altii mai tari :

1. Feeling : Gary Moore, Santana

2. Complexitate d.p.d.v stilistic si al abordarii frazelor : Eric Johnson,Robben Ford

3. Claritate a notelor : Albert Lee + toti aia de country.Astia canta, nu dau o pana si fac juma de grif.

4. Compozitie muzicala : David Gilmour, Brian May.

5. Balls : Walter Trout, Angus Young, Doug Aldrich.

 

Daca vrei , mai continui.

Link to comment
Share on other sites

Clar ! Uite eu iti zic cel putin 5 puncte de vedere unde sunt altii mai tari :

1. Feeling : Gary Moore, Santana

2. Complexitate d.p.d.v stilistic si al abordarii frazelor : Eric Johnson,Robben Ford

3. Claritate a notelor : Albert Lee + toti aia de country.Astia canta, nu dau o pana si fac juma de grif.

4. Compozitie muzicala : David Gilmour, Brian May.

5. Balls : Walter Trout, Angus Young, Doug Aldrich.

 

Daca vrei , mai continui.

 

Mda... Vai are mai mult feeling decat Moore si Santana pusi impreuna (hai, poate exagerez un pic...). Cat despre complexitate, nu este chitarist mai complex ca Vai. Dupa parerea mea si a multor altora Vai este cel mai complex chitarist. Acum cu claritatea... vrei sa-mi zici tu ca Vai canta murar??? Tu nu sti ce vorbesti frate... Cat despre compozitie, aici nu am ce sa zic, cei 2 care i-ai mentionat tu, Jason Becker, Django Reinhardt, Al Di Meola, Zappa etc .... pot fi pusi la nivelul lui Vai (sa nu se inteleaga ca zic ca Vai e cel mai tare compozitor, pentru ca nu cred ca este asa...). Cat despre balls... are si el o gramada.... asculta Jibbom, Bad Horsie etc....

Link to comment
Share on other sites

Pai daca Vai are mai mult feeling decat Moore sau Santana e clar ce ai vazut tu in viata ta.

Si normal ca astia canta murdar pentru ca ei au distoarse , care iti leaga notele pe cand sa canti pe clean e alta treaba, de 10 ori mai greu .Nu mai zic nimic ca vad ca nu am cui, cei carora am cui stiu deja ce vreau sa zic.

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Stimabile Guitar88 in cazul asta de zici ca Santana nu are feeling inseamna ca nu ai ascultat Santana in viata ta si Jazz`ul pentru tine e un fel de mancare necunoscuta :).

Link to comment
Share on other sites

Pai daca Vai are mai mult feeling decat Moore sau Santana e clar ce ai vazut tu in viata ta.

Si normal ca astia canta murdar pentru ca ei au distoarse , care iti leaga notele pe cand sa canti pe clean e alta treaba, de 10 ori mai greu .Nu mai zic nimic ca vad ca nu am cui, cei carora am cui stiu deja ce vreau sa zic.

 

 

Pentru mine Vai are mai mult feeling decat cei 2, si ai incredere ca am vazut destule in viata mea.

Si distorsul nu intotdeauna iti acopera greselile, cateodata ti le si scoate in evidenta. Si nu cred ca Vai a ajuns unde e cantand murdar.

 

Stimabile Guitar88 in cazul asta de zici ca Santana nu are feeling inseamna ca nu ai ascultat Santana in viata ta si Jazz`ul pentru tine e un fel de mancare necunoscuta :).

 

 

Draga Fenderash, eu nu am zis ca Santana nu are feeling, din contra, are o gramada. Sustin ca PENTRU MINE, Vai e cel mai tare, deoarece eu ma regasesc in muzica lui, si pentru mine este o chestie iesita din comun. Cat despre Jazz ... am luat si lectii.... :)

Link to comment
Share on other sites

Mda... Vai are mai mult feeling decat Moore si Santana pusi impreuna (hai, poate exagerez un pic...). Cat despre complexitate, nu este chitarist mai complex ca Vai. Dupa parerea mea si a multor altora Vai este cel mai complex chitarist. Acum cu claritatea... vrei sa-mi zici tu ca Vai canta murar??? Tu nu sti ce vorbesti frate... Cat despre compozitie, aici nu am ce sa zic, cei 2 care i-ai mentionat tu, Jason Becker, Django Reinhardt, Al Di Meola, Zappa etc .... pot fi pusi la nivelul lui Vai (sa nu se inteleaga ca zic ca Vai e cel mai tare compozitor, pentru ca nu cred ca este asa...). Cat despre balls... are si el o gramada.... asculta Jibbom, Bad Horsie etc....

 

Hai sa pun si eu niste paie: Vai e un specimen aparte, cu ceva feeling dar mai mult inclinatie spre experiment decat spre creatie. Vai incearca marea cu degetul si uneori mai si marcheaza. Are scapari impresionante, precum For the love of God si Audience is Listening (gusturi personale), dar are si balarii de nu stii ce sa mai crezi.

