www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Vocea/gatul


ShiverMeSideways
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Am o cunostinta care canta de ceva ani. Insa, are o mare problema, nu poate depinde de vocea ei fiindca i se intampla sa se aiba dureri in gat, in special in anotimpul rece sau cand bea ceva un pic rece; raguseste de multe ori destul de rau. Astfel, se pare ca are o sensibilitate exagerata, cu toate ca ia miere, medicamente, bea multe ceaiuri, se imbraca bine, deci are grija de ea. Cu toate astea, nu ii dispar problemele complet.

 

Exista cineva cu experienta in domeniu care poate oferi cateva sfaturi pentru o astfel de conditie? E normal, e anormal? Ce ar trebui facut ca sa se rezolva definitiv problema? E destul de stresant, fiindca nu poate sa isi dezvolte abilitatile vocale, fiindca nu poate sa cante din cauza raguselii, durerilor etc.

 

Va multumesc mult anticipat!

Link to comment
Share on other sites

in primul rand conteaza cum canta> multi au necazuri crezand ca cunosc treaba> Insa despre impostatie, respiratie, dozaj, diafragma si costodiafragmatici nu au auzit. Eu prin natura meseriei mele am dobandit niscaiva experienta in protejare. va recomand in primul rand un control bacteriologic deoarece trebuie sa fiti sigur ca nu este vorba de un streptococ care da simptomele respective. Apoi un examen laringo. Daca totul este oke, si nu este vorba de ceva mai grav, nodul, tubarea corzilor si alte prapastii aparute in calea celui care performeaza vocal, va pot recomanda unui profesor de impostatie si canto care sa va ajute sa dobanditi cunostiintele necesare protejari efortul vocal si mai ales asumarea unei metode de emisie vocala profesionista.

Multa sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Exista cineva cu experienta in domeniu care poate oferi cateva sfaturi pentru o astfel de conditie? E normal, e anormal? Ce ar trebui facut ca sa se rezolva definitiv problema? E destul de stresant, fiindca nu poate sa isi dezvolte abilitatile vocale, fiindca nu poate sa cante din cauza raguselii, durerilor etc.

 

Exista... este de profesie... doctor!

 

Si nu poate sa dea un sfat sau parere, decat in urma unui consult clinic si paraclinic.

 

Nu sunt sarcastic, vreau doar sa subliniez ca este foarte important sa mearga la un doctor, pana nu este prea tarziu, si sa nu mai asculte in stanga si dreapta.

 

E un sfat sincer, din minima mea experienta clinica.

Link to comment
Share on other sites

Guest danube_daughter

S-au dat sfaturi bune, si foarte documentate, aici.

Mai am o singura idee de transmis: sa se menajeze! Atunci cand e racita sau simte ceva aiurea, sa nu cante sau sa nu exagereze, decat in cazuri speciale (un concert prestabilit, etc).

Multa sanatate!

p.s. si cat mai multe imunostimulatoare! vitamine, omega 3, produse apicole..

Link to comment
Share on other sites

Guest puf puf

cel mai indicat este un control la nenea doctoru' si daca este ok...atunci sunt niste tehnici vocale pe care ar trebui sa le respecte, sa vorbeasca cu un profesor de canto...sau daca stie engleza destul de bine sunt niste cursuri pe net foarte ajutatoare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.