www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri Legate De Prima Chitara , Sfaturi Etc .


Guest snowflake
 Share

Recommended Posts

Guest snowflake

Buna , vreau chitara :) . Nu am nici o treaba cu chitara momentan , imi place instrumentul , imi place muzica pe care o produce , vreau sa invat sa cant pentru mine . Buget e maxim de 500 ron , exclus sh . Maxim e atat pentru ca vreau sa imi iau destul de repede chitara si bugetul l`as mari doar in conditiile in care as constata ca de 500 ron mai mult o sa imi para rau . Si cu alt buget se intinde si timpul in care pot sa o iau ... etc

Am fost intr`un magazin de chitari saptamana asta , unde am vazut ca de banii astia pot sa imi iau un fender cd-60 si cam atat (475). Mie imi place chitara (modelul ala ) , dar la nivel de cam de aia vreau gen . M`am uitat si pe la chitarile electrice ... costa insa prea mult tot tacamul ca sa dau atatia bani . Nu ii am nu de alta ;)

 

Intrebarea ar fi , are rost sa imi bat capul mai departe de fender cd-60 ? Unde am fost ( guitarshop.ro, in bucuresti) nu aveau ibanez (am mai vazut`o prin niste topicuri ) ca marca , de care am auzit ca ar avea un mode v70 care din poze mi se pare acum cam la fel ( identic ) . In ideea ca intr`un viitor mai distant cand am sa pun mana pe o chitara acustica de 2000 ron ( :P ) e posibil ca a mea mi se va parea o nuca de cocos cu elastice ? A mea viitoare cd-60 .

 

Ce as ma putea sa intreb din gama intrebari stupide ar fi , garantie are ?

 

Reply`urile de genul vezi cum suna sunt pointless , sorry :)

 

Multumesc celor care vor posta un raspuns care poate fi considerat constructiv .

Edited by snowflake
Link to comment
Share on other sites

Fender CD-60, este o chitara buna pentru incepatori, mai ales pentru faptul ca... se incadreaza in bugetul tau :)

 

In orice caz este mai buna decat... Aria... sau cine stie ce alte marci.

 

Daca nu reusesti sa iei cu tine pe cineva cu experienta... iti doresc mult noroc sa nimeresti un exemplar bun.

 

Concret: in acesti bani, cele mai mari sanse la o chitara decenta, le ai cu Fender CD60.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Subscriu la recomandarea cu CD-60. Sigur cã ai garanție, cred cã 12 luni, deși nu vãd ce sã se strice la ea din vina producãtorului. :)

 

Nu o sã o depãsești prea repede pânã la stadiul în care ți se va pãrea nucã de cocos cu elastice. E o chitarã bunã, bine construitã, peste altele din clasa ei de preț și nu numai.

Link to comment
Share on other sites

Guest snowflake

Multumesc pentru raspunsuri . Ce ar putea sa nu fie bine la o chitara noua ? Acordarea cred ca e un proces usor de facut , se tensioneaza corzile pana suna bine . Pentru defecte ale lemnului garantia acopera ? Daca o cumpar si o desfac (ambalajul) in magazin si arata bine la ce at trebui sa fiu atent ?

 

Viking , eu am fost pe acolo zilele astea , mai trec poate peste vro 2 saptamani ..

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Trebuie sã fii atent sã fie tastele bine bãtute, la același nivel, iar griful sã fie cât mai drept - pentru asta te uiti în lungul grifului, ca printr-o lunetã. Învârte-o de câteva ori, sã fii sigur de lipitura dintre corp și grif (90% nu ai probleme aici la Fender, dar ca sã fii sigur).

Link to comment
Share on other sites

E de inteles ca vrei instrument nou, nu SH, dar e pe undeva regretabil. Sunt la mica publicitate chitare care suna sensibil mai bine decit CD60, pe la acelasi pret.

La cumparat ar trebui si sa cinti pe fiecare coarda in fiecare pozitie ca sa nu ai fret buzz. E ce a zis si Baumwolle mai sus, dar e mai usor de auzit decit de vazut.

Link to comment
Share on other sites

Nici nu inteleg de ce ai vrea un instrument nou nout. Din moment ce vrei sa inveti, nu conteaza foarte mult calitatea, dar o sa conteze in timp. Daca iti cumperi acuma un chirpici o sa regreti mai tarziu cand o sa il arunci ca nu o sa mai ai ce sa faci cu el. I-ati un instrument la mana a 2 a si subliniez mana a 2 a, nu a 14 a, si fa-ti treaba cu el. Gandeste numai ca o chitara scoasa din magazin isi pierde 15-25% din pret, deci, cumparand ceva sh, ajungi sa dai 500 pe un instrument mai scump. Sigur, trebuie sa ai grija ce instrument cumperi, dar, oricum, la chitarele ieftine poti sa cumperi o chitara proasta direct din magazin.

