www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Introducere In Arta


Guest Sunspear11
 Share

Recommended Posts

Guest Sunspear11

Salutari la toata lumea...Nou ca puiul de gaina sunt pe forum si in lumea chitarilor ....

Problema,provocarea sau dorinta mea sta cam asa: nu am un talent nativ in muzica propriu-zisa ,nu stiu sa cant la nici un instrument dar cand l-am auzit pe frusciante lumea mea s-a dat de-a dura.De vreo un an ascult chitara electrica masiv..asa ca strangand niste banuti m-am gandit sa incerc sa pun si eu cap la cap ce am mai auzit sa dau o sansa chitarei sau ea mie :)) anyways .BE IN MIND: nu am pus mana pe un instrument muzical

Daca ma puteti sfatui ce starter pack ar fi cel mai bun ...chitara ...amp.Need all the datails i can get .

 

P.s multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit in lumea noastra.

 

In functie de bugetul de care dispui ar fi bine sa incepi cu o chitara acustica buna, peste 1000Ron.

Niciodata nu este prea tarziu sa incepi un hoby daca crezi ca te pasioneaza.

In acelasi timp trebuie sa stii de la inceput ca un asa zis "sttarter kit" este un consumabil pe care il vei arunca cat colo dupa un an doi.

Un instrument de calitate ramane in casa fie si ca simplu obiect de arta (in cazul in care iti scade entuziasmul de moment), pe care il va remarca mai tarziu cineva apropiat (un copil, un nepot, sau chiar tu la o alta varsta si/sau alt context.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sunspear11

Multumesc mult!Crezi ca incepator ar fi mai indicat sa demarez treaba cu o chitara acustica....bugetul e undeva in jurul a 1000 - 1150 ..

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa incepi direct pe electrica, o sa inveti mai usor decat pe acustica, are gatul mai ingust, corzile mai apropiate de grif (daca e reglata bine). Nu e rau nici cu o acustica sa incepi, dar nu o sa obtii rezultatele cautate de tine doar cu o acustica. Uita de starter pack-uri, verifica si mica publicitate, gasesti destul de multe oferte care se incadreaza in bugetul tau si sunt peste orice chitara dintr-un starter kit.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sunspear11

da..in bugetul asta ma gandeam sa iau si un amplificator si casti sa nu distrug vecinii..important e sa am niste pareri pe ce tip de chitara ar trebui sa incep..lectii de chitara..sa traiasca internetul si ambitia mea..Anyway orice sugestie ajuta asa ca multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest Sunspear11

RHCP,eric clapton ,van halen,slash,putin buckethead....Pentru Shreder..inclusiv acustica - segovia ,johnny cash steady like a train sharp like a razor:P

Link to comment
Share on other sites

Pentru chestii mai bluesy ti-as recomanda un Squier Stratocaster Afinity sau Standard, desi Afinity se incadreaza mai bine in buget. Nu-ti lua Bullet, sunt cat de ok pentru ritm, dar pentru solo-uri, mai ales bend-uri, nu m-au incantat deloc.

Sau poti merge pe forma Les Paul. Ai de ales o gramada de marci aici (ca si la strat-uri de altfel), dar eu zic sa te indrepti catre Epiphone sau Vintage, in bugetul tau ar fi Epiphone Les Paul Special 2 sau Vintage V99.

Eu raman la parerea ca cel mai bine e sa-ti iei ceva SH de aici de pe forum.

 

Ca efecte ai 2 posibilitati:

- Software - cu soft-uri gen Ampitube, Guitar Rig si o multime de VST-uri. Aici te bagi daca tre pricepi cat de cat si ai ceva timp de pierdut.

- Hardware - Pedale + amp sau procesor + PC + sistem audio PC. Ti-as recomanda varianta procesor si PC, e mai usor de folosit, fara batai de cap si obtii rezultate decente.

Si sa nu uitam de AmPlug - usor de folosit si poti scoate sunetul in casti sau in sistemul audio de la PC.

 

Go hunt now! Daca ai prieteni cunoscatori, i-ai cu tine.

Link to comment
Share on other sites

Nu dați banii pe prostii, luați banane la cop... sau mai bine mai citiți forumul, că aproape jumătate din el e cu și despre "ce chitară să-mi iau". :)

 

Apoi urmeaza "cum se tine pana"

 

 

Peste o vreme incep sa schimbe dozele

 

Apoi pedalele

 

Statiile , difurile

 

pana uni mai dotati isi dau seama ca de fapt ei sunt de vina si nu

 

"mecanico-electronica rezonanta"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Sunspear11

Mersi pentru raspunsuri la toata lumea!Intrebarea mea era daca pentru inceput ar fi mai bine pe acustica sau electrica ?lectii de pe internet in mare parte nu am pe nimeni care sa ma sfatutuie intru-cat lumea din jurul meu nu e pasionata de asa ceva !i need all the help i can get

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mersi pentru raspunsuri la toata lumea!Intrebarea mea era daca pentru inceput ar fi mai bine pe acustica sau electrica ?lectii de pe internet in mare parte nu am pe nimeni care sa ma sfatutuie intru-cat lumea din jurul meu nu e pasionata de asa ceva !i need all the help i can get

 

In acest buget iti iei o acustica decenta (buna) sau o electrica la limita de jos.

Cu acustica poti canta si la munte si in concediu pe plaja.

Cu electrica imediat vei simti nevoia sa upgradezi (vorba lui Karpi... pana de dezmeticesti ca problema nu sta in utilaj ci in mana ai cheltuit inca pe-atatia bani)

 

Sfatul meu (daca vrei sa incepi) o acustica de calitate (chiar second-hand). Daca te prinde "flama", si vei vrea sa evoluezi mai mult decat "a zdrangani pe plaja", mai tarziu iti vei lua si o electrica dar de pe pozitia unui cunoscator.

 

Oricum fa ce-ti zice inima :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.