www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose Pe Fender Stratocaster


Snoopx3d
 Share

Recommended Posts

Buna ziua.Vreau sa cumpar un Fender Stratocaster mai ieftinut si sa-i pun Floyd Rose pe el.

 

Intrebarea mea este...Se poate?Daca da...cine imi poate pune sistemul pe chitara?La vreun magazin de chitare?

Am auzit de un tip numit "Grossman" sau ceva de genul care face chitare.

Deci....se poate?

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Problema consta in constructia cavitatii. Ai mai jos un exemplu de cavitate pentru floyd, apoi o cavitate pentru bridge-ul folosit in general de Fender:

l_c6450f1bca1548f1a485d39fe3679212.jpg1974-fender-stratocaster-body-refinished_160524114156.jpg

 

 

Daca vrei neaparat Fender cu floyd, arunca aici o privire: http://guitarshop.ro...dus.php?pid=863

 

Dupa modul in care pui intrebarea, cred ca mai bine te orientezi spre o chitara mai ieftina cu floyd rose licensed.

In cazul in care totusi iti iei un stratocaster obisnuit si vrei sa ii montezi floyd: http://www.guitarfet...stem_p_260.html La pretul floyd-ului mai adauga trasportul si manopera pentru modificarea cavitatii in lemnul corpului (care banuiesc ca are un pret destul de ridicat).

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

FOARTE putine fender strat au fost facute cu floyd floating. majoritatea au avut floyd in genul evh, adica 1 way/non floating. oricum, la oricare dintre solutii ai apela, e destul de dificila si presupune niste calcule exacte si documentare, ca sa nu o faci de porc. personal recomand sa o faci cu 1 way floyd, ca asa mai ai niste sustain, pt ca altfel, si cu lemn de cacao, si cu floyd si tremolo block de cacao si floating o sa sune.....ai ghicit...de cacao

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua.Vreau sa cumpar un Fender Stratocaster mai ieftinut si sa-i pun Floyd Rose pe el.

 

Intrebarea mea este...Se poate?Daca da...cine imi poate pune sistemul pe chitara?La vreun magazin de chitare?

Am auzit de un tip numit "Grossman" sau ceva de genul care face chitare.

Deci....se poate?

 

Multumesc anticipat.

 

GOOGLE

 

THE FENDER SYSTEM ONE BRIDGE BY SCHALLER

 

 

http://www.stratconnection.com/tremolosystem1bridges.htm

 

 

Perfect compatibil cu corpul de Strat original

 

Doar ca nu stiu daca merita sa dai pe un vibrator cam cat costa acea chitara ieftina .

 

Chitara ieftina are si vibrator este foate bun nu ai nevoie de altul ..cand ajungi Jeff Beck poti sa cumperi o choitara super profi..daca ai nevoie.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.