www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Interfata Usb Pentru Inregistrari


Sodom
 Share

Recommended Posts

Salutare ,

m-ar interesa si pe mine o placa audio usb pentru home recordings .

Spre ce ma sfatuiti sa ma orientez pentru a trage chitara cu mult gain . Ma intereseaza sa imi preia sunetul cat mai bine cum scot din pedale . Prin placa mea de sunet se aude ca groaznic ; imi distorsioneaza urat si imi face sunetul prea sintetic ...

Am vazut multe variante pe thomann insa nu ma pricep .

 

Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

chitara-pedale-amplificator-difuzor-microfon[preamp optional]-calculator

 

SAU

 

chitara - interfata [usb sau firewire] - efecte software

 

SAU

 

chitara - procesor - headphone out - line in

 

SAU

 

Chitara - procesor cu line out - line in

 

NU

 

chitara - pedale - calculator

Link to comment
Share on other sites

chitara-pedale-amplificator-difuzor-microfon[preamp optional]-calculator

 

SAU

 

chitara - interfata [usb sau firewire] - efecte software

 

SAU

 

chitara - procesor - headphone out - line in

 

SAU

 

Chitara - procesor cu line out - line in

 

NU

 

chitara - pedale - calculator

 

Dar chitara - pedala - calculator, pedala pe bypass si folosit efecte din calculator? Mai precis, am un digitech hot head distorsion si mi-ai trezit curiozitatea in privinta calitatii. Oare se poate mai bine? Scuze Sodom pentru intrebarea usor off topic

Link to comment
Share on other sites

Dar chitara - pedala - calculator, pedala pe bypass si folosit efecte din calculator? Mai precis, am un digitech hot head distorsion si mi-ai trezit curiozitatea in privinta calitatii. Oare se poate mai bine? Scuze Sodom pentru intrebarea usor off topic

 

sorry ,am avut si eu un hot head insa nu am folosit niciodata pe bypass cu efecte din calculator ,, doar chitara in line in simplu cu amplitube 3 ... tot sintetic suna si foarte fuzzy ... l-am imbunatatit folosing guitar hack impulses cabs... foarte bine am vazut ca se auzea la cineva care avea m audio fast track pro

Link to comment
Share on other sites

Recomand sa-ti iei un Vox Amplug (Metal, in cazul tau), pe care il bagi in line in-ul placii de sunet. Daca te uiti in galeria mea de melodii, piesa intitulata "East" are chitara trasa in intregime cu Vox Amplug metal bagat in pc. Cea mai ieftina solutie, efecte si alte chestii bagi din DAW.

Link to comment
Share on other sites

---- Ce-i aia "placa mea de sunet "

 

---- Ce inseamna groaznic ?

 

---- Ce inseamna mai mult gain ?

 

Eu cred ca nu stii sa reglezi sculele nimic altceva probleme nu ai .

 

Cu placi de sunet de acum 15 ani se poate trage super ...de atunci calitatea a tot crescut .

 

Cred ca potoi sa-ti cumperi orice daca nu stii sa-ti reglezi sculele .

Link to comment
Share on other sites

---- Ce-i aia "placa mea de sunet "

 

---- Ce inseamna groaznic ?

 

---- Ce inseamna mai mult gain ?

 

Eu cred ca nu stii sa reglezi sculele nimic altceva probleme nu ai .

 

Cu placi de sunet de acum 15 ani se poate trage super ...de atunci calitatea a tot crescut .

 

Cred ca potoi sa-ti cumperi orice daca nu stii sa-ti reglezi sculele .

Ii placa de sunet Realtek integrata .

Se aude ok in amplificator dar rezultatul cand inregistrez este prost , se aude total diferit ...

nu dau gain in blana , mai mult de 6-7/10 nu trec , in rest folosesc compressor si noise gate . Procesorul cu care am inregistrat este un digitech gnx .

cand am preluat cubul foloseam fender fm , microfoane samson si roytek , mixer mackie .Rezultatul iarasi nu a fost cu mult peste procesor -> line in

o sa postez un sample ,, probabil am eu asteptari prea mari ..

Link to comment
Share on other sites

Ii placa de sunet Realtek integrata .

Se aude ok in amplificator dar rezultatul cand inregistrez este prost , se aude total diferit ...

nu dau gain in blana , mai mult de 6-7/10 nu trec , in rest folosesc compressor si noise gate . Procesorul cu care am inregistrat este un digitech gnx .

cand am preluat cubul foloseam fender fm , microfoane samson si roytek , mixer mackie .Rezultatul iarasi nu a fost cu mult peste procesor -> line in

o sa postez un sample ,, probabil am eu asteptari prea mari ..

Captarea sunetului este o arta +stiinta .Nu va suna niciodata direct cum auzi tu indiferent de cazul daca tragi in sala cu microfon sau dintr-un procesor ce-m monitorizezi in casaca .

