www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Sursa Pt Pedale


florerusu
 Share

Recommended Posts

nu reusescsa gasesc o sursa pt pedale care sa aibe 9v, 12v si una de 15v. care ma poate ajuta? multumesc

In magazin de electronice sursa in comutatie stabilizata cu tensiuni multiple.sau sursa universala cu mai multe tensiuni de iesire curent suficient ...si are si adaptoare ptr tot felul de mufe de conectare ....

Link to comment
Share on other sites

Sursa Laptop 18V, condensatori, stabilizatori 7809, 7812, 7815 ceva mufe ... sarma, cabalj si ceva spirit practic, cam asta e tot ce iti trebe si crede-ma ca nu o sa ai brum, zgomote bulcle de masa si alte chestii (asta daca respecti cateva norme de proiectare).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Sursa Laptop 18V, condensatori, stabilizatori 7809, 7812, 7815 ceva mufe ... sarma, cabalj si ceva spirit practic, cam asta e tot ce iti trebe si crede-ma ca nu o sa ai brum, zgomote bulcle de masa si alte chestii (asta daca respecti cateva norme de proiectare).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

Poti sa ai bucla de masa odata ce ai masa comuna bucla de masa se formeza intre pedale ( mieuna chorusul Boss prin bucla de masa chiar si pe bypas am rezolvat pe moment cu o baterie de 9V ..).

M-am gandit sa pun niste rezistoare de sa zicem 100 Ohmi si cate un condensator de decuplare exact cum facem la amplifuri cu tranzistoare ca sa nu avem "feedback" pe liniile de alimentare .

Am vazut ceva asemanator la un mixer Peavey ( amplif de voce cu mixer cu 8 nabnale ) ce lam avut ofdata la reparat si am undeva schema..

Daca consumul nu este mare se poate pune si rezistor mai mare .

 

Surse Dell am cumparat din talcioc 18,5V 7A asa ca mai am de facut "interfata " cu IC-uri stabilizatoare si filtrele amintite .Dar mai am si cateva surse de video sau dvd player care au mai multe tensiuni +12V,-12v ,+5V acestea au infasurari separate dar trebuie sa vad daca pot sa separ masa iesirilor ca sa fac si o sursa care are macar doua iesiri absolut izolate galvanic.

 

la magazinele Well am vazut surse in comutatie de diferite puteri, am una ce se poate regla intre 9-15V duce 1,2A ar fi suficient pentru pedalele analogice ..dar trebuie sa incerc.

 

La Well am vazut sursa universala amintita dar care are doar o singura iesire ..deci daca trebuie pentru mai multe pedale trebuie adaptata cu circuite in plus..

 

Acum incep sa dea surse in comutatie si la pedalele /multiefecte ( este mai ieftin ptr fabricant decat un transformator )

daca pui intr-o cutie 5-6 surse in comutatie de 9V-12V de 500mA ai o scula cu masa complet izolata si nu ai 6 cabluri de retea ..nu stiu ce protectie au la scurt in cazul utilizarii mufelor si cablurilor de alimentare ce se pot defecta..si pot sa ajunga accidental in scurt .Trebuie sa studiez.

Chiar si 10 surse in comutatie de 500mA sunt mai usoare decat o sursa de 18,5V/7A de aprox 100W de la laptop .

 

Totusi cine nu are o minima pregatire este periculos sa foloseasca orice oricum.!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

voodoo lab pedal power 2. se poate folosii pt 15v?

am o pedala care are nevoie de 15v 300mA

care stie?

 

nu...9/18/24V

Ti-am zis...eu in locul tau as lua una separat pt 15 volti pentru ca nu prea gasesti surse dedicate pt efecte care sa scoata si 15V pe langa uzualele voltaje de 9,12,18,24V.Eu in locul tau as lua un voodoo lab si pt 15V as lua una de la supermarket/piata cum zice zi karpi...sau:

http://www.thomann.d..._supply_15v.htm

Link to comment
Share on other sites

pana la urma voi lua o sursa pt 9v-12v. dar intrebare: se merita 200 de coco pt o sursa de genu voodoo lab 2 plus?

face diferenta?

sau mai bine iau 1 harley benton la 34 coco

ce parere aveti?

nu stiu,poate pentru unii merita.Insa nici harley benton-ul ala nu ti-l recomand...multi s-au plans ca dadea destul de zgomotos pe unele pedale.Eu am cumparat acum cateva saptamani,mai mult din curiozitate o sursa ac-dc cu output de 3,/4.5/6/7.5/9/12V,polaritate inversabila,set de 4 mufe, pe care scria ca e stabilizata..Am dat doar 50 RON pe ea la Praktiker.Nu-mi pare rau ca am luat-o ca pe unele pedale baga zgomot minim,nederanjant(un digitech BM,boss cs-2,ehx micro q-tron)....dar pe wah(crybaby),booster(sfx01) si clona de TS808 baga un nivel de zgomod insuportabil.De aceea zic eu ca n-ai da banii degeaba pe o sursa dedicata de la voodoolab sau t-rex stabilizata si filtrata(nush ce inseamna d.p.v tehnic).Nu stiu daca pentru pedalboard-ul tau se merita voodoo lab power 2 plus dar un t-rex fuel tank junior , un bbe supa charger sau un dunlop dc brick eu cred ca merita luat.Dintre cele mai ieftine ,am auzit ca-si face bine treaba gator-ul asta:

http://www.thomann.de/gb/gator_gbus8_multi_power_supply.htm

Iar despre artec power brick as vrea sa aud mai multe pereri,stiu ca sunt oameni si pe la noi care au avut.

Link to comment
Share on other sites

pana la urma voi lua o sursa pt 9v-12v. dar intrebare: se merita 200 de coco pt o sursa de genu voodoo lab 2 plus?

face diferenta?

sau mai bine iau 1 harley benton la 34 coco

ce parere aveti?

Un prieten posesor de Voodoo e extrem de multumit de respectiva sursa, pentru aceasta renuntand la un Dunlop DC Brick.

Daca nu iei in considerare varianta Cioks, poti apela la un electronist sau la cei pasionati de electronica de pe forum. S-ar putea sa te ajute.

Bafta!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Un prieten posesor de Voodoo e extrem de multumit de respectiva sursa, pentru aceasta renuntand la un Dunlop DC Brick.

Daca nu iei in considerare varianta Cioks, poti apela la un electronist sau la cei pasionati de electronica de pe forum. S-ar putea sa te ajute.

Bafta!

 

 

 

unde gasesc asemenea scula? cioks?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

cu u voodoo la pp2+ poti alimenta si o pedala de 15V, de la una din prizele 5 sau 6, cu DIP switch-ul de pe spate pus pe pozitia contrara celei notata "normal". de asemenea, cu un cablu special, poti inseria doua dintre prize si astfel ai alimentare la 18V. dar punctul cel mai tare al acestui alimentator este faptul ca are infasurari separate in secundarul transformatorului de retea, pentru fiecare iesire. in acest fel (si numai astfel) se obtine o tensiune "curata" la iesire, care nu genereaza brumuri si alte nebunii, precum alimentatoare ieftine cum sunt dc-brick-ul.

pentru alte informatii, poti sa ma contactezi direct.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.