www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Temperaturile Scazute


Guest Gady_paul
 Share

Recommended Posts

Guest Gady_paul

In perioada viitoare...din diferite motive...va trebui sa car chitara dupa mine...pe afara...timp cam de jumatete de ora-o ora dus, si tot atat timp intors...spre sala de repetitii. Chitara este un takamine eg320c (electroacustica). Nu o voi duce decat intr-o husa...pe vremea de afara. Risc sa patesc ceva din cauza temperaturii scazute de afara si a...socurilor tremice? (de la cald la rece...de la rece la cald)?

Link to comment
Share on other sites

In perioada viitoare...din diferite motive...va trebui sa car chitara dupa mine...pe afara...timp cam de jumatete de ora-o ora dus, si tot atat timp intors... Nu o voi duce decat intr-o husa...pe vremea de afara. Risc sa patesc ceva din cauza temperaturii scazute de afara si a...socurilor tremice? (de la cald la rece...de la rece la cald)?

 

Nu-ți fã griji ! Nu pãțeºti nimic. Un ceai fierbinte când ajungi la destinație ºi vei fi ok.

 

Oh, de chitarã ziceai ? Scuze... S-ar putea sã ai ceva probleme cu ea, mai ales cã în perioada asta sunt ºi viroze aºa cã e bine sã n-o aºezi lângã alte chitare, ca sã fii sigur ...

 

Anu' trecut am avut niºte colindãtori :

post-10823-0-48618600-1291199568_thumb.jpg

El n-avea nici o husa la ea...

L-am întrebat pe domnul cu chitara cum se descurcã pe vremea asta. A zis cã cu țuicã fiartã !

 

Sper cã nu te superi pe mine. Probabil corzile trebuie sã-ºi revinã ºi sã se acomodeze la temperatura locației, dupã care verifici acordajul...

Link to comment
Share on other sites

In perioada viitoare...din diferite motive...va trebui sa car chitara dupa mine...pe afara...timp cam de jumatete de ora-o ora dus, si tot atat timp intors...spre sala de repetitii. Chitara este un takamine eg320c (electroacustica). Nu o voi duce decat intr-o husa...pe vremea de afara. Risc sa patesc ceva din cauza temperaturii scazute de afara si a...socurilor tremice? (de la cald la rece...de la rece la cald)?

 

INcearca sa gasesti o husa mai groasa, un soft-case...

Cand ajungi, nu scoate chitara din husa imediat, stai minimum 15 minute sa se incalzeasca mai lent.

Socurile termice fac rau mai ales lacului, dar si lemnului. Mai este si condensul: te vei trezi cu chitara uda daca in camera umezeala este ceva mai ridicata. Pregateste-te cu servetele si carpe.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Husa nu stiu cat de cald ii va tine chitarei...case...nu am sanse sa gasesc. Oricum...alta husa nu am de unde prea curand. Voi incerca sa fac o trecere cat mai treptata...in sensul ca...inainte sa plec o duc cateva minute pe hol...acolo la fel. nu prea ma intereseaza acordajul...adica stiu ca vreo jumatete de ora-o ora vor fi probleme dar...mai mult mi-e teama de probleme pe termen lung.

Link to comment
Share on other sites

Nu-ți fã griji ! Nu pãțeºti nimic. Un ceai fierbinte când ajungi la destinație ºi vei fi ok.

 

Oh, de chitarã ziceai ? Scuze... S-ar putea sã ai ceva probleme cu ea, mai ales cã în perioada asta sunt ºi viroze aºa cã e bine sã n-o aºezi lângã alte chitare, ca sã fii sigur ...

 

Anu' trecut am avut niºte colindãtori :

post-10823-0-48618600-1291199568_thumb.jpg

El n-avea nici o husa la ea...

L-am întrebat pe domnul cu chitara cum se descurcã pe vremea asta. A zis cã cu țuicã fiartã !

 

Sper cã nu te superi pe mine. Probabil corzile trebuie sã-ºi revinã ºi sã se acomodeze la temperatura locației, dupã care verifici acordajul...

 

 

+1 foarte tare :)))))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.