www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

E bun acest distors?


Guest alpha void
 Share

Recommended Posts

Guest alpha void

Salut!

Sunt posesorul unei chitari Behringer din setul V-Tone (nu ma mai invidiati! :) )

Cant la chitara de vreo 6-7 luni si m-am apucat de lectii de chitara acum 1 luna jumate => am vazut ce e aia distorsionare adevarata => nu mai imi place "distorsionarea" de pe ampu de la behringer (gm108) (palmatele sound like shit).

Mi s-a spus ca un procesor mi-ar trebui cu efecte si cu sound-reduction, intrucat chitara mea are zgomot de fond :) .

Un procesor bun de unde sa imi iau si cam cat m-ar costa?

 

Nu prea am buget si am inteles ca o pedala are distorsionare mai buna si e mai ieftina.

Am optat pentru http://www.digitech.com/products/DeathMetal.htm

 

Intrebarea a 2-a: Ce sa-mi iau: procesor sau pedala? E buna pedala pe care am ales-o ?

 

P.S.

Ce as face eu daca nu m-as sfatui cu nimeni: As lua pedala DeathMetal (191RON la ProGuitar) si peste ceva timp o chitara mai buna (cred ca Second-Hand) care sa nu aiba zgomot de fond, sa am distors "placut".

 

Pareri/idei ?

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

Depinde foarte mult de genul de distorsiune de care ai nevoie. Daca vrei doar metale este o pedala foarte buna care isi face treaba. Dar nu o sa prea poti sa scoti distorsuri mai cuminti pe chestia aia.

Oricum, pentru metal este OK.

Procesorul este bun daca vrei ceva mai mult decat distors dar pentru un singur efect nu merita sa dai bani in plus pe ceva ce nu o sa folosesti.

Link to comment
Share on other sites

Sunt posesorul unei chitari Behringer

 

why do ppl keep buyn' these things???? :)

de 6 mil cat ii packu ala iti iei un "fat" reghin(adica cu humbucker) - 3.5 mil si sunt ceva ampuri de 10w squer la 2.5 mil....sau iti iei ceva second si iesi si mai bine...... reghin second - 2 mil(i guess) si zoomu ala de care era mai sus vorba.....

 

-ampul e chiar ok(pt clasa lui) dar chitara e ...... :)

 

oricum in cazul tau un procesor ar fi mai bun.... eu am un digitech grunge si personal mi se pare ca distorsul din ampul ala suna la fel de bine ca pedala bagata in ampul ala(are un prieten).... am intrat cu ea in ceva amp mai misto si suna intradevar bine....dar oricum ...cu chitara aia o sa ai o gramda de zgomot de fond daca nu iti iei ceva care sa aiba noisegate.... inca o chestie... iati ceva cabluri cum trebe ....ca si de acolo vine mult zgomot...si stinge monitorul cand canti (daca nu e lcd) .... si canta mereu pe doua doze nu numai pe una singura.....adica pozitiile 2 si 4 ale swichului....

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void

ms pt raspuns...

l-am cumparat pt ca "eram mult mai n00b p-atunci".

 

pe doze cant pe 4.

si in curand 'creeca' o sa-mi iau un Ibanez la vreo 11 mil.

 

procesor all the way then

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

aa adus la sala de repetitii cineva un distors death metal si la pus pe un combo solid state si era oribil ,mai bine iti iei un procesor ,vezii sa aiba cab sim si noise gate ca astea doua iti trebuie daca ai chitara proasta si amp solid state

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

ca sa "suni" cat de cat ia-ti un procesor... parerea mea :)

 

 

offf doamne cat de sintetic si artificial suna procesoarele.. prefer 4-5 pedale, fiecare cu treaba lui decat un procesor.. :)

Link to comment
Share on other sites

offf doamne cat de sintetic si artificial suna procesoarele.. prefer 4-5 pedale, fiecare cu treaba lui decat un procesor.. :)

 

Poate ca e corect, dar vreau sa il vad pe nea ou' cum se intinde pe jos cu 4-5 pedale intr-o camera de apartament. Tot procesorul e baza pentru amatori. Iar daca-ti vine sa-i rupi gatul pe la 12 noaptea, iar ampul devine brusc si nevinovat indezirabil, nu-ti ramane decat casca. Iar castile si pedalele sunt cam divortate. Parerea mea.

 

Eu am doua pedale si doua procesoare, iar de curand am inceput sa ma joc cu Guitar Rig. Si pentru ca nu e nici 8 ceasul imi permit sa ma contrazic in acelasi post: decat procesor mai bine iti iei o placa de sunet de calitate si bagi un GR de-i zboara mufele. Doar ca e mai scump :)

Edited by man1ak
Link to comment
Share on other sites

Eu am doua pedale si doua procesoare, iar de curand am inceput sa ma joc cu Guitar Rig. Si pentru ca nu e nici 8 ceasul imi permit sa ma contrazic in acelasi post: decat procesor mai bine iti iei o placa de sunet de calitate si bagi un GR de-i zboara mufele. Doar ca e mai scump :)

 

Nu iti trebuie neaparat cine stie ce placa de sunet. Eu folosesc pe aia onboard (e drept ca e o placa de baza mai noua), cu niste drivere serioase mere super!

Pt cantat acasa am renuntat complet la amp, ascult la casti direct la comp. Acum incep sa am regrete ca am dat banii pe box ... dar nah, eu cant numai de hobby si acasa. Asa ca mai bine ia-ti o chitara serioasa, ca aia e baza :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

ideia de baza e ca daca nu ai un amp super sau fie semi super cu macar o lampa pierduta prin el si o chitara la fel de super iati un procesor pt ca are noise gate cab sim si multe alte jucarii care iti imbunatatesc conditia de cantat

 

CASE AND POINT:acum vreun an si am verificat la muzica un overdrive digitech ,pe o chitara reghin si o statie solid state si sincer nu facea mare lucru nici cu drivul la max , ca sa se observe o diferenta am dat tot la max, si atunci deabia deabia se auzea ceva

 

 

recomandare iati un procesor de la digitech is mai ieftine si fac treaba buna

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Fenderash

Nu iti lua Death Metal ca nu e cine stie ce.Mai bine pui bani si iti iei un G2 sau un Boss Metal Zone MT-2.

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void

Boss Metal Zone MT-2 Vreau sa-mi iau numai ca e 470RON la Senia mi se pare.

Stiti un loc unde gasesc mai ieftin (SH nu ma deranjeaza)?

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void

am mai deschis un topic acolo;am intrebat si aici ca poate stiati alt loc de unde se poate cumpara (nu SH)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.