 

Nu stiu de ce fugiti de sh mereu, va e frica de pe unde a umblat chitara? Serios acuma, voi umblati numai cu fete virgine? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce fugiti de sh mereu, va e frica de pe unde a umblat chitara? Serios acuma, voi umblati numai cu fete virgine? :)

:lol: bine punctat!

desigur ca o chitara sh in banii aia are toate shansele sa fie superioara unui fender cd 60, cu conditia ca alegerea sa fie corecta. omunl daca nu se pricepe, vrea ceva nou, din magazin, asa crede el ca n-ar avea probleme.

ii rcomand omului sa mearga totusi cu cineva care stie cand va cumpara chitara, nidiferent ce chitara va cumpara. ( iar la un cd 60 griful cu sigurata va avea nevoie de reglaje din tija ),

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest snowflake

Gata am facut rost de ceva lei . :)

Intrebarea mea e daca are sau nu rost sa iau value pack . Are extra chromatic electronic tuner, instructional DVD, strings, picks and strap. Husa vad ca nu are .

 

 

Pe crem mi se pare ca arata a dulap de bucatarie si pe sunburn mi se pare ca arata a placaj , la negru nu imi place ca e neagra si pe laterale . Stupide comparatii sorry .

 

Cred ca as merge cu dulapul de bucatarie ...

 

Vad ca difera la model ce e pe site la fender cu ce e pe guitarshop , la partea unde se prind corzile .

 

http://www.guitarshop.ro/poza-zoom.php?poz...342951_zoom.jpg

vs

http://fender.com/themes/products/images/p...60600221_xl.jpg

 

Also pe guitarshop diferenta intre cd60 si cd100 e de 220 lei , ca sa nu mai zic ca pe magazinuldemuzica cd-100 e 847 ron , pe fender.com e mai ieftina cd100 cu vro 20 usd . La noi e din cauza ca 100 e mai mare ca 60 ?

Edited by snowflake
Link to comment
Share on other sites

Guest snowflake

Oops ma tenteaza si asta electrica :lol:http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=489

Arata bine , pe youtube am vazut ca si canta :)

Poate cineva sa imi spuna de ce mai e nevoie la o chitara electrica inafara de chitara propriuzisa ?

 

Adica cabluri boxe speciale etc , ca sa imi fac o parere despre costurile suplimentare ..

Ce preturi dubioase practica astia , vad ca asta e 99$ si in ro e 475lei

Edited by snowflake
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Takamine G320 este peste Fender CD-60, deși, ca începãtor, probabil cã diferența nu-ți va fi foarte evidentã. Pe termen lung însã, meritã sã dai diferența de preț, dacã ți-o permiți.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea e daca are sau nu rost sa iau value pack . Are extra chromatic electronic tuner, instructional DVD, strings, picks and strap. Husa vad ca nu are .

 

Pe crem mi se pare ca arata a dulap de bucatarie si pe sunburn mi se pare ca arata a placaj , la negru nu imi place ca e neagra si pe laterale . Stupide comparatii sorry .

Chitara chiar e din placaj, deci comparatia e pertinenta :)

Value packul nu prea isi are rostul, toate cele de acolo pot fi cumparate in timp si sa fie de calitate. Incepe cu corzile :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest snowflake

Ok ... Cred ca am sa merg pe takamine , e o marca poloneza cumva ? Am vazut multe linkuri asociate cu poloneza

 

aici o are

 

http://www.mcmusic.ro/brandprod.php?Brands...andCategsID=325

 

si cu o diferenta de 50 de lei cu sau fara NS , adica finish`ul de satin .

 

O parere pentru diferenta de 50 de lei ?Ah si inca ceva , se gaseste prin alta parte mai ieftin ? :)

 

+ L.E.

 

Pe site`ul oficial nu apare G320

 

http://www.takamine.com/?fa=series&sid=524

Edited by snowflake
Link to comment
Share on other sites

Guest snowflake

Stie cineva ceva de chitarile lag ? Am intrat in magazinul ala de langa magazinul Muzica astazi , am intrebat de takamine si mi`au spus ca nu au takamine dar au lag care sunt mult mai bune ca takamine .

 

A intrebat`o un baiat care lucra acolo pe o doamna si ea a zis ca daca nu cred sa intru pe forumul chitaristilor din romania . Am zis ca wtf si am iesit .

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva ceva de chitarile lag ? Am intrat in magazinul ala de langa magazinul Muzica astazi , am intrebat de takamine si mi`au spus ca nu au takamine dar au lag care sunt mult mai bune ca takamine .

 

A intrebat`o un baiat care lucra acolo pe o doamna si ea a zis ca daca nu cred sa intru pe forumul chitaristilor din romania . Am zis ca wtf si am iesit .

 

 

Lag sunt chitare bune. Nu am cantat pe niciuna dar am citit numai lucruri bune despre ele.

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva ceva de chitarile lag ? Am intrat in magazinul ala de langa magazinul Muzica astazi , am intrebat de takamine si mi`au spus ca nu au takamine dar au lag care sunt mult mai bune ca takamine .

 

A intrebat`o un baiat care lucra acolo pe o doamna si ea a zis ca daca nu cred sa intru pe forumul chitaristilor din romania . Am zis ca wtf si am iesit .

