www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

care-i diferenta?


Guest chemicalburn
 Share

Recommended Posts

Guest chemicalburn

cam care ar fi diferenta dintre squier M80 si squier standard stratocaster (sunet, finisaj etc nu stiu)... si pe care i-o recomandati unui incepator? incepator care vrea sa zdrangane ocazional o chitara electrica in propria camera eventual cu un efect de distors. am vazut ca sunt destul de apropiate la pret... un pic mai scump stratocasteru totusi

Link to comment
Share on other sites

Guest chemicalburn

as vrea sa cant si clean si metal. si acum vine si a doua intrebare: zdranganitul pe stratocasteru cu doze S-S-S + procesor cu efect de distors o sa ajunga sa sune ca pe un M80? desigur configuratia H-H a lui M80 poate avea un avantaj la metale dar eu oricum nu cred ca realizez diferenta intre chitari la punctul asta

Link to comment
Share on other sites

ia-ti o chitara cu humbuckere.chitarile ieftine cu single coil nu le recomand pt incepatori.

in primul rand single coilurile alea vor suna de tot rahatu, si vor avea mult hum.ceea ce nu e bine pt ca iti vei face o idee preconceputa despre single coiluri cum ca nu suna bine. ele suna bine, dar pe chitari scumpe, si daca sunt intr-adevar bune, ca emg, dimarzio, sd, bill lawrence etc.humbuckerele oricat de ieftine ar fi , macar nu au zgomotul acela de fundal.

 

in al doilea rand toata lumea care incepe sa cante la chitara electrica se indreapta catre metal, hard rock si chestii de genul asta.de unde si avantajul de a avea inca de la inceput humbucker.

single coilurile sunt pt mai tarziu, cand se cristalizeaza stilul abordat si gusturile, si cand mai vine si maturitatea muzicala.nu ca asta s-ar asocia cu ideea de single coil, doar ca intai trebuie sa antrenezi urechea. multi raman la humbucker, dar sunt multi care prefera single coil.

dar daca blues is your thing, go for the stratocaster.

Link to comment
Share on other sites

Guest chemicalburn

ia-ti o chitara cu humbuckere.chitarile ieftine cu single coil nu le recomand pt incepatori.

 

tocmai. stratocasteru de care ziceam e mai scump ca acel M80 cu hambuckere. si de asta eram in dubiu.

 

dar! ma gandesc totusi... nu mai bine as opta pentru o chitara H-S-S? cand vreau metal folosesc hambucker-ul si in rest single coil-urile. adica... nu e mai bine asa decat sa nu am decat o singura alternativa? (vezi chitara cu H-H)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr. Fuzzles

Poti sa canti blues foarte bine si pe humbucker pe clean, nu e absolut deloc o problema, tonul e chiar foarte reusit pt asa ceva. Nu prea merge la jazz, dar ma indoiesc ca vrei sa canti jazz. Eu am H+H si suna excelent pe clean. Gandeste-te la cum suna chitara lu Slash pe clean poftim si e cu humbucrker si Fishman. adica, un single coil nu va suna neaparat mai bine pe clean ca un humbucker. In schimb iti garantez ca dozele de la stratul simplu vor avea mult mai mult brum decat alea de la M-80. Daca iti iei HSS o sa stai numa pe H sau pe ambele S-uri deodata pt ca si alea au brum foarte mult la modelele ieftine in alte pozitii. Eu as alege humurile in locul tau, dar cel mai bine e sa testezi ambele chitari ca sa-ti faci o idee corecta.

Link to comment
Share on other sites

Guest chemicalburn

apreciez raspunsurile... dar eu, necunoscator fiind, cred ca mi-ar placea cum suna pana si un squier bullet (desi toata lumea am vazut ca-l balacareste). mr. fuzzles spunea ca cea mai buna idee ar fi sa ma duc in magazin si sa-i pun pe oamenii de acolo sa le testeze, dar cred ca nepriceperea mea nu numai ca le-ar irosi din timp dar le-ar si da batai de cap :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=hkRLZnUVLmQ

 

am uploadat un video (fragment dintr-un film) cu unu' care zdrangane un squier la amp. in ceea ce ma priveste chitara respectiva suna mai mult decat decent pentru preferintele mele si rugamintea mea ar fi sa dati un clic pe link si sa-mi spuneti ce model de squier e sau daca nu, sa-mi spuneti un model asemanator de chitara. thanks

Link to comment
Share on other sites

mi-am luat eu de ceva timp un squier M80 ala bolt on adica nu alea de 19 milioane ala de 8 mil. Suna traznet mai ales ca mi-am luat-o ca chitara de repetitie dar rupe si in cantari adica daca o sa mai ai si un ban sa dai pe niste doze mai klumea iti iei o chitara f bun mai ales Raport calitate /pretz

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.