www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Acustica Zãngãne..


MetallicA_boy01
 Share

Recommended Posts

Trebuie sa verifici in ce conditii apare sunetul

- apare indiferent de coarda lovita?

- apare in open-strings sau in anumite pozitii pe grif?

- daca tii mana pe cheite se mai aude?

 

Pot fi mai multe - fret buzz, cheite care se misca, eclise dezlipite chiar si trussrod care vibreaza in interiorul neck-ului...

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Cât de vechi sunt corzile? Poate este cazul sã le schimbi.

 

corzile sunt de cand am chitara adik de vreo 7-8 luni...:)  am schimbat decat Mi-ul subtire deoarece m-i sa rupt:D

 

Trebuie sa verifici in ce conditii apare sunetul

- apare indiferent de coarda lovita?

- apare in open-strings sau in anumite pozitii pe grif?

- daca tii mana pe cheite se mai aude?

 

Pot fi mai multe - fret buzz, cheite care se misca, eclise dezlipite chiar si trussrod care vibreaza in interiorul neck-ului...

 

Doar la acordurile cu bareu apare sunetul si doar la corzile groase adica  E, A , D, G...

Link to comment
Share on other sites

Poate ca distanta dintre corzi este prea mare, corzile vechi si incorectitudinea cu care procedeaza cand loveste un acord. Spun sa ia in seama fiecare reply si sa incerce sa corijeze toate aceste probleme.

Poate ca nu apesi tu destul de tare pe corzi, nu e asa de usor sa iei un bareu. Daca iei notele respective separat, fara bareu, mai zbarnaie?
Link to comment
Share on other sites

Poate ca nu apesi tu destul de tare pe corzi, nu e asa de usor sa iei un bareu. Daca iei notele respective separat, fara bareu, mai zbarnaie?

 

 Nu asta e problema deoarece cand am cumparat-o nu facea asa...dar de vreo 2 saptamani a inceput sa zangane..deci nu cred ca asta e problema...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.