www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut ! Un Ajutor Pls


Guest DeLo
 Share

Recommended Posts

Salut ! Ma numesc Robert, iar pasiunea mea este cantatul la chitara ! Sunt nou aici si nu sunt sigur ca am postat unde trebuie insa am nevoie de putin ajutor :)

Cant de 2 ani la chitara clasica si am terminat toate acordurile de septima iar acum am trecut la game. Genul meu de muzica preferat este Rock-ul. Artisti preferati de Rock : Demi Lovato, Iron Maiden, Metallica si uneori Jonas Brothers.

Asa ca am decis sa imi iau o chitara electrica si am de ales intre

http://www.fly-music.ro/seturi-chitare-ele...3-sunburst.html

si intre

http://www.fly-music.ro/seturi-chitare-ele...2-sunburst.html

Si cu astea vreau sa va cer ajutorul si s-a imi spuneti care dintre ele credeti voi ca sunt mai bune la 2 ani si jumatate de studiu, si care firma ziceti voi ca ar fi mai buna !

Vreau un sfat de la un profesionist ! Multumesc :lol:

Link to comment
Share on other sites

sunt din Lupeni, HD am 550 lei si vreau sa aleg intre cele doua nu altele ! am primit un sfat sa aleg intre harley benton si thomann si nu ma descurs....poate ma ajutati voi :)

Edited by DeLo
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

În cazul ãsta te voi dezamãgi, Harley Benton este brand-ul magazinului Thomann (așa cum este "1" pentru Carrefour sau "Aro" pentru METRO). Seturile din link-urile tale sunt identice, prin urmare la fel de proaste și nerecomandate.

 

Cu banii de care dispui îți poți achiziționa un intrument decent la mâna a doua, precum Epiphone Special II, Squier Affinity Stratocaster, diverse Aria etc. . Poți folosi cu succes un PC pe post de amplificator, aș spune cã vei avea rezultate mai bune decât combo-ul din seturile respective.

Link to comment
Share on other sites

Pai, poate sti o firma care vinde chitari electrice la pretul acesta....( daca nu oricum am vazut ca am garantie 24 luni acolo si daca este s-a se strice ceva fac plangere si imi trimit banii inapoi adica 80 % din ei...)

P.s. : Nu am auzit ca se poate folosi PC pe post de amplificator....

Si daca este, boxele se pot strica dar amplificatorul e facut special pentru asta....probabil ai nevoie de anumite boxe :)

 

EDIT : http://www.fly-music.ro/seturi-chitare-ele...ame-lp-set.html ar mai fi si asta o chitara gen Les Paul care s-a imi placa .... dar nu cred ca toate firmele de acolo : Harley Benton, THOMANN, Squayer, YAMAHA, Flame...nu cred ca toate sunt de la aceasi firma centrala cum zici tu ARO de la METRO :lol: este chiar imposibil mai ales pt Flame si YAMAHA :lol:

Edited by DeLo
Link to comment
Share on other sites

Bun venit !

 

Daca as fi in locul tau si as avea banii tai,m-as orienta spre un Squier bullet second hand si mi-as lua un procesor de effecte (Zoom g1,g2,Gigitech,Korg etc).

 

Bagi chitara in multieffect si multieffectul acela in poti lega de vrei tu,de PC,radio,magnetofon,cd-playeru din masina(daca ai intrare auxiliara)TV :)

Sau canti cu casti! Si cu acel multieffect ai la bani putini o gramada de selectii de tonuri pentru foarte multe genuri de muzica.

Edited by pulbur
Link to comment
Share on other sites

Pai, poate sti o firma care vinde chitari electrice la pretul acesta....( daca nu oricum am vazut ca am garantie 24 luni acolo si daca este s-a se strice ceva fac plangere si imi trimit banii inapoi adica 80 % din ei...)

P.s. : Nu am auzit ca se poate folosi PC pe post de amplificator....

