www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Coil tap


sakavaka
 Share

Recommended Posts

Intrebarea este:ce este un COIL TAP? :) Adica stiu ca este un fel de comutator de ex.la unelte electrice,dar ma refer acum la chitare.Din ce am gasit pe net am inteles ca apasi coil tap-ul si doza humbucker se transforma in doza single coil,si invers :) (asa ceva),dar nu prea inteleg cum functioneaza,si la ce e bine.Ma intereseaza partea electrica.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Din doza ies doua fire (in loc de unu) pentru semnal, cate unu pentru fiecare coil al dozei... din switch ai posibilitatea sa folosesti astfel ambele coil-uri sau doar unu...

Link to comment
Share on other sites

coil tap -> 4 fire

in mod normal cele doua parti ale humbuckerului sunt in serie. Combinand in mod convenabil legaturile poti sa le legi in paralel, in antifaza si sa le imparti (coil tap sau coil split). Astfel o sa obtii sunetul de single coil.

De regula producatorii mari ofera indicatii de conectare pentru toate combinatiile de mai sus.

Pentru chestia asta mai ai nevoie si de un comutator DPDT (double pole double throw - practic un switch ce cu o apsare comanda doua contacte)

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

are un user de pe forum un ltd mh250..din cate stiu eu aia vine cu EMG HZ H-4...

alea din cate stiu eu sun cu coil tap...si eu sunt curios de cum e :) ...am auzit dar n-am cantat niciodata pe asa ceva

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

exista vreun producator de chitare care face treaba in felul urmator la chitarele HH cu 5way swich?

 

swich- doze

poz 1- || ||

poz 2- || ||

poz 3- || ||

poz 4- || ||

poz 5- || ||

 

sau se pot lega niste doze coil tap cu un 5 way swich asa?

 

ps: de cautat pe gogu n-am cautat ca nu mi se parea probabil sa gasesc....daca ma insel va rog nu va obositi cu ironii

 

 

edit: prin || vreau sa zic humbucker in adevartul sens al cuvantului, nu humbucker legat ca doua single-coiluri

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

K7-le chitaristului meu a fost modat in felul asta, dar dozele alea luate separat nu suna chiar cum ar putea sa sune un single de aceiasi calitate. Adica obtii un + de versatilitate, dar nu castigi prea mult in ton.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ar merge doar cu un switch cu 5 pozitii . S-ar putea sa fie nevoie si de un push pull(potentiometru cu dubla functie - rezistenta variabila (cum sunt poturile de volum/ton) si comutator cu 2 pozitii - tragi de el in sus si a comutat ) sau ceva similar.

 

Problema cu coilsplitul e ca single colilul ala nu o sa sune ca unul dedicat. E vorba de numarul de infasurari al dozei, de magnet si de tonul propus.

Lucrarea asta este utila pentru tonurile curate sau foarte usor distorsionate.

 

Ca o observatie o doza interesanta este EMG 89. De fapt sunt doua doze EMG-SA ce pot functiona atat individual cat si impreuna(in modul asta cei de la EMG spun ca suna ca EMG85). E un fel de 2 in 1.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

are un user de pe forum un ltd mh250..din cate stiu eu aia vine cu EMG HZ H-4...

alea din cate stiu eu sun cu coil tap...si eu sunt curios de cum e :) ...am auzit dar n-am cantat niciodata pe asa ceva

prezent :)...pai treaba e foarte simpla...nu stiu ce se intampla exact...da split coil suna bine pe clean si humbucker suna bine pe distors...cam asa suna lucrurile simplificat...splitcoil de pe ltd suna mai bine (dupa parerea mea) decat sigle coilu de pe hohneru pe care il mai am in posesie...asa ca, da, ai un + de versatilitate

Link to comment
Share on other sites

exista vreun producator de chitare care face treaba in felul urmator la chitarele HH cu 5way swich?

 

swich- doze

poz 1- || ||

poz 2- || ||

poz 3- || ||

poz 4- || ||

poz 5- || ||

 

sau se pot lega niste doze coil tap cu un 5 way swich asa?

 

ps: de cautat pe gogu n-am cautat ca nu mi se parea probabil sa gasesc....daca ma insel va rog nu va obositi cu ironii

edit: prin || vreau sa zic humbucker in adevartul sens al cuvantului, nu humbucker legat ca doua single-coiluri

Exact asa functioneaza switchul de pe PRS,modelele care nu au switchul normal,stil Gibson,ci cele care au buton rotund,asemenea butoanelor de la poturile de vol.si ton.Paul Reed Smith a patentat acest switch,si,crede.ma,suna excelent,sunt singurele humbuckere care imi plac si splitate,ca ,asa cum s-a zis mai sus,nu prea e adevarat single coil ala din juma de humbucker

Link to comment
Share on other sites

Rares esti sigur ?

