www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Cs-3 Vs Marshall Ed-1


Neo
 Share

Recommended Posts

Nu stiu daca s-a mai pus problema asta pe forum, cu toate ca am cautat, si n-am gasit nimic, as dori sa stiu care dintre aceste compresoare isi face treaba mai bine si de ce. E vorba de ED-1 Marshall si CS-3 Boss :)

 

Astept pareri, opinii de la oameni care au avut/probat/testat/inca detin aceste pedale (sau una din ele) si sa ma lamureasca in privinta acestei probleme :)

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

ed-1...majoritatea il prefera fata de cs-3. cs-3 mult spun ca e mai zgomotos si suna steril.Daca ai norocul sa mai gasesti un cs-2 la second...ar fi si mai bun.Oricum din "compresoarele" ieftine ed-1 e poate cel mai reusit....peste cs-3 ,main squeeze si mai transparent si versatil decat dyna comp.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

mai exista compresorul de la Rocktron, Big Crush. Eu pe ala il tintisem pana mi-a iesit in cale un batran CS2.

 

Dar din clipurile pe net CS3 storcea prea mult sunetul deci as zice sa-l eviti.

 

Eu am si Big Crush (putin modificat), si CP9 de la Ibanez, si eram curios cum sunt astea fata de Dyna Comp si CS2-3, care nu am apcuat sa le testez.

Link to comment
Share on other sites

mai exista compresorul de la Rocktron, Big Crush. Eu pe ala il tintisem pana mi-a iesit in cale un batran CS2.

 

Dar din clipurile pe net CS3 storcea prea mult sunetul deci as zice sa-l eviti.

 

momentan detin un cs-3, si nu prea ma multumeste. imi mananca mult din ton, e noisy pe distors, si nu e nici prea confortabil...

un compresor ar trebui sa fie f subtil, sa nu coloreze tonul, sa-si faca doar treaba lui si atat, si m-as fi indreptat spre ed-1, care am inteles ca e destul de versatil si de transparent....

Link to comment
Share on other sites

ar fi grozav daca nu l-ai rata pe asta:

http://forums.rgc.ro...xon-compressor/

 

acu 5 minute ma uitam la el :D dar nu mi se pare prea util....nu are decat 2 knooburi, de sustain si de volum....dar atacul? mixu? de unde le reglezi?

si, oricum, in banii aia mai degraba m-as orienta spre TC electronic Vintage Compressor :D

Link to comment
Share on other sites

acum depinde si ce vrei de la comp ...daca ai nevoie de control pentru atac si click-ul ala pentru chicken pickin' nu e ce-ti trebuie.Dar daca vrei un comp subtil si muzical ...eu zic ca e o pedala buna si daca mai reusesti s-o negociezi la pret eu cred ca e o achizitie frumoasa.Un compresor sa sune ca asta nu prea gasesti asa usor si ieftin .In rest cs-3-uri sau ed1 apar aici la mp mai tot timpul la preturi destul de mici

Bine... eu habar n-am in ce stare e maxonul ala.

Link to comment
Share on other sites

anyway....topicul avea cu totul alta tema...asa as putea sa-ti enumar o gramada de super compresoare pe care, sincer, mi le-as dori din tot sufletul, dar, momentan, nu am posibilitati....pt moment, vroiam doar sa stiu daca imi pot face treaba cu unu din astea 2 compresoare, si cu care ar fi mai indicat, care e mai bun, care isi face treaba mai bine si de ce :)

 

Eu am si Big Crush (putin modificat), si CP9 de la Ibanez, si eram curios cum sunt astea fata de Dyna Comp si CS2-3, care nu am apcuat sa le testez.

 

ce inseamna big crush putin modificat? esti multumit de el?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.