www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De La Un Corp La O Chitara


Sloby
 Share

Recommended Posts

Din moment ce s-a mai practicat asta pe forum, o sa postez si eu etapele actualei lucrari (ca si domnul Masta Gi).

 

Am cumparat un corp de chitara de la domnul Bleeding Riff(sper sa nu ma fi inselat) si ma apuc sa-l fac "custom". E o copie ciudata de stratocaster, cu corzi thru-body, 3 single-coil-uri.

Initial nu voiam sa o revopsesc, ci doar sa o completez. Dar, cand a ajuns pachetul si l-am desfacut, am observat ca vopseaua aplicata peste stratul original era execrabila. Culoarea draguta, dar aruncata ca pe o bucata de lemn pentru teste de nuanta. In afara de asta, erau locuri cu vopsea sarita sau ciobita din cauza umiditatii din timpul aplicarii.

 

Destula introducere. M-am apucat aseara de slefuit putin, dar nu aveam decat smirghel de 100 deci imi venise acru. Totusi m-am abitionat sa ajung pana la lemn. Sunt surprins pentru ca lemnul pare a fi unul bun si uscat cum trebuie. O sa revin pe viitor cu mai multe poze.

 

La final chitara va avea:

- Grif din maple(lacuit, nu ca de Hora Reghin) sau ebony, 22 taste, cheite Grover sau Wilkinson(aurite);

- Culoarea neagra, cu un desen pe ea, peste care dau lac transparent cu foarte putina nuanta de alb(sa iasa un gri inchis dat dracului);

- Bridge Tune-O-Matic Wilkinson, Gotoh sau Goldo tot aurite;

- Ferrules aurite la iesirea corzilor din corp;

- Telecaster Control Plate tot aurit, cu poturi negre sau aurite;

- Neck Plate aurit.

 

Desi are gauri pentru 3 single-uri, o sa pun pe ea un Seymour Duncan PG-1 in bridge si un single in neck(nu m-am hotarat care); gaura din mijloc o astup.

 

Nu ma grabesc sa o termin, deci nu stiu cand revin cu alte poze ale diferitelor stagii.

post-4466-1289057152_thumb.jpg

post-4466-1289057177_thumb.jpg

post-4466-1289057205_thumb.jpg

post-4466-1289057237_thumb.jpg

post-4466-1289057266_thumb.jpg

post-4466-1289057293_thumb.jpg

post-4466-1289057314_thumb.jpg

Edited by Sloby
Link to comment
Share on other sites

Din moment ce s-a mai practicat asta pe forum, o sa postez si eu etapele actualei lucrari (ca si domnul Masta Gi).

 

Am cumparat un corp de chitara de la domnul Bleeding Riff(sper sa nu ma fi inselat) si ma apuc sa-l fac "custom". E o copie ciudata de stratocaster, cu corzi thru-body, 3 single-coil-uri.

Initial nu voiam sa o revopsesc, ci doar sa o completez. Dar, cand a ajuns pachetul si l-am desfacut, am observat ca vopseaua aplicata peste stratul original era execrabila. Culoarea draguta, dar aruncata ca pe o bucata de lemn pentru teste de nuanta. In afara de asta, erau locuri cu vopsea sarita sau ciobita din cauza umiditatii din timpul aplicarii.

 

Destula introducere. M-am apucat aseara de slefuit putin, dar nu aveam decat smirghel de 100 deci imi venise acru. Totusi m-am abitionat sa ajung pana la lemn. Sunt surprins pentru ca lemnul pare a fi unul bun si uscat cum trebuie. O sa revin pe viitor cu mai multe poze.

 

La final chitara va avea:

- Grif din maple(lacuit, nu ca de Hora Reghin) sau ebony, 22 taste, cheite Grover sau Wilkinson(aurite);

- Culoarea neagra, cu un desen pe ea, peste care dau lac transparent cu foarte putina nuanta de alb(sa iasa un gri inchis dat dracului);

- Bridge Tune-O-Matic Wilkinson, Gotoh sau Goldo tot aurite;

- Ferrules aurite la iesirea corzilor din corp;

- Telecaster Control Plate tot aurit, cu poturi negre sau aurite;

- Neck Plate aurit.

 

Desi are gauri pentru 3 single-uri, o sa pun pe ea un Seymour Duncan PG-1 in bridge si un single in neck(nu m-am hotarat care); gaura din mijloc o astup.

 

Nu ma grabesc sa o termin, deci nu stiu cand revin cu alte poze ale diferitelor stagii.

