www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Fretbuzz


Guest bundu
 Share

Recommended Posts

salut :) mi-am luat si eu acu vreo luna jumate un Fender T-Bucket 300 CE de pe guitarshop.ro... toate bune si frumoase pana acu vreo 2 sapt.. cand a aparut un fretbuz destul de nasol pe tasta 10 a mi-ului subtire, plus ca se mai simte si pe tasta 9 un mic fretbuz.... stie cineva cum/daca poate aparea fretbuz pe o chitara care in perioada aia doar statea pe un suport? si daca il pot remedia cumva? :D

Link to comment
Share on other sites

Daca este doar pe 2 freturi il poti remedia usor.Scoate corzile respective apoi pune banda izoler ( sau orice fel de banda) de o parte si de alta a fretului cu probleme.Apoi folosind smirghel lustruieste incet fretul ( doar bara de metal) , fara sa atingi fretboard-ul .Executa 20 miscari inainte si inapoi de slefuire si apoi pune coarda la loc.Cu asta ai rezolvat problema.

 

Daca mai ai vreo intrebare nu ezita.

Edited by Dam
Link to comment
Share on other sites

mersi pt raspunsul rapid, deocamdata nu sunt acasa, dar maine am sa incerc sugestia ta. o mica intrebare am totusi:) ca nu-s sigur ca am inteles f bine:D deci ca sa remediez fretbuzu de la tasta 10... pun banda pe tasta 10 si tasta 11, iar apoi slefuiesc usor fretul dintre cele doua?

 

btw.. scz pt intrebarile puerile, dar mna... pe langa ca sunt bota mai is si greu de cap:D mersi incaodata

Link to comment
Share on other sites

Stai putin inainte sa iei pila si sa te apuci s-o distrugi.

De cat timp ai corzile? Daca sunt corzile cu care a venit chitara, ar fi bine sa le schimbi. Corzile isi pierd din proprietati daca nu sunt schimbate o perioada mai lunga de timp. Daca le ai pe cele din magazin, cine stie cate luni or fi stat prin depozite. Mereu se schimba corzile la o chitara noua.

Sau, daca ai schimbat corzile si ai pus alta dimensiune, sau chiar alta firma fata de cele cu care a venit chitara, ar trebui sa ajustezi truss rod-ul. Uita-te si tu daca se observa o curbura a neck-ului cu ochiul liber. Daca nu, verifica si prin metoda mai sigura, pune capo pe pozitia 1 si 14 si uita-te pe la fret-ul 6 ce distanta ai. Daca ai deloc nu e bine, daca ai prea mare iar nu e bine. Citeste in carticica chitarei ce si cum. Ar trebui sa iti incapa o pana subtire fara sa se observe cum se ridica coarda.

 

Daca observi vreo neregula, dupa ce faci testele de mai sus, trebuie sa reglezi truss rod. Atentie mare insa. Citeste bine manualul cu care a venit chitara daca ai, sau cauta pe net "dual action truss rod". Tu ai un truss rod mai special, se poate ajusta in ambele directii. Se ajusteaza exact invers ca unul normal. Adica unde vezi ca spune sa rotesti in sensul acelor de ceasornit, trebuie sa rotesti invers pentru efectul dorit.

Link to comment
Share on other sites

fret buzz-ul datorat tastelor mai inalte nu apare asa deodata. se poate sa fie numai chestie de setare a neck-ului si/sau a inaltimii corzilor.

inainte sa te apuci de pilit, uita-te cu multa atentie la tastele respective sa vezi daca intradevar au inaltime diferita fata de celelalte. incearca sa sprijini muchia unei linii scurte, la mijloc pe ele, si vezi daca ai un mic balans.

operatiunea de nivelare a tastelor este destul pretentioasa si necesita ceva scule si indemanare.

Link to comment
Share on other sites

Eu personal cred ca e de la truss-rod. Incearca sa o ajustezi putin. E posibil ca de cand ai chitara gatul sa se fi curbat putin.

 

EDIT : Se pare ca Gojira mi-a luat-o inainte :)

Edited by Zookye
Link to comment
Share on other sites

Daca v-a ajusta truss rod-ul se va mari distanta dintre neck si TOATE corzile.Ce crezi ca se v-a intampla Gojira ? V-a mai avea o actiune buna ? Iti spun eu ca nu.

