www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Putin Ajutor...


Guest WoodenPints
 Share

Recommended Posts

Guest WoodenPints

De curand mi-am luat o chitara electrica...nu e ea cine stie ce..dar am luat-o noua din magazn..si are o problema,pe care cea veche nu o avea. Dupa ce o conectez la amp.(nu conteaza daca e pe clean sau dist.) se aude un bazait...oricat de incet as da volumul,bazaitul tot se aude...pana cand ating cu mana(sau orice parte a corpului care are piele) ceva metalic de pe chitara...un surub,o coarda,o cheita...orice este facut din metal. Cat timp tin mana acolo..nu se ami aude nimic...apoicand iau mana..incepe din nou acel bazait. La inceput am zis ca nu e mare chestie..nu ma deranjeaza i ntimpul cantatului,pentru ca ating mereu corzile. Dar vreau totusi sa stiu daca pot scapa de chestia asta. Un prieten mi-a spus sa-mi leg o sarma subtire de inel..pe care sa o prind apoi de chitara. Intradevar..nu se mai aude,ca se face permanent contactul piele-chitara....dar nu e chiar practic..trebuie sa-mi scot inelul de cate ori vreau sa las putin chitara din mana...si asta este si mai enervant...mai bine inchid amp. decat sa stau sa bag si sa scot inelul ala.

So...daca a mai avut cineva problema asta..si este amabil sa-mi spuna ce a facut sa scape de ea...sau daca sunt un caz izolat...orice parere este binevenita.

Multumesc! biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Dacã este vorba despre o chitarã cu doze simple (single coil), atunci acel bâzâit este normal. Sunt metode de a reduce acel zgomot, dar nu se poate elimina complet.

Link to comment
Share on other sites

este posibil ca bridge-ul sa nu aiba contact bun la masa. daca ai tremolo verifica firul lipit de gheara ce tine arcurile.

 

+1.

Ia un multimetru si vezi daca ai contact intre mufa jack in care infigi cablul si corzi/bridge. Sau intre masa cablului si corzi/bridge. Daca nu ai contact intre numitele parti, trebuie sa tragi o sarma intr-un mod caracteristic modelului tau de chitara. Poti verifica cu o sarma care face temporar contact intre masa mufei/cablului si bridge.

 

Ar fi bine sa precizezi ce model este chitara sau sa pui neshte poze.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Guest WoodenPints

Chitara este harley benton hbl200bk...arata asa http://ja.wikizic.org/1-034-034326-Harley-Benton-HBL200BK.jpg

amplificatorul tot harley b

am incercat faza cu priza,sa o bag la alta priza,si sa scgimb polaritatea...dar tot in zadar (nu am priza in baie). toate prizele din caza mea au impamantare...

Bara de tremolo nu are....iar,chestia cu fita de aluminiu..nu cred ca as vrea sa o demontez de pe acum..nu vreau sa-i stric altceva la ea (asta mi se intampla mie cand ma apuc de demontat chestii) :). Iar..cu dozele nu cred sa fie vre-o legatura (am observat ca si atunci cand pun pana pe manerul de la amplificator face la fel (e din metal manerul)

 

Multumesc oricum pentru raspunsurile date...cand reusesc sa fac rost de cablu pentru camera video,o sa filmez sa vedeti exact ce se intampla.blush.gif

Link to comment
Share on other sites

Este normal sa bazaie putin chitara.

Daca tace cand o atingi treaba este rezolvata pentru ca in timp ce canti tot timpul mana stanga sau dreapta este in contact cu ceva metalic de pe chitara (stanga pe corzi, dreapta pe bridge).

Cand o lasi jos, inchizi potul de volum si tace.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.