 

Lag sunt chitare ok, mai ales avand in vedere raportul calitate/pret.

 

Am fost si eu acum 1-2 sapt, pe la acel magazin, MuzicaStore se numeste, si am probat cateva Lag-uri, si la rece si amplificat.

 

Nu as merge atat de departe incat sa spun ca sunt mai bune decat Takamine (nu este adevarat), dar am fost placut impresionat.

 

Francezii fac o treaba destul de buna... dar inca nu i-au ajuns pe japonezi.

Link to comment
Share on other sites

Guest snowflake

Am vazut modelul Takamine G320 si imi place cum arata satinat . Dar nefiind lacuit se pateaza usor ? Arata super finish`ul dar imi este frica sa nu se pateze usor sau sa ramana urme ( de degete grase de exemplu ) care sa nu se setarga la fel de usor ca de pe lemnul lacuit .

Link to comment
Share on other sites

Guest snowflake

Asta asa e , normal , eu ma gandeam la utilizarea chitarii pe termen luni , cand nu numai degete tale ajung pe chitara :) eventual picaturi de ploaie sau pasta de pix de pe maini , chestii putin probabile dar care lasa semne care se imprima in lemn .

Link to comment
Share on other sites

Am vazut modelul Takamine G320 si imi place cum arata satinat . Dar nefiind lacuit se pateaza usor ? Arata super finish`ul dar imi este frica sa nu se pateze usor sau sa ramana urme ( de degete grase de exemplu ) care sa nu se setarga la fel de usor ca de pe lemnul lacuit .

Satinat nu inseamna nelacuit.

Some instruments are finished with a flat, low gloss, or satin lacquer. The dull or satin finish is precisely the same material as its glossy counterpart; it just has a chemical additive to make it dry with a particular degree of sheen. Satin or flat finishes are frequently used on less expensive models because they save labor, requiring no final leveling and polishing. Some manufacturers use a satin finish on the neck, and gloss on the body. The low gloss finish is quite popular for use in performance because it doesn't reflect stage lighting. Lots of players simply prefer the look, too.

 

An older satin lacquer finished guitar will tend to develop shiny patches in the place where the player's arm crosses the face, around the pickguard area, all along the neck, and any other place where it's handled a lot. It is usually impractical to try to correct this kind of wear. In general, low gloss finishes are more difficult to restore or touch up, as compared to high gloss finishes.

(Preluat de pe frets.com )

 

Eu am o acustica finisata low gloss. Nu am avut probleme sa o curat - oricum, am fost atent cu ea. Bineinteles, (de cele mai multe ori) ma spal pe miini inainte sa cint la ea.

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

Guest snowflake

Mda ... de asta mi`e naspa , sa nu se faca usor wear marks and the like . Astazi sper sa imi iau modelul lacuit . If so there will be pictures .

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ți s-a spus mai sus cã satinat nu înseamnã nelãcuit, ci lãcuit cu lac mat. Celãlalt tip de finisaj este cel lucios (gloss). Pe care crezi tu cã se vor observa mai bine amprentele?

Link to comment
Share on other sites

Ți s-a spus mai sus cã satinat nu înseamnã nelãcuit, ci lãcuit cu lac mat. Celãlalt tip de finisaj este cel lucios (gloss). Pe care crezi tu cã se vor observa mai bine amprentele?

 

Corect!

 

Si apropo de asta, de 5 ani am o chitara acustica neagra + finish gloss... alta nu voi mai cumpara asa, este aproape imposibil de intretinut (estetic).

Link to comment
Share on other sites

Guest snowflake

Nu am nimic cu amprentele care se observa , probabil cel mai tare se observa pe negru :) problema era atunci cand dau cu carpa sa nu se ia si sa ramana un oarecare ureziduu in granulatia lemnului care cu timpul apare a smudge . Cum a mai spus cineva mai sus citand din frets.com , daca nu e lacuita gloss atunci :

 

An older satin lacquer finished guitar will tend to develop shiny patches in the place where the player's arm crosses the face, around the pickguard area, all along the neck, and any other place where it's handled a lot. It is usually impractical to try to correct this kind of wear. In general, low gloss finishes are more difficult to restore or touch up, as compared to high gloss finishes.

 

and

 

A guitar with a flat (non-glossy) finish will become glossy over time if repeatedly polished. Your shirt sleeve or your pants will make it glossy from constant rubbing over time. These instruments are finished with the same material as shiny guitars, but it is treated differently to make it flat instead of glossy. This saves the manufacturer some time and money since he doesn’t have to polish out the guitar or be as fussy when he sprays on the finish. Martin recommends not polishing their flat or satin finish guitars with their polish. It won’t harm the finish but it could make it unevenly glossy. Some performers prefer a flat finish because stage lights won't reflect off the guitar on stage.

 

Asa ca singurul avantaj pare a fi ca nu are aspect de oglinda reflectorizanta , dar dezavantaje sunt aparent mai multe .

Edited by snowflake
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.