www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitie Pentru Incepator


Guest Stefan.b
 Share

Recommended Posts

Guest Stefan.b

Buna ziua,

 

Intentionez sa achizitionez on chitara electrica cu scopul de a canta la ea muzica trupelor gen Tool, APC, sau Nirvana, Dire Straits,Disturbed etc.. Ce parere aveti de chitara Squire Bullet Strat w/Tremolo impreuna cu un Amp Fender Mustang 1 (20W).Sau sa incerc Epiphone Les Paul Special II dar cu un Amp mai ieftin.. gen Fender 10g. Care ar fi o alegere buna? Ma atrage ampu Mustang pentru ca are o iesire usb care o pot lega de garageband pentru a scoate diverse sunete. Care are fi o alegere buna pentru ce urmaresc eu sa cant? Ar fi mai bine sa imi iau un amp clean si pe viitor sa investesc intr-o pedala sau procesor? Dupa cum observati ma cam limitez in 10mil, deci daca aveti alte variante la ce imi doresc eu ar fi cool daca as ramane in aceasi limita. Tin sa mentionez ca plec de la o chitara clasica Hora (naylon).

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Edited by Stefan.b
Link to comment
Share on other sites

de 10 milioane iti iei o chitara SH de aici de pe forum mai ok si pe urma strangi bani de un vox amplug.

daca vrei neaparat chitara noua, uitate pe mcmusic.ro la chitarele Vintage sau pe guitarshop la un squier clasic vibe. costa putin mai mult dar se merita investitia.

Ca amplificator, sfatul meu este sa nu iti cumperi un cub dasta mic "de camera" solid state. mai bine un procesor gen zoom g.2 sau vox amplug(bagate prin PC) si o sa fi mai multumit.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan.b

Nu am specificat, dar din pacate trebuie sa ma incadrez in 10mil cam .. cu totul.. Deci chitara Vintage 10mil apoi procesorul care l-ai specificat tu Zoom G.2 ar veni cam 15mil .. :lol:..

 

Am observat pe pagina de la mcmusical ca ofera reducere la Ibanez GRG170DX, si am mai citit pe forum pe aici ca este recomandata pentru metal, deci zona spre care tind eu (Tool, Disturbed). In legatura cu Vox AmPlug, am observat ca sunt mai multe modele pentru diverse sunete, asta nu inseamna ca te limiteaza doar la acel sunet? Daca spre exemplu vreau sa am un sunet mai clean pentru a canta Dire Straits spre exemplu, ar trebui sa cumpar alt tip de Amplug pe langa cel metal, sau pot seta asta din Gain si Tone? Si legatura cu Mac'u cum o fac pur si simplu prin line in-ul laptopului?

 

Eu as fi incantant financiar sa iau doar chitara si un Amplug in care imi bag castile sau niste boxe mici de camera. Sau in Amplug pot baga numai casti, nu pot trimite semnalul intr-un sistem audio mai puternic?

Iertati intrebarile stupide dar la chitara mea hora treburile nu stau chiar asa de complicat :)

Edited by Stefan.b
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

aaaaaa... orice chitara + un amp oarecare cu canal drive; sunt prea multe formatii cu set-up-uri diferite, cele pe care vrei sa le emulezi. Oricum, la fel ca andjar, recomand varianta buget VOX Pathfinder (15W), nu pentru ca ar fi foarte versatil, dar dintr0-un motiv sau altul eu m-am atasat de al meu.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei ceva nou, din magazin (pt sufletul tau, sa canti acasa), orienteaza-te spre epi sp 2 + fender mustang....daca ai vrea sa faci ceva mai mult din muzica si sa te indrepti spre un anumit gen, eventual, in viitorul apropiat, sa incepi un proiect, in primul rand, cumpara-ti o chitara buna, si pe urma efectele....iar aici, pe forum, pana in 10 mil, sigur ai sa gasesti ceva care sa te multumeasca :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan.b

Da, imi cer scuze pentru acest reply intarziat. Nu am mai postat pentru ca bani de atunci au disparut in buzunarele facultatii mele. Dar au reaparut intr-o forma mai buna :D... Deci acum am reconsiderat importanta instrumentului si apoi a ampului si am hotarat sa imi iau un instrument mai bun si atat pentru moment. Varianta Gibson Les Paul este prea scumpa pentru buzunarul meu dar varianta Fender Blacktop Telecaster HH este ok. Ce parere aveti despre acest Fender mexican, cel american iar sare din buget :).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.