 

In materie de compozitie sunt alaturi de sentimentalii thread-ului: David Gilmour, Gary Moore si as mai adauga Eric Clapton. si Mark Knopfler. Pe Santana l-as incadra la categoria feeling, dar sunt usor dezamagit de evolutia din ultima perioada. Inaintea lu' nea Vai l-as pune pe Satriani care da dovada de un bun gust rar intalnit la virtuozi.

 

Deci pana la Vai as spune ca mai e cale lunga (in jos, daca mi-e permis).

 

Cu respect,

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine Vai are mai mult feeling decat cei 2, si ai incredere ca am vazut destule in viata mea.

....

Draga Fenderash, eu nu am zis ca Santana nu are feeling, din contra, are o gramada. Sustin ca PENTRU MINE, Vai e cel mai tare, deoarece eu ma regasesc in muzica lui....

 

Pai ????? Vai saracu incearca sa-l imite pe Frank Zappa si o cam ia prin porumb , cu compozitia sta cam slab ,la o tona de albume abia are muzica, efecte da canta bine are tehnica , feeling dar unde le foloseste doar face balet pe scena si shredding ca sa ia fata la public , muzica ??

Daca vezi ultimele inregistrari e cam jalnic .

De ex. pe Croasroad Blues Festival canta vai si amar cu toata gasca lui , si l-am mai vaz evoluand la fel de slab si in alte inregistrari live.

Discul se inchide cu ZZ Top ce sa mai zic da clase la majoritatea celor din festival.

 

Apoi mai sunt doi chitaristi in viata la care nu ajunge poate niciodata , Jeff Beck , Leslie West

Nu va compune niciodata ca si Pete Townshand si mai sunt multi .

De urmarit ce cover-uri pun pe scena la G3-uri.

 

Incontestabil Vai este unul din cei mai buni si vestiti chitaristi , dar nu-i cel mai mai .Are si el felia lui.

Link to comment
Share on other sites

Pai ????? Vai saracu incearca sa-l imite pe Frank Zappa si o cam ia prin porumb , cu compozitia sta cam slab ,la o tona de albume abia are muzica, efecte da canta bine are tehnica , feeling dar unde le foloseste doar face balet pe scena si shredding ca sa ia fata la public , muzica ??

Daca vezi ultimele inregistrari e cam jalnic .

De ex. pe Croasroad Blues Festival canta vai si amar cu toata gasca lui , si l-am mai vaz evoluand la fel de slab si in alte inregistrari live.

Discul se inchide cu ZZ Top ce sa mai zic da clase la majoritatea celor din festival.

 

Apoi mai sunt doi chitaristi in viata la care nu ajunge poate niciodata , Jeff Beck , Leslie West

Nu va compune niciodata ca si Pete Townshand si mai sunt multi .

De urmarit ce cover-uri pun pe scena la G3-uri.

 

Incontestabil Vai este unul din cei mai buni si vestiti chitaristi , dar nu-i cel mai mai .Are si el felia lui.

 

 

Vai nu incearca sa-l imite pe Frank Zappa. Vazand ca Zappa a fost cel care l-a lansat in muzica, mi se pare normal sa fie influentat de el. Cand Vai era inca la scoala de muzica in Boston, Zappa l-a pus sa-i transcrie niste muzica. Pentrecand vreo 10 ore pe zi, ascultand numai Zappa, cred ca te influenteaza o gramada. Sa nu mai vorbim despre faptul ca dupa aia Vai a fost chitarist pentru Zappa.

Eu NU sustin ca Vai este cel mai tare chitarist, ci ca este cel mai tare pentru mine. Sunt chitaristi care compun mai bine ca Vai, care poate si canta mai bine ca el etc etc... dar Vai imi atinge "coarda aia" si de aceea pentru mine el este si va fi intotdeauna cel mai tare.

Nu este un compozitor care sa se poata compara cu Mozart, Bach, Paganini, in schimb Jason Becker este. Va rog nu-l bagati si pe Malmsteen aici ca nu are ce cauta.

Steve nu are feeling-ul lui Gilmour, sau al lui Reinhardt etc...

Si mai sunt o multime de chestii in care alti chitaristi sunt mai buni in, dar puse toate impreuna, il face pe Vai cel mai tare (din nou, parerea mea).

Vad ca aici, nu prea va place Vai si il tratati "cam din ****", dar tineti minte, ca el este la un nivel la care foarte putini pot ajunge.

Nu voi mai zice nimic in apararea lui, pentru ca nu imi place sa ma contrazic cu lumea.

Oricum, fiecare cu gusturile lui ....

Link to comment
Share on other sites

Hai sa pun si eu niste paie: Vai e un specimen aparte, cu ceva feeling dar mai mult inclinatie spre experiment decat spre creatie. Vai incearca marea cu degetul si uneori mai si marcheaza. Are scapari impresionante, precum For the love of God si Audience is Listening (gusturi personale), dar are si balarii de nu stii ce sa mai crezi.

 

In materie de compozitie sunt alaturi de sentimentalii thread-ului: David Gilmour, Gary Moore si as mai adauga Eric Clapton. si Mark Knopfler. Pe Santana l-as incadra la categoria feeling, dar sunt usor dezamagit de evolutia din ultima perioada. Inaintea lu' nea Vai l-as pune pe Satriani care da dovada de un bun gust rar intalnit la virtuozi.

