www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hardware/software Chitara


ebh
 Share

Recommended Posts

Salut

 

Caut o combinatie acceptabila de hardware si software pt a folosi chitara prin pc, in principiu pt a locui amp-ul cand ma intereseaza volume mai mici si, eventual, diferite experimentari cu efecte si asezarea lor in lant.

 

Mi se pare interesant pachetul jamvox, de la vox - problema e ca mi se pare cam scump la noi (700 de lei, fata de 100usd cat e in state - deci mai mult decat dublu).

 

Nu caut o interfata audio profesionala, pentru inregistrari, ma intereseaza sa aiba o intrare de instrument si, eventual, una de microfon (daca o fi cazul in viitor). Neaparat alimentare dar pe usb. Daca nu e ceva "la pachet" (cum sunt cele de la line6, vox, etc), as vrea sa imi recomandati si un software (in principiu stand-alone, ca nu prea ma pricep la vst-uri).

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei neaparat o solutie integrata:

 

http://www.behringer.com/EN/Products/UCG102.aspx

http://www.ikmultimedia.com/stealthplug/features/

etc.

 

 

Alternativ, o placa de sunet (si presupun ca ai deja) + un preamp simplu.

 

nu prea ma pricep la vst-uri

 

Invata, e vital. Si bazele lucrului intr-un DAW.

 

 

Link to comment
Share on other sites

La ce fel de preamp te referi - se gaseste in magazin sau trebuie facut; unde se gaseste, de unde se poate lua, etc...

 

Cu DAW-ul nu zic, m-ar atrage foarte tare sa stiu cat de cat, problema e ca e greu de invatat ceva cand nu stii ce vrei de la el (cand stii ce vrei te chinui pana gasesti/reusesti...). Exista ceva tutoriale? Care ar fi mai simplu pentru inceput - FL Studio?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Manualul de la Reaper e bine structurat si descrie workflow-ul la modul general. Desigur, recomand si software-ul in sine. FL intr-adevar e mai simplu dar mi se pare limitat si workflow-ul e cumva mai diferit fata de majoritatea DAW-urilor. Asta cred ca e important: la fel cum daca inveti sa lucrezi pe un mixer te descurci rapid pe oricare mixer, daca prinzi bazele lucrului in oarecare DAW e usor sa treci la altul pentru ca toate ofera cam aceleasi functionalitati.

 

Cat despre preamp, vezi thread-ul asta: http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/52990-ce-mai-e-pe-langa-chitara/ si asta http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/2658-bufferpreamp/ si or mai fi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mi-am instalat reaper si acum imi fac de lucru cu manualul. M-a surprins la el ca e ff mic (parca vreo 5MB are installer-ul).

 

Am incercat sa cant prin guitarrig4 da' am o mica problema si anume delay-ul.

 

Ca input in soft am digitech-ul pe usb, asta e clar, iar la output am doua variante: tot digitech-ul sau placa audio interna. Daca scot sunetul tot prin digitech se aude lacrima, dar am latenta un pic mai mare decat prin realtek; prin realtek se aude mai prost - de parca ar face clipping, desi aparent nu face (oricat scad valoare input-ului in guitarrig, tot se aude, in schimb daca trec de pe humbucker pe single coil e mai ok parca).

 

Acum, sa revin la problema mea cu latenta... In guitar rig pe digitech e setata la minim (10ms), nu stiu daca se refera la intrare, iesire sau ce o fi... ca e oricum singura valoare care se poate seta (la asio settings). Ideea e ca atunci cand cant, sa zicem, la 120bpm cu saisprezecimi nu ma pot "sincroniza" pe el din pricina delay-ului.

 

Pot sa inregistrez clean si sa aplic efecte dupa fara nici un fel de probleme si la o calitate f buna a sunetului, insa eu as vrea sa cant cu efecte in timp real. Mentionez ca nu am asio4all instalat, merg pe asio din procesor.

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat-o cat de cat cu asio4all.

 

Acum am vazut ca la sound settings in guitar rig imi da si latenta... Cu generic ASIO low latency driver aveam 80ms (se auzea ca un fel de slap back delay fata de semnalul original), iar cu asio4all am in jur de 10ms (pe digitech, ca pe interna am vreo 13-15 ceea ce mi se pare ciudat - ambele setate cu buffer de 64 de samples, minimul permis de asio4all).

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca pot sa incarc IR-uri direct in el.

 

Ideea e ca vrea sa renunt la procesor si sa folosesc doar PC-ul pt repetat si experimentat cu efecte. Altfel nu ma apucam de asta... procesoul e foarte ok asa cum este, iar pentru recording pot sa folosesc audacity linistit (cu efectele din procesor). Pentru cantat mai calumea, ramane tot amp-ul cu pedale.

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mi-am luat un fast track de la m-audio... Acum mai am o intrebare: Se poate folosi placa de sunet pe ASIO (guitar rig, reaper, etc) si SIMULTAN pe direct sound?

 

Ma intereseaza sa pot sa cant la chitara si sa pot tine deschis in acelasi timp un winamp sau youtube (acum daca incerc asta imi face probleme)... Nu m-ar deranja sa tin doar partea de ASIO pe m-audio si sa scot restul sunetelor prin realtek, doar ca am un singur receiver/rand de boxe. Nu am nimic gen mixer sa pot auzi totul simultan.

 

Merci!

Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

Da, pentru tras/cantat peste negativ aia ar fi varianta cea mai simpla... Pe mine ma interesa sa am un browser deschis si sa pot canta la chitara (hai sa zicem sa ma joc, nu sa cant ceva anume), fara limitari.

 

Se pare ca merge daca deschid mai intai aplicatia care foloseste asio (guitar rig in cazul meu) si dupa aceea orice alta aplicatie care foloseste direct sound. Se mai intampla sa se aude artefacte, dar macar merge. Daca am deschis un winamp sau vreun browser in care a fost deschis youtube, nu vrea - da eroare la initializarea asio. Pe mine ma interesa si sa cant peste guitar pro si asa merge...

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.