www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator


mike56
 Share

Recommended Posts

asta asa e .are foarte multe efecte

multumesc celor care m-au ajutat sa ma hotarasc ce amplificator sa-mi iau :lol:

 

sa nu faci ca mine si sa te pierzi in multitudinea de knoburi si efecte si setari...

 

fiind primul tau amplificator mai bine iti iei un Roland Cube 15x, e si pe forum unul cu garantie pe la 350 ron.

mergi mult mai la sigur , n-are atit de multe balarii de intors ca Vox VT30..

plus, la vox iesirea de headphones (mufa mica) pare construita cam precar.. la roland ai mufa mare si rezistenta ca si la chitara :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=xayWOc8DGIg

Edited by aind
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

tocmai cand vroiam sa comand VOX VT30 de pe thomann lau scos din stoc

am intrebat motivu si miau raspuns ca este un model vechi si ca sunt altele mai noi : mia dat execmplet VT20+ VT40+

sunt nedumerit :| sa comand un VT40+ ? cam pt ce genuri de muzica se foloseste ? si are la fel de multe efecte ca VT30 ?sau imi recomandati alt amplificator care sa nu depaseasca 850 ron ?

Link to comment
Share on other sites

Guest alexdak

Aici depinde de gusturi. Am vazut ca seriile "+" de la vox implementeaza mai multe simulatoare de pedale, dar nu stiu cum stau cu simularea amplificatoarelor... presupun ca la fel de bine ca seria VT.

 

Daca sa fie de 20w sau 40w asta depinde de tine. 20w e cam aiurea, fiindca e prea mult pentru camera(desi poate fi reglat nr de w), si prea putin pentru o prestatie live(intr-o sala mai mare sau un club). Cel de 40w ar fi mai practic, insa e destul de voluminos, deci automat mai greu de carat.

 

Daca vrei sa te rezumi la seria VT(originala) totusi, iti recomand cu caldura, are un prieten de-al meu un vt15 si e numai bun. O alta optiune ar fi(daca se mai comercializeaza si daca iti place distorul mai mare) sa iei un vox din seria VT XL, chiar eu detin un AD30VT-XL su sunt foarte incantat de el. Distorsul este mai bun decat la vt 15 insa sunt limitat la doar 2 canale de clean.

 

Sper ca te-am lamurit si nu uita un lucru.. daca iei un astfel de ampificator cum e voxul, pedalele nu sunt de mare folos(decat daca cauti ceva specific), deoarece acest vox are o multitudine de modele de ampificatoare si efecte, numai bune pentru inceput.

 

Spor la cumparat!

Edited by alexdak
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

QUOTE (mike56 @ Oct 24 2010, 01:28 PM) ce imi recomandati sa aleg intre Roland , Vox , Line 6 ??

 

Categoric VOX

 

Cu siguranțã Roland

Link to comment
Share on other sites

Guest alexdak

Cu siguranțã Roland

 

De ce su siguranta roland? Intre un cube si un vox hibrid diferenta de sunet e imensa, in favoarea Voxului. Daca tu ai roland, nu inseamna ca trebuie sa le dai si altora asta pe paine. Acum nu zic ca vox e zeitate, dar comparativ cu un cube, un aplificator din seria vt sau ad suna mult mai bine.

Link to comment
Share on other sites

azi cand m-am dus in oras la mc , muzica si alte magazine sa vad de amp vox vt30 nu l-am putut cumpara cai nu il avea nimeni in stoc ..la fe si la chitara un epiphoe lp standard eb ...nu avea nimeni in stoc

cei de la muzica si mc mi-au recomandat in schimbul vox-ului un Kustom Dual 30 RC iar in locul chitarii un Tenson Nashville LP

avand in vedere la bani e o diferenta desutl de mare dar ei miau zis ca sunt mai bune ca ce vreau eu

avand in vedere ca nu am mai avut electrica pana acum nu stiu ce sa zic ...cred ca baietii de acolo stiu ce mi-au zis ...

as vrea si parerea mai multor persoane in legatura cu amp si chitara . adik ce sa aleg intre cele doua

multumesc anticipat :) ....as vrea niste raspunsuri cat mai rapide caci vreau sa-mi iau ori saptaman asta ori urmatoare chitara si amp

Link to comment
Share on other sites

azi cand m-am dus in oras la mc , muzica si alte magazine sa vad de amp vox vt30 nu l-am putut cumpara cai nu il avea nimeni in stoc ..la fe si la chitara un epiphoe lp standard eb ...nu avea nimeni in stoc

cei de la muzica si mc mi-au recomandat in schimbul vox-ului un Kustom Dual 30 RC iar in locul chitarii un Tenson Nashville LP

avand in vedere la bani e o diferenta desutl de mare dar ei miau zis ca sunt mai bune ca ce vreau eu

avand in vedere ca nu am mai avut electrica pana acum nu stiu ce sa zic ...cred ca baietii de acolo stiu ce mi-au zis ...

as vrea si parerea mai multor persoane in legatura cu amp si chitara . adik ce sa aleg intre cele doua

multumesc anticipat :) ....as vrea niste raspunsuri cat mai rapide caci vreau sa-mi iau ori saptaman asta ori urmatoare chitara si amp

 

 

 

 

Baietii de la magazin n-au avut Epiphone si s-au gindit sa-ti recomande ei ceva mai "bun", un Tenson Nashville LP. Urit din partea lor, sa le fie rusine.

 

Vezi si Vintage V100, s-ar putea sa-ti placa. Iar ca amplificator, daca tot vrei Vox, poti sa-ti iei ADxxx, nu neaparat VT, AD avind mai putine efecte.

Link to comment
Share on other sites

Baietii de la magazin n-au avut Epiphone si s-au gindit sa-ti recomande ei ceva mai "bun", un Tenson Nashville LP. Urit din partea lor, sa le fie rusine.

 

Vezi si Vintage V100, s-ar putea sa-ti placa. Iar ca amplificator, daca tot vrei Vox, poti sa-ti iei ADxxx, nu neaparat VT, AD avind mai putine efecte.

 

 

deci e mai bun epiphone sa inteleg ? iar la amplificator voxu ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.