www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bigballz Experiment Pe Un 6 String


comanel
 Share

Recommended Posts

Ba baieti,

 

De ceva vreme incoace am adoptat dropD-ul si openD-ul ca acordaje standard pe chitara, acordaje cu care m-am obisnuit foarte usor.

Stateam si ma gandeam cum ar suna dropA, am incercat cu corzile pe care le am pe a doua chitara si nu-mi auzeam capu de fretbuzz... Alzo, mi-am achizitionat un set de 7 string si am zis "in caz de am 2 ore la dispozitie intr-una din zile, pun BEADGb pe o chitara care normal ar trebui sa stea EADGBe.

 

Ca sa-l citez pe Vektor, "pai n-are ce sa NU iasa", primul lucru care-l fac cand ajung acas in seara asta e sa blochez un floyd si sa pun corzile BEADGb dar in tuning AEADGb.

 

Ah, si ca sa fiu si mai dement, i'm onna do this shit to my 12 string :)

( incepe de la 0:40 )

 

 

Aveti pana la 22:30 sa-mi dati motive pertinente* de a nu face aceasta treaba :lol:

 

I'll be so cool, that i'll wear sunglasses INSIDE the house

 

 

 

*prin pertinent ma refer la "ti se va rupe grifu, etc..."

Link to comment
Share on other sites

Eu am un stratocaster cu tremul blocat in B standard (BEADF#:) cu corzi Zakk Wylde low tuning + jumate de set Ernie Ball (primele 3 de la ZW erau prea subtiri).

Sunt multumit , dar in A standard e prea mica tensiunea pentru gustul meu , in B e just right.

Btw sunt sanse sa iti largeasca pragusul (ultima coarda doar) indeajuns de mult incat data viitoare cand pui o coarda subtire sa ai fret buzz permanent.

So ai grija.

Edited by Stockholm_Syndrome
Link to comment
Share on other sites

Done, mi-a cazut un c0i :))

 

Fuck that ! cat de tare poa sa sune. Sound samples to come...

Testez azi la full gain (aseara m-am jucat cu mesa-u de pe revalver)

 

Bridge-u e floating so e ok.

 

In schimb la double six am avut o profunda dezamagire, corzile sunt mult prea moi pentru open A, in dropB sunt numa bune, dar pozitiile de la acorduri sunt fucked up... e ca si cum as invata un nou instrument.

Se gasesc corzi de acustica la set de 7? sau sa iau ..nush 0.14 ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.