www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

microfonie controlata


Guest azazel737

Recommended Posts

Guest fluffyone

Stai la cernavoda cumva? Se aude de parca esti dupa razboi nuclear. In alta ordine de idei.. eu as fi tintit ceva mai sus, si as fi cautat o microfonie "mecanica".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Asta e o faza de genu: prea simplu ca sa fie adevarat.

 

E simplu, dar asa face. Am privit atent intr-un concert Gary Moore (unul recent, in memoria lui Phil Lynott), iar inainte de celebra nota se aseaza unde trebuie si arunca un ochi de control spre amp-uri ca sa se asigure.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Superman

amp simulator de lampa(200W) celestion classic lead (80W)

si

mixer gain max putin bass si high max in sistemul de boxe de la pc(80W)

 

la picioare od-3 setarile normale toate la ora 12 MT-2 distors max mid max low max high aproape max si mid freq minim chitara ESP LTD LP Humbucker(neck) coarda G tasta 15

 

 

volumul era pe jumatate la tot

in jur de 2 minute un sustain fara vibrato mai ma jucam putin cu el nu controlam volumul ton max pe scaun nici un dif in jurul meu sau la o distanta mai mica de 1m dar incepusem sa ma plictisesc asa ca ma jucam cu el cu vibrato mai urcam mai coboram si am facut o scapare adica am atins prea tare coarda A si am declansat-o :))a fost tare :)

 

 

................................................ ---> mixer--->boxele PC

chitara---> OD-3 -->MT-2-->DSB

................................................. --->amp(200W)--->celestion classic lead

Edited by Superman
Link to comment
Share on other sites

ala nu e sustain, ala e feedback...sustainul are legatura cu chitara, eventual cu ampul,, n-are nicio treaba cu gainul, fie el din amp sau din pedale

 

da , corect

 

sau efect Larsen

 

si este o problema mare pe scena , daca nu ai putere destul de mare dai gain mai mult si ajungi la f sensibilitate crescuuta si la feedback acustic ( difuzor <> corp chitara) SI nu mai poti sa canti caci suna corzile incontinu !!!

 

 

Din aceasta cauza s-au elaborat chitarele din "scandura plina " !!!

 

daca urmariti chitarosti solo veti vedea cum tine un ton si lasa sa intre in rezonanta si in acelasi timp cu mana stanga cu un deget amortizeaZa celelalte corzi ca acestea sa nu intre in rezonanta sau sa nu amortizeze ele oscilatia tonului dorit.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care inca n-au dat peste jucarie, exista de mai mult o sulutie "mecanica" pentru controlul de feedback si sustain:

 

http://www.aampselectricguitarstore.com/fe..._sustainer.html

 

Vai il foloseste des la fitze cind publicul se extazeaza de "wow cit control de sunet (feedback) are"...cind se strimba el si se pune in pozitii pe scena sa pastreze feedback-ul apasa numai pe un buton pe chitara...restul e show...

Un prieten si-l montase pe o chitara dar la dat jos imediat caci denatura sunetul intregii chitari.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care inca n-au dat peste jucarie, exista de mai mult o sulutie "mecanica" pentru controlul de feedback si sustain:

 

http://www.aampselectricguitarstore.com/fe..._sustainer.html

 

Vai il foloseste des la fitze cind publicul se extazeaza de "wow cit control de sunet (feedback) are"...cind se strimba el si se pune in pozitii pe scena sa pastreze feedback-ul apasa numai pe un buton pe chitara...restul e show...

Un prieten si-l montase pe o chitara dar la dat jos imediat caci denatura sunetul intregii chitari.

 

chitaristi vedete au cate 100 de chitare cel putin pot sa strice tonul la una sau doua .

 

Prostimea a ,muscat putrnic cu chitara lui Steve Vai ,, nu se dezaprdeaza , are sustain are ton de corzi tensionate , are ton si setare ptr shred are setare si pentru slide ...ptr orice ,,,ce mai chitara fantastica , apoi cand a mai scazut interesul initial si vanzarile au scazut au inceput sa filmeze clar ptr DVD -uri din concert momentele cans se schimba chitarele ( aproape l afiecare piesa !!.) acum chitaristi care s-au dptat cu chitara respectiva se pun si mai cumpara cateva ca sa -si complecteze arsenalul sa aiba si ei macar ceva din ce are Vai.

 

afaecer , reclama CoCo$merciala

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.