 

Deci pana la Vai as spune ca mai e cale lunga (in jos, daca mi-e permis).

 

Cu respect,

 

Mi-ai luat cuvintele din gura. :)

Link to comment
Share on other sites

Ce draq e asa mare compozitor Jason Becker ca eu nu inteleg !!! Pai se compara Cacophony cu ... Priest,Maiden etc. Intr-adevar este un pionier da ce mare compozitor este ca eu nu-mi dau seama. Ba, ca sa fii bun tre sa compui sa sune trupa, formatia, orchestra, nu compui tu partea de instrument super complicata si restu sa fie lalaiala. Jason Becker este un virtuoz extraordinar si .... cam atat. Nu cred ca trebuie ridicat in slavi pentru suferinta lui, asta ar insemna ca e demn de mila si nu cred ca el personal si-ar dori chestia asta.

Uite , parerea mea , Tommy Iommi este un foarte bun compozitor,desi ca si chitarist mi se pare .......

Link to comment
Share on other sites

Ce draq e asa mare compozitor Jason Becker ca eu nu inteleg !!! Pai se compara Cacophony cu ... Priest,Maiden etc. Intr-adevar este un pionier da ce mare compozitor este ca eu nu-mi dau seama. Ba, ca sa fii bun tre sa compui sa sune trupa, formatia, orchestra, nu compui tu partea de instrument super complicata si restu sa fie lalaiala. Jason Becker este un virtuoz extraordinar si .... cam atat. Nu cred ca trebuie ridicat in slavi pentru suferinta lui, asta ar insemna ca e demn de mila si nu cred ca el personal si-ar dori chestia asta.

Uite , parerea mea , Tommy Iommi este un foarte bun compozitor,desi ca si chitarist mi se pare .......

 

Hai ca nu mai are rost sa continui acest post pentru ca vad ca nu am cu cine sa vorbesc aici. Daca nici Jason Becker nu este bun.... atunci dao naibii de treaba. Faza ca poate fi comparat cu Beethoven, Bach etc... nu a iesit din gura mea ci din cea a lui Marty Friedman.

Vad ca pentru tine chestia asta a devenit personala, si de aceea nu mai are rost sa ma postez aici. Daca as zice ca Mozart a fost un geniu, sunt sigur ca tu ai zice ca nu-i asa si ca a compus si el 2 chestii misto, in rest vai de cucu lui.

 

Ba, ca sa fii bun tre sa compui sa sune trupa, formatia, orchestra, nu compui tu partea de instrument super complicata si restu sa fie lalaiala.

Asculta tu Perspective si dupa aia vorbeste. Jason a compus fiecare nota!

Link to comment
Share on other sites

Pai daca tu esti de acord cu asas o comparatie mai bine iti iei chitara de gat si iti faci firma de batut covoare ....

 

 

Vad ca iti place sa-i tratezi ca din **** pe astia mari, care au facut istorie.... Miar place sa te vad pe tine compunand ceva, macar un sfert la fel de frumos cat ei. Cand termini, zimi is mie, pentru ca o sa fiu primul care o sa-ti pupe picioarele. Pana atunci te sfatuiesc sa taci din gura si sa arati mai mult respect pentru ei, deoarece il merita din plin.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Domnul Guitar88 eu personal il cunosc foarte bine pe Alex_Strat69 si crede`ma ca stie el ce vorbeste spre deosebire de tine care faci numai "comparatii" aiurea si in necunostinta de cauza din cate vad.Ramai tu la ale tale si gata.Personal rog un admin sa inchida acest topic.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt deloc mare fan Malmsteen ! Dak erai un pic mai atent mai sus idi dadeai seama ce "fan" sunt. E o chestie de cum abordezi melodia. Ce-mi place la Malmsteen de mor este tonul sau , care este totusi destul de apropiat de al clasicilor, si atitudinea pe scena.Si sa stii ca , conteaza chiar prea mult cum canti .Uita-te pe net si ai sa vezi japonezi vitezisti ca Malmsteen, Vai etc. de nu o sa iti vina sa crezi. Ce ... nu canta .... ba da. Dar cum ..... ? :)

De acord ca sunt f multi care canta f rapid dar sunt unknown cum zici tu.Dar si Malmsteen ca si astia "ai mari" au ajuns unde sunt ptr ca au si ceva originalitate. de acord si cu chestia ca e doxa de muzica clasica si de cele mai multe ori da bine dar tot raman la ideea ca insista prea mult pe partea asta si compozitiile lui pot fi considerate la un moment dat borring la fel cum zici tu de Vai fata care si pe mine ma supara la ureche cate o data :) Oricum poate fi si ochestie de gusturi...Ideea e ca trebuie sa mai fie ceva compozitie si muzicalitate la un chitarist in afara de tehnica. :)

 

Mie mi-ar placea sa vad un G3 cu Clapton. Si as mai vrea unul cu Slash. Desi cer prea mult, mi-ar placea si unul cu Billy Gibbons.

 

Cu respect,

Bune si ideile astea.Mai degraba cu / !:(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.