www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Designer


Guest david_stevevai4ever
 Share

Recommended Posts

Guest david_stevevai4ever

Hello!

 

In primul rand stiu ca acest topic nu se potriveste prea bine aici, asa ca scuzati-ma dar nu am gasit o sectiune unde s-ar potrivii.

Intrebarea mea este cu ce program as putea face chitari ca astea

http://www.ibanez.co.../finalists.html

?

 

Multumesc frumos!

Edited by david_stevevai4ever
Link to comment
Share on other sites

Ca recent MFA în design mã simt nevoit sã intervin :lol:

Design poți face cu creionul pe hârtie. Proiectul final va fi cel mai probabil un model tridimensional virtual (și ne-virtual, i.e. machetã sau prototip) plus o serie de informații auxiliare. Deci ai avea nevoie de un pachet pt. CAD.

Ce e acolo, ce a fost concursul lui Vai (și m-a dezamãgit profund) e ilustrație: ai un spațiu și îl colorezi, ca la grãdinițã.

 

Desigur chitarele nu se "fac" cu niciun program. Se fac cu CNC-uri, ferãstraie, hârtie abrazivã, adeziv, aerografe ș.a.m.d. Cu "programul" faci cel mult o reprezentare a obiectului fizic. O imagine bidimensionalã de rezoluție micã e o reprezentare foarte proastã. Un model CAD detaliat însoțit de descrierea procesului tehnologic se apropie mai mult de realitate. Deci atenție la semioticã :)

 

Vezi de exemplu evoluția și procesul de aici: http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/25034-concept-chitara-v1

Link to comment
Share on other sites

Guest david_stevevai4ever

Ca recent MFA în design mã simt nevoit sã intervin :lol:

Design poți face cu creionul pe hârtie. Proiectul final va fi cel mai probabil un model tridimensional virtual (și ne-virtual, i.e. machetã sau prototip) plus o serie de informații auxiliare. Deci ai avea nevoie de un pachet pt. CAD.

Ce e acolo, ce a fost concursul lui Vai (și m-a dezamãgit profund) e ilustrație: ai un spațiu și îl colorezi, ca la grãdinițã.

 

Desigur chitarele nu se "fac" cu niciun program. Se fac cu CNC-uri, ferãstraie, hârtie abrazivã, adeziv, aerografe ș.a.m.d. Cu "programul" faci cel mult o reprezentare a obiectului fizic. O imagine bidimensionalã de rezoluție micã e o reprezentare foarte proastã. Un model CAD detaliat însoțit de descrierea procesului tehnologic se apropie mai mult de realitate. Deci atenție la semioticã :)

 

Vezi de exemplu evoluția și procesul de aici: http://forums.rgc.ro...cept-chitara-v1

 

Multumesc foarte foarte mult!

Link to comment
Share on other sites

Guest david_stevevai4ever

Ah, si am uitat sa spun ca vroiam sa fac doar o reprezentare a obiectului fizic.

Edited by david_stevevai4ever
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.