www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Efecte Metal Pentru Ibanez Grg170dx..


Guest aind
 Share

Recommended Posts

salut,

dupa vreo 16 ani de implicare pasiva (adica ascultat) in heavy metal, m-a lovit alaltaieri brusc un chef sa incerc sa si creez nitel :)

asadar cum n-am pus mana pe o chitara electrica pina acum, d-apai s-o si zdranganesc, am fost nevoit sa ma documentez rapid in noptile astea despre chitara, amp, efecte, etc..

am gasit si forumul rgc si ma bucur pentru asta, va si multumesc anticipat pentru eventuale sfaturi sau critici..

zis si facut, pe scurt, de cateva minute bune se odihneste in sufragerie un mini amp Ibanez IBZ10G de 10w legat la o Ibanez ruby red, model GRG170DX..

din pacate bugetul consumat in magazin m-a oprit sa achizitionez si unul sau doua efecte cu pedala BOSS (parca..) pentru heavy metal, hard rock..

asadar, as vrea sa stiu ce efecte folositi voi pentru genul asta, ce mi-ati recomanda intr-un viitor buget de max 200 ron per efect (desi as da si mai mult daca ar avea mai multe intr-unul..).

am gasit pe online-uri efecte destul de ieftine behringer, nu stiu cat de bune sunt la 100 si ceva de ron..

multumesc!

post-15151-1282392779_thumb.jpg

post-15151-1282392785_thumb.jpg

post-15151-1282392790_thumb.jpg

post-15151-1282392795_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

salut, mersi de raspuns..

 

btw: imi poate muta un moderator postul asta la sectiunea publicitate, la cumparare de efecte?

as cumpara si SH de pe forum de aici..

 

thx.

Link to comment
Share on other sites

cand si un procesor,behringer v-amp la 200 ron , asa ca...

 

da-mi si mie un link la produs, ceva detalii suplimentare daca vrei sa ma intereseze..

thx!

Link to comment
Share on other sites

Guest liogreen

Daca te hotarasti sa iei un pedalier iti recomand un zoom g9 2tt,e singurul procesor pe tuburi ,practic faci distorsul cum il vrei tu ..ai si un wah bunicel..si multe altele pretul ajunge pe la 12 mil maxim sh.

Ti"as da niste linkuri cu ceea ce fac eu si cum suna dar nu suntem pe acelasi gen.Bft si succes!!

Link to comment
Share on other sites

g9 2tt,e singurul procesor pe tuburi

Poftim?!

În primul rând: http://www.rocktron.com/products/preamps/vooduvalve/ și http://www.rocktron.com/products/preamps/prophesy2/ și nu numai.

În al doilea rând acel Zoom nu e în nici un caz "procesor pe tuburi". Faptul cã are douã lãmpi în calea semnalului nu înseamnã cã e pe lãmpi sau mãcar cã "miezul" saturației se trage din lãmpile ãlea.

 

Dupã cum e precizat și în descrierea și manualul procesorului, acele lãmpi au rolul de a produce gain/distorsiune specificã înainte și dupã circuitul "obișnuit" de ampsim.

Link to comment
Share on other sites

baieti, mersi pentru reply-uri, as vrea un efect de tip pedala, ieftinache, pe la 200 ron asa, maxim, ceva heavy metal, atit deocamdata..

thx.

Link to comment
Share on other sites

baieti, mersi pentru reply-uri, as vrea un efect de tip pedala, ieftinache, pe la 200 ron asa, maxim, ceva heavy metal, atit deocamdata..

thx.

 

Ia-ti un Metal Master de la Digitech si daca in 2-3 saptamani nu iti distrugi difuzorul de la combo-ul ala de buzunar o sa fiu uimit. Serios, amplificarea e marea ta problema.

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti un Metal Master de la Digitech si daca in 2-3 saptamani nu iti distrugi difuzorul de la combo-ul ala de buzunar o sa fiu uimit. Serios, amplificarea e marea ta problema.

bre, eu stau la bloc, la chibrit, e cam greu cu amplificare mai puternica :)

in alta ordine de idei, vreo recomandare de casti cu jack din ala mare? buget tot in max 200 ron...

thx.

Link to comment
Share on other sites

bre, eu stau la bloc, la chibrit, e cam greu cu amplificare mai puternica :)

in alta ordine de idei, vreo recomandare de casti cu jack din ala mare? buget tot in max 200 ron...

thx.

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=395 ... are un distors destul de bun...

