www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone G400 Vs Epiphone G400 Custom Vs Vintage V100


Guest The New One
 Share

Recommended Posts

Guest The New One

Odata cu sarbatoriile vine si o chitara noua insa dupa strangerea de fonduri am constatat ca sunt indecis mai ales dupa ce am gasit toate aceste 3 chitari cu pret asemanator. Initial vroiam sa-mi iau sg dar daca Lp-ul vintage e mai bun o sa-mi regandesc abordarea. In principal as vrea sa stiu cam ce diferenta majore sunt intre epiphoneuri (in special griff/sunet/playability) iar apoi impresii despre aceste chitarii vs vintage v100. Precizez ca urmaresc sa scot acel sunet "british". Ca genuri de muzica vreau sa cant rock clasic , blues (oldies but goldies).

 

App la sunet g 400 custom suna a lp sau tot a sg? ( dupa povestioara cu les paul care nu a acceptat-o ma gandesc daca sunt diferenta notabile de sunet intre el si g400 normal.

Link to comment
Share on other sites

Mai poti include si Vintage VS6 in lista.

Eu unul am citit multe review-uri pe harmony-central si pe ultimate-guitar inainte de a ma hotari sa imi cumpar o chitara Vintage V100.

Nu ma pot pronunta despre chitarile Epiphone, dar cele Vintage suna destul de bine, si constructia lor ii destul de decenta (bineinteles, mai sunt mici imperfectiuni, dar se poate canta si cu ele).

Link to comment
Share on other sites

Odata cu sarbatoriile vine si o chitara noua insa dupa strangerea de fonduri am constatat ca sunt indecis mai ales dupa ce am gasit toate aceste 3 chitari cu pret asemanator. Initial vroiam sa-mi iau sg dar daca Lp-ul vintage e mai bun o sa-mi regandesc abordarea. In principal as vrea sa stiu cam ce diferenta majore sunt intre epiphoneuri (in special griff/sunet/playability) iar apoi impresii despre aceste chitarii vs vintage v100. Precizez ca urmaresc sa scot acel sunet "british". Ca genuri de muzica vreau sa cant rock clasic , blues (oldies but goldies).

 

App la sunet g 400 custom suna a lp sau tot a sg? ( dupa povestioara cu les paul care nu a acceptat-o ma gandesc daca sunt diferenta notabile de sunet intre el si g400 normal.

 

Salut.

Dupa urechile mele, SG suna mai mult ca Explorerele si Vurile decit ca LPurile.

 

Cit despre alegerea ta, cel mai bine e sa te duci si sa probezi instrumentele respective, asa iti faci o idee mai buna despre cum e fiecare. Sunet "british" poti scoate din orice chitara daca ai sculele potrivite iar rock clasic si blues poti cinta pe oricare din chitarele alea.

Diferente mari intre Epiphone si Vintage nu sint, ambele sint imitatii de Gibson facute prin China sau Vietnam din te miri ce materiale.

 

Sfatul meu e sa te duci si sa le probezi si s-o iei p-aia care-ti place cel mai mult, indiferent de ce scrie pe headstock. Daca nu-ti place nici una din alea, ia-ti un Telecaster. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest The New One

am fost si le-am testat si am hotarat sa-mi iau g400 custom deoarece aspectul g400-ului facut in China este absolut lamentabil.

 

am fost si le-am testat si am hotarat sa-mi iau g400 custom deoarece aspectul g400-ului facut in China este absolut lamentabil.<br>

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.