www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Sm7


Recommended Posts

Am observat ca aceasta pedala se vinde destul de ieftin pe forum. Stiu ca am cantat pe una acum 2-3 ani dar chiar nu mai stiu ce impresie mi-a lasat la acel moment. Demo-urile de pe youtube par promitatoare.

Se poate folosi ca boost?

Cum se comporta pedala cu un boost in fata?

Cum reactioneaza la palm-mutting pe o chitara cu multe joase?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

salut, eu o vand ieftin ca mi-am luat un procesor zoom intre timp si s-a pus praful pe ea.

 

- mutingul e chiar ok mai ales c-ai acel "void" cu 3 pozitii (off, normal si agresiv)

- cu drive-ul la minim iese un efect usor overdrive destul de interesant

- mi-a placut sistemul de blocare a pozitiei butoanelor prin apasare

- cat am avut baterie in pedala asta nu mi-a supt din ea asa rapid ca digitech metal masterul

- sistemul de inlocuire a bateriei e mult mai usor decat la digitechuri.

Link to comment
Share on other sites

Fiind o pedala digitala am sansa de a avea neplaceri la utilizarea impreuna cu un drive analog?

Cat de mare este diferenta intre aceasta pedala si Ibanez DS7? Am ceva expereinte cu DS7, care are un mare dezavantaj legat de versatilitate, anume are un singur pot de ton, care mie imi suna bine doar intr-o anume pozitie.

Nu am specificat faptul ca nu am de gand sa inlocuiesc pedala de drive pe care o folosesc in general, adica asta . Sunt pur si simplu momente in care am nevoie de altceva, iar un simplu eq parca nu e destul.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Uitati-va aici si explicati-mi si mie ce este digital.

 

Multumesc pentru interventie! Am luat de bun ce a spus Baumwolle fara sa ma gandesc prea mult, ma intrebam chiar de ce SM7 ar fi digital daca DS7 e analog, cele doua fiind din aceiasi serie.

Pe scurt: am de ales intre un eq hi-fi Pioneer si Ibanez SM7. As avea nevoie de toate, dar trebuie sa strang buzunarul pentru a putea cumpara doar una. Vreau sa obtin o mai mare posibilitate de a schimbare a tonului (live). Eq-ul l-as folosi in lant dupa un cabsim Condor ce urmeaza a fi construit.

 

Link to comment
Share on other sites

Eu cautam o pedala pentru metale extreme, iar SM7 nu ma satisfacut. Merge foarte bine pentru hard rock. Daca ai un eq decent, merita sa dai 100-150 de lei pe ea sh, obtii mult pentru foarte putini bani. Userul aind are una de vanzare.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.