 

O idee ar fi sa incerci cu un P90 la neck, dar cred ca mai ai foarte mult de lucru pana atunci, asa ca multa bafta, e un proiect a,bitios si sper sa iti iasa bine.

Link to comment
Share on other sites

O idee ar fi sa incerci cu un P90 la neck, dar cred ca mai ai foarte mult de lucru pana atunci, asa ca multa bafta, e un proiect a,bitios si sper sa iti iasa bine.

 

Chiar m-am gandit si inca ma gandesc la un P90, si deocamdata ramane cea mai viabila varianta(chiar daca vreau un single). Tin asa mult sa am un single in neck pentru ca vreau sa imit si tonul de fender putintel pentru ca totdeauna tind sa scot din chitara atat tonul lui Clapton cat si a lui Billy Gibbons(suna ciudat Wonderful Tonight alaturi de Woke up with wood, stiu).

Link to comment
Share on other sites

La final chitara va avea: 

- Grif din maple(lacuit, nu ca de Hora Reghin) sau ebony, 22 taste, cheite Grover sau Wilkinson(aurite);

- Culoarea neagra, cu un desen pe ea, peste care dau lac transparent cu foarte putina nuanta de alb(sa iasa un gri inchis dat dracului);

- Bridge Tune-O-Matic Wilkinson, Gotoh sau Goldo tot aurite;

- Ferrules aurite la iesirea corzilor din corp;

- Telecaster Control Plate tot aurit, cu poturi negre sau aurite;

- Neck Plate aurit.

 

mmm...n-ai gusturi rele!

 

Sa pui cat mai multe poze pe masura ce avansezi. :)

Link to comment
Share on other sites

mmm...n-ai gusturi rele!

 

Sa pui cat mai multe poze pe masura ce avansezi. :)

 

 

 

 

O sa pun. Deocamdata o duc greu si la slefuit ca s-a stricat ala electric.

 

M-am hotarat asupra desenului, apropo. O sa fie un Dracones. Coada va fi pe headstock, corpul lui va fi pe tot gatul iar tepii vor fi in dreptul tastelor 1,3,5,7,9,12 etc, capul va fie pe corpul chitarii cumva intors in partea de sus astfel incat limba-i scoasa sa fie cutaway-ul de sus. Cand o sa termin desenele pe foaie o sa le scanez sau fotografiez sa vedeti exact ce si cum. Cel mai probabil o sa trebuiasca sa le fotografiez pentru ca vor fi la scara 1:1.

Pe fundalul chitarei voi face fel si fel de peisaje de razboi daco-roman. Spatele chitarei v-a fi pictat cu manuscrise ce atesta anumite date istorice(inca am libertate la asta). Pe neck desenul v-a fi facut cu negru, pe corp cu auriu sau argintiu.

 

Daca o sa iasa cum vreau, o sa fie genial. Deocamdata am mult de slefuit, astupat gauri, perfectionat gauri, neck pocketul e ca dracu facut...tre sa ma gandesc bine cum remediez problema. Prin decembrie cred ca o sa dau comanda de piesele trebuincioase(neck, bridge, control plate, poturi, etc) de la userul picnic.

M-am hotarat si asupra dozei din neck: P-94.

Edited by Sloby
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest _Iustin_

La stadiul asta am ajuns. E o munca terifianta...imi vibreaza mainile precum curul tractoristilor.

 

Lemnul arata chiar frumos, eu zic ca ar fi pacat sa nu-i lasi un finish natural. Dar atunci o sa arate aiurea daca umpli gaura din mijloc. Eu am o chitara care are si doza in mijloc si ma enerveaza ca tot dau cu pana in ea.

Link to comment
Share on other sites

Lemnul arata chiar frumos, eu zic ca ar fi pacat sa nu-i lasi un finish natural. Dar atunci o sa arate aiurea daca umpli gaura din mijloc. Eu am o chitara care are si doza in mijloc si ma enerveaza ca tot dau cu pana in ea.

 

Dude, daca nu folosesti doza middle, atunci coboara mai jos doza, eu asa am facut la chitarele mele :)

Link to comment
Share on other sites

Lemnul arata bine, dar nu pot sa las natural ca o sa se vada umpluturile.

 

Nu am mai facut nimic deocamdata...afara e frig, astept sa incasez niste bani sa imi cumpar slefuitor cu rotatii ca asta cu vibratii ma omoara la maini. In afara de asta am stat mult timp prin spitale ca am niste probleme de sanatate(tre sa ma las de fumat, baga-mi-as...). Pe masura ce mai fac ceva, postez aici. Nici desenele pe calc nu sunt gata(domnisoara responsabila de asta are o gramada de munca).

 

 

Un an nou fericit tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.