 

Una auzi ti in anumite conditii si altceva se inregistreaza !!!

 

Aici e smecheria sa reproduci ce ai auzit .

 

Citeste tutoriale cu Homerecording

 

La placa de sunet ai un singur lucru sa faci sa nu intri in OVERDRIVE ca sa nu ai distorsiuni din placa de sune restul este OK. Diferente intre placi de sunet este foarte mica in cea ce priveste conver6torul AD si DA dar deja mai toiate sunt la un nivel bun .mai ales ptr homerecording sunt OK .

 

Si eu ma enervam cand am tot cumparat si construit distosruri , placi de sunet am schimbat apoi am vazut ca eu nu stiam cum sa fac inregistrarea si mixarea.Si vedeam ca la altii suna muult mai bine pe scule mult mai simple ce le consideram vinovate de esecurile mele .

 

Citeste sfaturile de pe site-uri si aplica ..doar incet si cu multa munca te vei prinde ce si cum .|Nu merge in doua minute.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca o placa de sunet usb gen E-MU 0202 sau echivalent e foarte ok pt toate aplicatiile home posibile. Si diferenta intre un astfel de produs si realtek si chiar si audigy e imensa.

 

Vei auzi muzica mult mai clar, va suna mai bine si cand o fi sa dai un bairam darami peretii :)

pe lg asta te poti trage binisor daca pui chitara -> compresor -> placa -> procesor soft. (compresorul sa mai toace un pic dinamica)

 

Btw, orice ti-ai lua cauta sa aiba drivere pt sistemul tau de operare. E-MU nu a scos inca drivere de Win7 dar merg alea vechi relativ ok

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
---- Ce-i aia "placa mea de sunet "

 

---- Ce inseamna groaznic ?

 

---- Ce inseamna mai mult gain ?

 

Eu cred ca nu stii sa reglezi sculele nimic altceva probleme nu ai .

 

Cu placi de sunet de acum 15 ani se poate trage super ...de atunci calitatea a tot crescut .

 

Cred ca potoi sa-ti cumperi orice daca nu stii sa-ti reglezi sculele .

 

ce inseamna super ?

Link to comment
Share on other sites

ce inseamna super ?

In banda 40Hz -16KHz 44,2KHz/16 bit inregistrare perfecta ptr chitara ,chit bass , si voce merge .

 

Ar fi diferente intre placi la IMD de exemplu SB16 era mai curat de IMD decat SB Audigi ce avea toate prostiile de efecte si 5.1 iesiri.

La SB16 nu aveam "what you hear" trebuia sa folosesc un soft ca sa pot inregistra unele sunete din PC pe un program ..era un soft cu Virtual.Chanels.. dar de fapt nu aveam nevoie doar ptr a salva audio sunetul de la videoclip-uri ptr sttudiu ...De atunci s-a schimbat totul si downloadez clipul cu totul .Pe atunci aveam un HDD enorm cu 3G !!! apoi am trecut la 10G iar acum vorbim de TB ...nu mai ete problema sopatiul de stocare.

Ptr muzica de chitara nu este nevoie de mai mult de banda audio 50Hz- 12KHz .

 

Realtek ..AC 67 am pe trei PC-uri .Am inregistrat un timp cu AC97 singura problema ptr care am renuntat si am luat un SB Live 24 bit a fost ca nu avea un limitator pe inregistrare asa cas daca nu aveam grije la unele varfuri aparea un click mai dur sau mai subtil la overdrive al AD-ului...cea ce Creative are pe placi...un limitator de amplitudine de la un semnal in sus si chiar daca distosionezi nu face urat .Deci strici dinamica dar e mai comod.

Acu trag cu E-MU 0404 .

la 96KHz/24 bit intre AC97 , Live24 si E-MU nu auzi sau masori mari diferente.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest GeorgeKudor
Salutare ,

m-ar interesa si pe mine o placa audio usb pentru home recordings .

Spre ce ma sfatuiti sa ma orientez pentru a trage chitara cu mult gain . Ma intereseaza sa imi preia sunetul cat mai bine cum scot din pedale . Prin placa mea de sunet se aude ca groaznic ; imi distorsioneaza urat si imi face sunetul prea sintetic ...

Am vazut multe variante pe thomann insa nu ma pricep .

 

Multumesc anticipat !

 

Am eu de vanzare, insa e firewire... e adorabila placa, si se poate lega cu altele de acelasi tip! Placa este un Presonus Inspire 1394! Buna pentru inregistrari / prelucrari sunet

2 intrari microfoane / 2 intrari jack pt instrumente, 2 intrari RCA, iesiri: RCA, Headphones, Monitor!!!

Alimentare separata sau prin firewire. Soft 0-latency de control. 24-bit/96k A/D/A sample rate. detalii la tel sau pe mail: 0722690008 george.kudor@gmail.com

 

 

http://www.presonus.com/products/Detail.aspx?ProductId=7

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.