Si daca este, boxele se pot strica dar amplificatorul e facut special pentru asta....probabil ai nevoie de anumite boxe :)

 

EDIT : http://www.fly-music.ro/seturi-chitare-ele...ame-lp-set.html ar mai fi si asta o chitara gen Les Paul care s-a imi placa .... dar nu cred ca toate firmele de acolo : Harley Benton, THOMANN, Squayer, YAMAHA, Flame...nu cred ca toate sunt de la aceasi firma centrala cum zici tu ARO de la METRO :lol: este chiar imposibil mai ales pt Flame si YAMAHA :lol:

Eu nu inteleg de ce vreti toti sa luati chitare NOI

Am luat chitara de 230 de euro pe thomann , pe forum second, cu 350 lei.

Cauta si tu anunturi, sigur gasesti ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Încep sã cred cã problema este una neurologicã, nu de logisticã muzicalã. Am spus eu ceva de Yahama sau Squier cum cã ar fi brand-ul Thomann? Harley Benton = Thomann = marca magazinului Thomann.

Link to comment
Share on other sites

Citeste si ce zic altii:

About.com: Top 5 Beginner Electric Guitars

Beginner electric guitars – What to look for and expect

 

1. Vrei sa cumperi pe nevazute - va fi prea tarziu cand vei stii cum se simte la mana sau pe umar sau cum suna. Chiar daca te-ai duce personal sa o cumperi, tot ar fi bine sa iei pe cineva care stie mai multe decat tine despre chitari electrice.

2. Nu exista nimic mai distrugator pentru motivatie decat o chitara proasta, care te chinuie pana scoti vreun sunet cu ea (si dupa aceea). Sau, intr-o nota optimista, o chitara care iti place iti da aripi. Sau te face sa nu simti cum trec orele cand canti. Nu toate chitarile Harley-Benton (marca magazinului Thomann, asa cum ti s-a mai spus) sau Thomann sunt in mod necesar proaste. Dar daca din 10 chitari, 8 sunt proaste, esti dispus sa-ti risti banii? Daca da, esti invitatul meu la un "game" de "Alba-neagra".

 

Oamenii care ti-au raspuns nu fac parte dintr-o conspiratie impotriva marcii Harley-Benton/Thomann. Comparatia lui Baumwolle cu marcile de hypermarket este foarte buna.

 

--------------------------------------

 

Totusi, chitarile enumerate de tine sunt bune pentru proiecte lutieristice. In putina vreme ai sa visezi nenumarate modificari. Fireste, asta inseamna ca nu vei canta niciodata la chitara electrica.

 

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

Salut vreau sa iti spun ca niciunul dintre pachetele mentionate de tine nu sunt foarte stralucite insa stiu oameni care au invatat cu harley benton si au fost bune pentru inceput totusi daca vrei sa nu iti schimbi chitara dupa cateva luni de folosire poti opta sa iti achizitionezi si un Squier nou http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=489 sau ceva second de pe forum si eventual pentru amplificare te folosesti de PC sau daca chiar vrei un amplificator poti gasi pe forum la preturi mai reduse.

Link to comment
Share on other sites

Guest dachsund

Pun pariu ca in 6 luni vedem un nou post de la DeLo de genul "Salut! Un Ajutor Pls! Mi-am luat si eu un Harley Benton si am cateva probleme..." etc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

La Harley Benton sunt si chitari decente dar trebuie sa ai noroc sa nimeresti una buna!

 

laugh.gifbuna gluma.... buna rau tare.... Harley Benton, pentru mine ii cea mai proasta marca de chitari care a existat... sincer as prefera sa cant pe o Hora Iris decat pe orice chitara Harley Benton[care-i buna pentru a suplini focul in soba ca si asa ii frig tare afara]rolleyes.gif...

 

Nu-ti lua pachete de incepatori ca n-ai sa rezolvi nimic cu ele... o sa te trezesti ca dai banii in vant.

 

Daca vrei chitara electrica nou atunci Cort:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.