www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salutari!


Guest WishMast3r
 Share

Recommended Posts

Guest WishMast3r

Buna ziua/seara la toata lumea. Sunt nou in aceasta fascinanta lume a sunetelor de chitara, si m-am alaturat si eu acestei comunitati de muzicieni plini de viata. Am primit de acest craciun o chitara (cam slaba din cate am inteles), un Harley Benton HBMS15, si acum as dori si eu sa descopar cate ceva despre cum sa folosesc acest instrument fara a ma rani prea tare :). Cateva sfaturi ar fi bine venite. Astazi in 5 ore am reusit sa invat sa cant intro-ul de la Metallica One, Enter Sandman si Fade to black, Amintire cu haiducii si Deschide usa, crestine. Nu cred ca e cine stie ce dar... prima data cand pun mana pe chitara. Am primit o recomandare de manual numita "Chitara pentru incepatori-Culorile sunetelor" de Andrei Rosulescu... credeti ca merita cumparata?

 

Multumesc anticipat de sfaturi :).

Link to comment
Share on other sites

Am primit o recomandare de manual numita "Chitara pentru incepatori-Culorile sunetelor" de Andrei Rosulescu... credeti ca merita cumparata?

 

Absolut.

 

Este foarte important sa inveti de la inceput tehnica buna, altfel apoi o sa iti fie mult mult mai greu, sa inveti tot de la capat.

Link to comment
Share on other sites

Guest WishMast3r

Multumesc pentru sfaturi. Am achizitionat cartea Chitara pentru incepatori si am invatat destul de multe. Intr-o zi am parcurs 10 acorduri si am invatat sa le schimb cat de cat bine. In schimb nu prea stiu melodii ce pot fi cantate prin acorduri.... Cateva sfaturi de melodii ce contin acorduri mai pentru incepatori? Doar cateva nume caci chiar nu stiu ce sa caut :(

Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

tabulaturi.ro taburi romanesti

http://www.ultimate-guitar.com/ taburi muzica straina

 

Vezi ca nu toate sunt taburi clasice sunt foarte multe si cu acorduri. Si sfatul meu invata cateva acorduri dupaia invata niste melodii cu ele si dupaia invata altele si alte melodii care sa le contina. Parerea mea este ca degeaba inveti 100 de acorduri deodata si nu inveti nici un cantec. Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest arosulescu

Multumesc pentru sfaturi. Am achizitionat cartea Chitara pentru incepatori si am invatat destul de multe. Intr-o zi am parcurs 10 acorduri si am invatat sa le schimb cat de cat bine. In schimb nu prea stiu melodii ce pot fi cantate prin acorduri.... Cateva sfaturi de melodii ce contin acorduri mai pentru incepatori? Doar cateva nume caci chiar nu stiu ce sa caut :(

 

 

Salut. mulțumesc pentru interesul acordat cãrții noastre. Mã bucur cã iți este de folos. Cartea are cîteva piese dar sunt cam grele ce-i drept. Problema unor piese uºoare ºi cunoscute este urmãtoarea: pentru a fi publicate trebuie contactati autorii si convinsi sa te lase sa le publici. Unii au vrut bani din vanzari (nu le-am putut garanta deci nu m-am încurcat. Alții nu au dat curs invitației în niciun fel... adicã m-au ignorat total. Iar pe alții nu i-am contactat eu pentru cã piesele lor NU MI-AU PLÃCUT NICIODATÃ ºi mai mult de atât, este plin netu de ele. Aºadar, în locul acelor piese am fãcut vreo 25 de înlãnțuiri acordice (unele însoțite de diferite acompaniamente)care reprezintã de fapt niste mici piese. Aceste progresii dacã le vei putea cînta odatã cu cd-ul echivaleazã cu a putea cînta foarte foarte multe din piesele pentru începãtori pe care le cauți. Apoi poți trece la piesele de la finalul cãrții. Nu ºtiu cît te consoleazã ceea ce ți-am scris dar...îți doresc succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.