www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Power Tubes - Rating ?


ronniefrown
 Share

Recommended Posts

Trebuie sa schimb lampile de la amplificatorul meu. Manualul produsului zice asa pentru lampile de putere (EL84):

 

Power tubes’ characteristics are graded on a scale of 1-10, with the given value appearing on a small sticker on the tube itself. When replacing tubes, ensure that new tubes bear the same rating as old tubes. If you re-tube an amp with replacements bearing the same rating, the bias current requires no further adjustment; that this, the amp need not be re-biased.

 

L-am desfacut si am vazut stickerul pe cele 2 lampi, pe el scrie S6. Banuiesc ca asta reprezinta ratingul. Problema e ca uitandu-ma pe site-urile unde se vand lampi, nu am vazut nicaieri scris vreun rating printre caracteristici.

 

Intrebare: la ce conteaza acest rating, si ce se intampla daca nu aleg lampi cu acelasi rating ca si cele vechi (in fara de rebias) ? Se schimba ceva in sunetul amplificatorului ?

Link to comment
Share on other sites

spune-ne si noua ce brand si ce model sunt lampile....sau ce scrie pe sticla.

Oricum ,ideea e sa alegi niste el84 bune,apreciate si s-ar putea chiar sa imbunatatesti tonul.....chiar daca va trebui sa faci rebias.Numai sa le iei pereche(matched)

Din productia actuala el84 de la jj suna destul de bine si sunt destul de trainice.Se zice ca suna foarte bine si lampile el84 STR de la TAD (facute de Shuguang).La NOS-uri habar n-am.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

spune-ne si noua ce brand si ce model sunt lampile....sau ce scrie pe sticla.

Oricum ,ideea e sa alegi niste el84 bune,apreciate si s-ar putea chiar sa imbunatatesti tonul.....chiar daca va trebui sa faci rebias.Numai sa le iei pereche(matched)

Din productia actuala el84 de la jj suna destul de bine si sunt destul de trainice.Se zice ca suna foarte bine si lampile el84 STR de la TAD (facute de Shuguang).La NOS-uri habar n-am.

 

Cred ca sunt branduite de Hughes and Kettner, ca doar asta scrie pe ele. Pe cele din preamp scrie TAD ECC83 Selected.

Link to comment
Share on other sites

Acum numai exprim o parere ci afirm cu certitudine.Nu abandonati operatia de bias dupa schimbarea tuburilor finale indiferent de cat de bine sunt imperecheate(chiar si la uA).

In afara de probleme legate de tot felul de tipuri de distoriuni ,riscati sa uzati tuburile mult mai repede decat ar trebui.

Acum ce brand ar trebui folosit , este exact dupa placul fiecaruia.

Dupa gusturile si urechile mele pot sa spun ca cele chinezesti sunt foarte aride si saracacioase in bass, rusestile sunt bogate in medii superioare.JJ are un ton echilibrat in tot spectrul de frecventa iar Mullard Reissue(fabricate tot la rusi dar dupa alte criterii de calitate, ca si TAD facut in China) sunt si ceva mai boost decat JJ .

Link to comment
Share on other sites

Dupa gusturile si urechile mele pot sa spun ca cele chinezesti sunt foarte aride si saracacioase in bass

 

eu cred ca variaza destul de mult calitatea imediat dupa ce sunt scoase de pe linia de fabricatie atat in China cat si in Rusia.Eu cred ca si cele chinezesti pot fi foarte bune in functie de cat de selectate sunt...daca nu de TAD... macar de Ruby care apar chiar si in vox-urile din seria hand-wired si in laney-uri (cele pe el84)...Perechea de el84 chinezesti din laney-ul pe care l-am avut scotea basi destul de consistenti.Asa si alea rusesti ...macar EH sa fie ca sa fi sigur ca e decenta.Depinde si ce tipuri de la ce brand...adica ,de la JJ foarte bune sunt 6V6 si El84 ca 12AX7sunt doar trainice dar nu suna fantastic iar restul sunt doar bune.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.