www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificare Truss Rod La 2-3 Saptamani (Epi Lp Std)


Viking
 Share

Recommended Posts

Salut,

Am un Epiphone Standard Plus luat de nou in Noiembrie, iar la schimbul de corzi am folosit corzi mai subtiri decat cele instalate. Dupa cateva saptamani neckul s-a indreptat si a inceput sa apara frett buzz. L-am slabit cam 1/3 din rotatie si am observat ca a devenit foarte liber ( adica 0 rezistenta la rotire). L-am lasat asa si dupa alte 2-3 saptamani griful era si mai slabit si aveam actiune mare. M-am gandit ca e oarecum logic sa se intample asa din moment ce rodd-ul era aproape liber. L-am mai strans un pic, dar nu cum era prima data, ci mai putin. Gen cam 1/4 de rotatie. Avea putin buzz dar era playable. Acum cred ca iar s-a indreptat pentru ca am buzz din ce in ce mai mare.

Nu tin chitara langa sursa de caldura sau frig. Am apa pe calorifer pentru umidificare.

 

Nu mi se pare normal ca trebuie sa il reglez in fiecare luna, dar, mai ales nu inteleg de ce ramane roddul liber cand dau doar 1/3 din rotatie.

Credeti ca ar fi indicat sa pun corzi mai groase cum erau cele stoc, in felul asta sa ramana rodul mai "strans" si sa nu se mai miste?

 

Please Help. Merci si scuze ca am scris asa mult.

Link to comment
Share on other sites

E destul de ciudat ce spui, Epiphone mi s-au parut niste chitari destul de stabile la grif, nu necesita ajustari prea dese din tija. Mai bine te duci cu ea la cineva care chiar se pricepe, probabil ca fret buzz -ul nu are ca si cauza numai curbura grifului. E posibil sa fi nimerit tu un exemplar cu tija defecta din fabrica. Daca ai luat chitara de noua si are garantie nu ar trebui sa fie o problema pentru ca e treaba magazinului sa remedieze cumva problema sau sa iti schimbe chitara cu alta.

Link to comment
Share on other sites

nu degeaba vin chitarile din fabrica cu anumite corzi, recomandate de producator. in general ar trebui sa fie ok daca le iei mai subtiri, dar cel mai bine este sa pastrezi dimensiunile sau chiar sa le iei mai groase. e mai greu de cantat, dar in timp te obisnuiesti si suna mai bine. epi are scale de 24.75, deci tensiunea e si mai mica in corzi.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am un Epiphone Standard Plus luat de nou in Noiembrie, iar la schimbul de corzi am folosit corzi mai subtiri decat cele instalate. Dupa cateva saptamani neckul s-a indreptat si a inceput sa apara frett buzz. L-am slabit cam 1/3 din rotatie si am observat ca a devenit foarte liber ( adica 0 rezistenta la rotire). L-am lasat asa si dupa alte 2-3 saptamani griful era si mai slabit si aveam actiune mare. M-am gandit ca e oarecum logic sa se intample asa din moment ce rodd-ul era aproape liber. L-am mai strans un pic, dar nu cum era prima data, ci mai putin. Gen cam 1/4 de rotatie. Avea putin buzz dar era playable. Acum cred ca iar s-a indreptat pentru ca am buzz din ce in ce mai mare.

Nu tin chitara langa sursa de caldura sau frig. Am apa pe calorifer pentru umidificare.

 

Nu mi se pare normal ca trebuie sa il reglez in fiecare luna, dar, mai ales nu inteleg de ce ramane roddul liber cand dau doar 1/3 din rotatie.

Credeti ca ar fi indicat sa pun corzi mai groase cum erau cele stoc, in felul asta sa ramana rodul mai "strans" si sa nu se mai miste?

 

Please Help. Merci si scuze ca am scris asa mult.

O fi "Epiphone Standard Minus"..hehe

 

Nu mai cumparati Epiphone si Squier in afara de povesti istorice nu au nimic comun cu Fender si Gibson..