 

 

si am cantat pe un combo de 10w cu el vreo 4-5luni , si nu mi-a distrus difuzorul ;:lol:

Link to comment
Share on other sites

bre, eu stau la bloc, la chibrit, e cam greu cu amplificare mai puternica :)

in alta ordine de idei, vreo recomandare de casti cu jack din ala mare? buget tot in max 200 ron...

thx.

 

Ideea e sa sune bine si sa redea clar frecventele joase. Daca vrei sa canti metal, ai nevoie de low-end. Pentru a evita problemele cu vecinii, ai control de volum. Faci cum vrei, dar eu daca as avea amp-ul tau si un Ibanez SM7 m-as lasa de cantat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Parere sincera : procesor all the way for you , esti la inceput , un procesor pana in 300 lei iti poate oferi o varietate de chesti , din cate imi amintesc Zoom G1 are o lista de vreo 30-40 de efecte care mimeaza tonul unor melodi celebre . Am avut si eu zoom g1 acum cativa ani si stiu ca avea o foaie cu numarul efectului si langa artistul si melodia in care a folosit tonul.

Nu acum pedale.

Pentru a canta metale foloseste-te de notiunea de scope mids , gen inalte >5 , joase >6 iar midsurile 2-3

 

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=992 Exemplu bun , zom g1 nu are talpa aceea , oricum ai numai de castigat cu extra optiunea asta . Are Drum machine :) Punct forte pentru tine in momentul acesta ( daca nu ai idee pentru ce iti e bun un drum machine iti spun pe scurt , in loc de tac -tac -tac -tac ( metronom) , ai tuf-tac tuf-tac (tobe) iar calitatea tobelor este extraordinara din punct de vedere al banilor etc :lol:)

350 Lei .

Edited by Big Tree
Link to comment
Share on other sites

thx pentru sfaturi, cam prematur sa ma gandesc la o "trupa", eu vroiam (si inca) o pedala - doua, c-am potentiometrele mai simple, si prefer ceva electric mai simplu decat un procesor cu jde mii de efecte si optiuni..

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree
thx pentru sfaturi, cam prematur sa ma gandesc la o "trupa", eu vroiam (si inca) o pedala - doua, c-am potentiometrele mai simple, si prefer ceva electric mai simplu decat un procesor cu jde mii de efecte si optiuni..

 

Sfaturile noastre...dar totusi banii tai ... :)

Si totusi...si o pedala are o infinitate de obtiuni daca stai sa te gandesti asa ... adica eu la amplificator nu am 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10 cand dau de knob , pot da la ora 12 si 10 , la ora 2 si 30 si tot asa.

Edited by Big Tree
Link to comment
Share on other sites

salut,

am comandat astazi si maine imi vin doua behringer , OD400 (overdrive) si UM300 (ultra metal)

sunt tare curios sa aud corzile electrice trecute prin efecte :)

Link to comment
Share on other sites

Nu are rost sa deschid alt topic. Poti posta o poza cu spatele unei doze (bridge sau neck, indiferent)? Am o curiozitate personala. Multumesc!

 

Voi face eu maine o poza cu doza pe care am scos-o din bridge si iti arat.Orientativ e "galbuie" si scrie B iar pe neck scrie N.

Pot face poze si cu interiorul ei daca doresti.

Link to comment
Share on other sites

Am promis:

 

 

Ignorati calitatea(daca foloseam blitz nu se mai intelegea nimic din cauza ca lumina se reflecta in carcasa)

 

PS: Doza este STD nu Power Sound,dar inafara de poli(Std are si suruburi) nu cred sa fie diferenta.

 

Are 4 fire:Masa,Semnal si cate un fir de la fiecare bobina.

post-11684-1282717488_thumb.jpg

post-11684-1282717503_thumb.jpg

post-11684-1282717519_thumb.jpg

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Guest liogreen
Poftim?!

În primul rând: http://www.rocktron.com/products/preamps/vooduvalve/ și http://www.rocktron.com/products/preamps/prophesy2/ și nu numai.

În al doilea rând acel Zoom nu e în nici un caz "procesor pe tuburi". Faptul cã are douã lãmpi în calea semnalului nu înseamnã cã e pe lãmpi sau mãcar cã "miezul" saturației se trage din lãmpile ãlea.

 

Dupã cum e precizat și în descrierea și manualul procesorului, acele lãmpi au rolul de a produce gain/distorsiune specificã înainte și dupã circuitul "obișnuit" de ampsim.

Da,m"am cam grabit in afirmatia asta,asa e,sunt niste lampi in calea acelui semnal digital.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.