Uite ce zice guitar parts depot despre megaswitch:

http://guitarpartsdepot.com/Merchant2/merc...tronic-Hardware

 

 

The 'P' Model Megaswitch accesses the five pickup combinations available on a Paul Reed Smith™ guitar. It is designed for use with two 4-conductor humbucking pickups.

Switch positions are:
1. Bridge humbucker
2. Inner coils in parallel
3. Outer coils in series
4. Outer coils in parallel
5. Neck humbucker

Link to comment
Share on other sites

Sunt fel si fel de interconectari . nestandard si standard si de serie limitata .

Un prieten are un Gibson LP , cu swich rotativ si avea cred ca 6 -7 pozitii.

Nu stiu ce tip e dar era primul GLP la care am vazut butoanele transparente.

( poate doar ca l-am avut in mana , dar nu tin minte ca sa fi vazut la altul inainte )

Pe atubcea au aparut pe la noi Dimarzio si le tot legam la alti in toate felurile , si

ma puneau sa dau gauri in chitare sa pun swichuri togle.

Link to comment
Share on other sites

Poate ca unul din dezavantajele principale ale unui single coil este hum-ul. La Humbucker, treaba asta este rezolvata prin prezenta unui alt single coil, dar cu infasurarea in sens contrar fata de infasurarea primului single.

In cazul in care folosesti doar un single coil de la un humbucker castigi din sonoritatea unui single si in acelasi timp pierzi si din hum (celalalt single-desi inactiv, isi face treaba de a elimina din hum). Deci, treaba asta cu split coil thing e un avantaj.

Link to comment
Share on other sites

Poate ca unul din dezavantajele principale ale unui single coil este hum-ul. La Humbucker, treaba asta este rezolvata prin prezenta unui alt single coil, dar cu infasurarea in sens contrar fata de infasurarea primului single.

In cazul in care folosesti doar un single coil de la un humbucker castigi din sonoritatea unui single si in acelasi timp pierzi si din hum (celalalt single-desi inactiv, isi face treaba de a elimina din hum). Deci, treaba asta cu split coil thing e un avantaj.

esti sigur?... :)

Link to comment
Share on other sites

pai imi vine greu sa cred ca asta e rezolvarea la problema vesinca a singlecoil-urilor

 

edit:.....dar acum ca am mai citit inca odata postul tau, inteleg ca e vorba de un compromis, si ca nu va suna ca un singlecoil, si nici nu va disparea la fel de mult hum ca la humbucker...nu? :)

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

btw...stiu ca exista un posesor(sau poate mai multi :) ) de schecter damien 6 sau damien FR nush sigur...cu dozele stock(EMG HZ) vine din fabrica cu sistemu asta coil tap?

 

ms aticipat :)

Link to comment
Share on other sites

btw...stiu ca exista un posesor(sau poate mai multi :) ) de schecter damien 6 sau damien FR nush sigur...cu dozele stock(EMG HZ) vine din fabrica cu sistemu asta coil tap?

Nu vine cu split coil, dar se poate adauga: "ANY Diamond Series guitar can have an 'after-market' mini toggle or push-pull pot added for 'splitting' the humbucker for a cleaner, single-coil tone. Note: If this is done by a qualified repair technician, it will NOT void your warranty!" Citat de la ei.

Cu pla. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dmc

Switch-ul de pe Axis-ul meu functioneaza cam asa:

 

1. Bridge humbucker

2. Outer coils in parallel

3. Bridge & Neck humbucker

4. Inner coils in parallel

5. Neck humbucker

 

Evident, toate pozitiile sunt hum-cancelling. Pe modurile 2 si 4 suna similar unor single-coils cu output foarte mare si fara hum. Nu suna bluesy ca un strat, dar nici nu vrea asta. Pozitiile intemediare au un sunet vintage de hard-rock genial, numa bun de un Deep Purple sau Atomic Rooster sau chiar Zeppelin. Teoretic, un 5-way mega-switch de genul asta se poate implementa pe orice chitara HH (desi tonuri bune se obtin in functie de tipul pickup-urilor).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.