 

Ce spui tu acolo stie toata lumea.Eu nu vorbesc prostii.Unchiul meu este lutier si crede-ma ca stie ce face.Alta data cand mai acorzi calificativ negativ gandeste-te :rolleyes:

Si inca ceva .Fret buzz-ul de pe fret-urile 7 -20 se datoreaza denivelarilor de pe barele fret-urilor.Niciodata nu vei avea acolo fret buzz din cauza vechimii corzilor.

Edited by Dam
Link to comment
Share on other sites

Mai, o fi unchiul tau lutier si o face el tot felul de nebunii. Si bunica-miu a fost in razboi, eu din pacate nu pot spune ca sunt soldat.

Eu personal am avut freetbuzz din cauza corzilor vechi. Nu mama, nu unchiu, nu tata, eu, pe persoana fizica.

Daca "v-a" ajusta truss rod, nu va modifica actiunea. Daca unchiul tau asa aproie sau departeaza corzile, ar trebui sa gaseasca altceva de facut. Poate ore de romana cu nepotu'.

 

Avand freetbuzz pe centrul griffului as spune ca grifful este putin convex, insa cel mai bine este sa verifice si sa ne spuna la ce rezultat a ajuns.

Link to comment
Share on other sites

corzile le-am schimbat cand am cumparat chitara, mi-am pus elixir de 0.009-0.046. iar despre ajustat truss-rod-ul.. am incercat si chiar daca departez corzile la max de grif... fretbuzu ramane la tasta 10, chiar daca nu e atat de deranjant, dar aici vorba lui Dam... e destul de naspa o chitara cu kilometri intre grif si corzi:D anyway mersi tuturor pt sfaturi:)

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa spun altceva .In loc de "daca v-a " am vrut sa scriu "daca v-ati facut " .Ce sa spun

 

http://www.youtube.c...?v=xnoHeJWv74w

 

Mai bine uita-te aici si invata.

 

 

 

 

Ca sa vezi .Gojira si prietenii sai tocmai mi-au dat calificativ negativ si uite cine avea dreptate.

 

Si inca ceva .Unchiul meu lucreaza la fabrica de chitare Fender.Tot mai crezi ca n-are altceva bun de facut ?

 

 

Edited by Dam
Link to comment
Share on other sites

 

Ca sa vezi .Gojira si prietenii sai tocmai mi-au dat calificativ negativ si uite cine avea dreptate.

 

Si inca ceva .Unchiul meu lucreaza la fabrica de chitare Fender.Tot mai crezi ca n-are altceva bun de facut ?

 

 

 

 

Dar esti obsedat de + si -.

Cum am spus, poate sa fi inventat el chitara electrica, nu te face pe tine expert in domeniu.

 

 

@bundu - nu te juca aiurea cu truss rod-ul. Misti cate putin ca sa nu rupi grifful doar daca e cazul. Tu cred ca ai umblat in alta parte "la maxim" n-ai cum sa "departezi corzile", pentru ca nu asta face reglarea truss rodului. Aplici metoda cu rigla sau ceva ce stii sigur ca e drept.

E normal sa fii nevoit sa umbli ta truss rod. Chitara ta a venit echipata cu 12-52si tu ai pus .9-.46. Tensiunea e mai mare si grifful se curbeaza.

 

Link to comment
Share on other sites

Poate nu sunt expert in domeniu dar deocamdata solutia mea este cea buna .Nu este gresit ce spui tu dar poate ar trebui sa te linistesti cu calificativele si sa accepti ca si altcineva are dreptate.Nu sufar de nimic , nu sunt obsedat si de aceea nici nu am inceput sa jignesc sau sa iti vorbesc de sus cum ai facut si in discutiile noastre anterioare.

 

Pe forumul asta deja nu se mai discuta despre chitare ci despre orgolii si se dezbat alte probleme.

 

Cu asta am terminat.Bundu , vorbeste cu un lutier ori cu o persoana cu experienta , vezi ce iti spune el si ia decizia.Nu iti spun sa te iei dupa mine sau dupa ceilalti , oricum nu prea te-am lamurit cu mare lucru.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.