www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Bass


Guest malakian
 Share

Recommended Posts

Guest malakian

Salutare.... pt bassistii de pe rgc: Ce bass mi-ati recomanda dintre Yamaha rbx170 si Squier MB-4 Skull & Crossbones ?

 

In magazine Squier e mai scump, dar cineva m-a facut sa imi pun o intrebare: "La urma urmelor, nu e doar un Squier?"

Link to comment
Share on other sites

Mie personal imi place Yamaha mai mult, Squier-ul e mai scump datorita inlay-urilor si paint-jobului special. Diferente foarte mari intre cei 2 basi nu sunt, practiv sunt aceeasi reteta cu abordari usor diferite. Depinde foarte mult ce gen de muzica vrei sa canti, sunt convin ca la banii astia gasesti si optiuni mai ok, mai ales daca te orientezi catre ceva second hand. O idee ar fi sa te uiti si la basii de la Cort, eu ce am probat de la ei mi-a placut, chiar si modelele ieftine fiind destul de reusite.

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian

pai tot la mana a doua am gasit aceste bassuri....mai mult 600 ron nu am pt bass...

de cantat, as vrea sa cant metal, hard rock, alternative metal (gen soad)....

Link to comment
Share on other sites

"La urma urmelor, nu e doar un Squier?"

 

Nu stiu ce sa zic despre Yamaha, dar eu am pus mana pe un Squier care suna peste cateva Fender-uri Mexic. E drept ca era vorba despre un Jazz Bass. Ce vreau sa zic este ca nu trebuie sa te iei neaparat dupa "nume". Este OBLIGATORIU sa probezi instrumentul pe care vrei sa-l cumperi. Poti avea surprize placute sau neplacute. Incearca-le pe amandoua pe cat posibil pe aceeasi amplificare, fara compresii si alte jucarii de sunet, cu eq-ul in zero si vezi care te satisface.

 

Parerea mea. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian

Nu stiu ce sa zic despre Yamaha, dar eu am pus mana pe un Squier care suna peste cateva Fender-uri Mexic. E drept ca era vorba despre un Jazz Bass. Ce vreau sa zic este ca nu trebuie sa te iei neaparat dupa "nume". Este OBLIGATORIU sa probezi instrumentul pe care vrei sa-l cumperi. Poti avea surprize placute sau neplacute. Incearca-le pe amandoua pe cat posibil pe aceeasi amplificare, fara compresii si alte jucarii de sunet, cu eq-ul in zero si vezi care te satisface.

 

Parerea mea. :)

 

yamaha e imposibil sa o probez (a spus lefmir motivul)...cred ca o sa incerc squierul pt ca imi e mai usor sa ajung la bucuresti si sa il probez

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.