www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul Meu Cantec


Guest M. Georgian
 Share

Recommended Posts

In primul rand nu e cantec.

E doar un fragment si, in lipsa contextului, nu se poate stabili nici ce rol ii acorzi tu nici coerenta in sine a fragmentului.

In momentul asta trebuie sa ai moralul tare. Ca sa arati ca poti da finalitate. Orice inceput e asa.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest M. Georgian

Am incercat sa cant aceasta compozitie si la chitara, dar nu imi iese cap-coada fara greseli majore, iar in inregistrare se aude destul de rau :(. MIDI-ul suna mult mai bine. Cat despre inspiratie, am incercat diverse combinatii de note pana am obtinut prima masura. Restul au venit de la sine.

Link to comment
Share on other sites

Guest M. Georgian

Mult mult mult studiu iti recomand.... pana la stadiul de a compune, sunt de parere ca mai trebuie sa treci prin niste pasi care i-ai cam sarit... Si nu o lua in nume de rau. Ti-o spun cu cele mai bune intentii.

 

Numai bine,

Adrian

 

Sunt constient ca am foarte mult de studiat. Aceasta compozitie a fost un experiment, nu intentionez sa fac alte incercari de a compune prea curand.

 

Multumesc tuturor pentru opinii si sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Guest Buffaloh

Mult mult mult studiu iti recomand.... pana la stadiul de a compune, sunt de parere ca mai trebuie sa treci prin niste pasi care i-ai cam sarit... Si nu o lua in nume de rau. Ti-o spun cu cele mai bune intentii.

 

Numai bine,

Adrian

 

Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pana la stadiul de a compune ?

Te intreb asta pentru ca nu cumva sa ii sar fara sa vreau.

Sunt incepator si ma roade extrem de tare faptul ca nu pot compune nicio melodie care sa sune bine ...doar cateva teme banale de maxim 2 masuri cand am inspiratie.

 

Multumesc, Eugen.

Link to comment
Share on other sites

Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pana la stadiul de a compune ?

Te intreb asta pentru ca nu cumva sa ii sar fara sa vreau.

Sunt incepator si ma roade extrem de tare faptul ca nu pot compune nicio melodie care sa sune bine ...doar cateva teme banale de maxim 2 masuri cand am inspiratie.

 

Multumesc, Eugen.

Asculti si inveti studiezi "totul" ce sa compus pana la tine .

 

Ai invatat la scoala despre "forma" muzicala ,pe langa game , tonalitate ,acorduri , progresii ..armonie etc ..

 

Trebuie sa cunosti formele mnuzicale, genurile,subgenurile, stilurile .

 

Acu ...dupa ce le cunosti poti incerca sa compui si tu ...ceva original ce sa nu fie deja compus de altcineva.

 

De fapt nu-i nici o problema ..90% din muzicanti nu pot compune ..doar imita ( cat pot ).

Deci daca nu poti compune ( peste un timp) intre timp exersezi si incerci sa imiti ..sa copiezi..

Daca ajungi un super "copiator " poti face cariera imitand 100 %un superstar la moda .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Karpi, iti multumesc mult pentru sfat ..voi tine cont de el .:respect:

Pana la capodopera , poti sa incerci sa faci "copie" de gen /stil/sonoritate .

 

Adica asculti un album al unei trupe si faci un fel de continut intr-o singura piesa ...ceva sa suna asemanator dar sa fie diferit .

Copiezi elementele ,structura , progresia..rezolvari/modulatii.

Te gandesti la ce ai face tu dintr-o piesa daca ai fii cu trupa respectiva..

 

Asa nu iese ceva foarte original dar este un exercitiu bun ca sa descoperi din interior genul.stilul...

 

YOUTUBE ...NME 65 ...-->gasesti Hollies,Beatles,Rolling Stones,....etc...apoi treci NME 66,67,68...

piese simple cantate simplu ..dar geniale...si sunt punctul de plecare al muzicii rock din zilele noastre .

 

Deci nu Blues sau Folk ..caci este o capcana ..par simple dar ...

 

Blues-ul cat si folk-ul este bazat 90% pe TEXT /Poezie ...deci bati pasul pe loc din punct de vedere al muzicii .

 

Muzica "usoare ",pop este bazata mai pe melodie ...textul mai nepretentios

 

Deci te orientezi...ce vrei TEXT ,,sau muzica ...sau ceva intre ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.