 

Ai nevoie de un gat de chitara de preferat artar cu fibrele perpendicular pe fretboard ...

 

Pan atunci lasi actiunea mai mare si canti asa pana strangi niste bani de un gat ca lumea...

 

Am si eu chitara ce nu se poate folosi numai in casa la temperatura constanta ...nici sa o duc dintr-o camera in cealalta nu e OK ..caci apoi acordez 3-4 ore si nimic...nu se poate canta pana nu se stabilizeaza temperatura...

 

si nu se poate face nimic....daca strang bara de otzel ca safie mai fix gatul acesta se inderapta si exact ca si la tine trebuie sa ridic "actiunea" altfel ating corzile de taste peste tot...

 

Asa ca am reglat o actiune optima ...daca vreau sa inregistrez ceva /sa cant o tin zi si noapte in incaparea unde o sa cant.. ca sa aiba temperatura constanta......si eu caut un gat din artar...dar ...

 

 

Poate daca pun corzi de 0,11 ( groase) si tensionez bine bara cat si corzile ...ar tuine gatul mai fix ????? dar ..mi-se rup degetele pe asemenea corzi...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mi-am cumparat si eu un Epiphone Les Paul acum aproape doi ani. In timpu' asta am schimbat coardele de multe ori, vreo sase luni am folosit 09-46, dupa aia m-a lovit o criza nenorocita de n-am avut bani nici sa trec strada, asa ca am fost nevoit sa-mi iau coarde de la Carfur, d-alea de 08-38. Mi-am revenit din criza si m-am suparat rau de tot, atit de rau incit mi-am pus coarde de 10-52.

In opinia anumitor experti, ar fi trebuit sa umblu la trussrod la fiecare schimbare de "gauge", altfel mi s-ar fi strimbat grifu' de la tensiune, adica o treaba nasoala rau de tot. Le-as spune si eu expertilor respectivi sa-si bage degetu-n dos si dupa aia-n nas, ca mie nu mi s-a strimbat griful, n-am avut probleme cu actiunea, nu am avut buzz, nimic.

Legat de schimbarile bruste de temperatura... well, am umblat toata iarna cu chitara dupa mine (intr-o husa d-aia ieftina si la fel de groasa ca izmenele mele) si-am expus chitara la schimbari bruste de temperatura, lol. Adica de la -10º la +28º intr-un interval de 30 de secunde? Cam asa. Chitara n-a patit nimic.

 

@Viking

Avind in vedere ca am nu unul, nu trei ci doua Epiphoane LP si niciunul nu are probleme de genu' asta, ma gindesc ca ai nimerit un rebut. Cea mai sigura metoda ar fi sa ti-o schimbe cei de la magazin. Lemnul prost e o chestie iremediabila, poa' sa-i faca si pe dracu, e ca si cum ai incerca sa faci o lamiie sa aiba gust de mar.

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de un gat de chitara de preferat artar cu fibrele perpendicular pe fretboard ...

Pai sa inteleg ca toate gaturile de mahon trebuie reglate in mod constant? Sau nu am inteles bine ce vrei sa spui.

 

Avind in vedere ca am nu unul, nu trei ci doua Epiphoane LP si niciunul nu are probleme de genu' asta, ma gindesc ca ai nimerit un rebut.

Este posibil, nimic de zis. O sa incerc cu corzile standard 10-46 (astea vin din fabrica nu?) si sa vedem cum o sa fie. Am observat ca eu lovesc corzile destul de puternic, iar astea subtiri am citit undeva ca vibreaza mai mult. De aici probabil o parte de buzz.

Link to comment
Share on other sites

daca ai luat chitara noua si ai primit cheia imbus de umblat la trussrod, ar fi bine sa o folosesti pe aceea am vazut multe grifuri stricate pt ca s-a folosit cheia nepotrivita chiar eu am cumparat un grif care avea piulita din capatul barei roasa si nu se mai putea roti, diferenta e ca de regula un imbus de 5 mm se potriveste si prea cu o piulita frezata dupa sistemul imperial in inch desi cheile par la fel sunt mici diferente care conteaza

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.