www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Recomandati?


Guest space
 Share

Recommended Posts

Guest space

ok...i just did some other research and came up with this...

(va mai stresez un pic) :)

so...am decis totusi sa i-au in considerare si chitarile ESP,adica modelele astea...:

http://www.thomann.de/thoiw2_espltd_f50bk_prodinfo.html

http://www.thomann.de/thoiw2_espltd_ex50bk_prodinfo.html

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-161238.html#fpix

http://www.thomann.de/thoiw2_esp_ltd_viper...e_prodinfo.html

 

acum nu mai vorbim de forma,design,culoare whatever ci de chitara in sine...

epiphonul ala SG-400 stiu ca e o chitara versatila,dar de modelele astea de ESP nu stiu nimic de sunet...merita macar luate in considerare sau sa raman la epiphone...?

 

mersi

 

btw...Esp-urile astea sunt mai ieftine decat epiphonul...sa fie si pretul un criteriu dupa care sa evaluez sculele astea ca sa ma hotarasc?

Edited by space
Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

nush nu am testat vruna din ele , dar vad ca toate sunt made din Agathis si nush lemnu ala e cam dubios , asa ca mai degraba as merge pe epiphone :) (am avut un les paul special II si am fost foarte multumit de calitatea lui )

Link to comment
Share on other sites

Guest space

din cate stiu eu les paul special II ala e mai ieftin decat SG-400...

anyway...cei care au testat ESP-urile(macar unul din modelele astea) pls postati ceva...critice , laude u know...the usual:)

 

asa e..lemnul la epiphone este foarte bun

Edited by space
Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

pai da , les paul special e cel mai ieftin actually :) , dar nu asta era ideea , eu ziceam ca sunt multumit de raportul calitate/pret , e logic ca daca e mai scump in serie sa fie si mai bun nu ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest space

am citit la "recenzii de scule" ceva de un ESP (probabil cel mai ieftin model) LTD VIPER 50 BK...

tipul care a facut reviw-ul nu a spus lucruri urate pe acolo...i dunno :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Review-urile nu sunt foarte obiective. Poti sa fii prost de bubui si sa nu ai pic de experienta si sa ii dai 10/10 unui Reghin, doar fiindca suna a chitara. Atata timp cat nu ai un numar mare de review-uri pentru a putea face o medie, sau nu ai un singur review dar de la o sursa de incredere, io zic sa nu te increzi in tot ce scrie acolo

Link to comment
Share on other sites

Guest space

bai,nush care-i faza dar de cate ori posteaza userul MrJackson ma convinge... :)

so...@MrJackson :mersi...

cred ca o sa raman la epi...pacat ca nu aduc mai devreme la Guitar Shop si modele de epi sa le pot testa mai pe indelete...dar chiar si asa...vorbim de o chitara de 300 de E...iar pretul am inteles ca de obicei e un criteriu foarte important.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

I'm flattered! iti multumesc la randu-mi. Daca vrei sa fii pe deplin convins, iti recomand urmatoarea schema. Astepti pana vin baietii de la ProGuitar cu Epi-uri, te duci, testezi, apoi vb cu Midnight Rider si iti cumperi un Epi de la el, ca e mai eftin si mai e si ales pe spranceana.

 

Sau daca ai un preten cu Epi, face aceeasi jmekerie si nu mai astepti pana aduc aia la magazin.

Link to comment
Share on other sites

Guest space

pai nu prea pot sa mai astept..vezi tu...eu am niste rude care vin din Germania pe la inceputul lunii iunie si ii rog pe respectivii sa imi ia chitara...ca sa nu mai dau comisioane bla bla...ca altfel as fi apelat la Midnight Rider pana acum...

Link to comment
Share on other sites

Guest space

aha...nu intentionez sa modific dozele(nu am bani) si din cate am inteles de ex humbuckerele alnico de pe Epiphone isi fac treaba...iar pt un incepator e perfect

Link to comment
Share on other sites

Eu recomand o chitara cat mai scumpa (automat e si buna) de regula de fabricatie USA exceptie facand Jem de la Ibanez made in Japan.

Mai bine faci o rata la banca si iti iei ceva calumea care sa te tina toata viatza decat sa cumperi apoi sa vinzi si tot asa.

Pe un comp te induri sa faci rata la 30-40 mil de ce nu si o chitara.

(Diferentza e ca compul ala peste 5 ani e depashit)

 

 

Era sa uit...sa recomand:

Fender made in USA ,Mexic;Gipson made in USA;Rich by B.C.Rich USA;Ibanez Jem;ESP....nu LTD tot USA

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest space

Parca mai zicea cineva de pe forum (parca benson) ,in fine,ca 90% din userii forumului sunt pe low-budget,iar de-abia vreo 10 % isi permit chitari care sa depaseasca 20-30 de milioane.

Eu de-abia am reusit sa fac rost de 10-11 milioane(pe cont propriu ca oricum ai mei nu au de unde)...

Mai mult nu pot...si consider pana la urma ca SG-ul e o chitara ok si ca isi merita banii(conform mai multor pareri de pe forum si nu numai).

 

Cel putin pt un incepator ca mine.

 

Daca magazinele ofera si sistemul asta prin rate atunci da,e o solutie...

Link to comment
Share on other sites

Guest space

Cica chitarile Cort astea mai noi (X series,parca) ar fi faine pentru metale(output mare cu humbuckere destul de "hot").

Uite aici detalii:

 

http://www.cort.co.kr/cort_usa/gire/kx.htm

 

Mda... am verificat linkul si se pare ca nu le mai merge site-ul deocamdata...sorry

Edited by space
Link to comment
Share on other sites

Cica chitarile Cort astea mai noi (X series,parca) ar fi faine pentru metale(output mare cu humbuckere destul de "hot").

Uite aici detalii:

 

http://www.cort.co.kr/cort_usa/gire/kx.htm

 

Mda... am verificat linkul si se pare ca nu le mai merge site-ul deocamdata...sorry

 

-heh mersi, anyone else?

-sunt curios mai ales de X-series(atentie, nu kx)

-si sunt mai mult curios comparativ cu restul chitarilor enumerate de space

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest titus

Eu te sfatuiesc sa te mentii la distanta de jackson-uri. In schimb iti pot recomanda chitare yamaha, sau squier, fac treaba excelent, bine facute, si iti ofera o diversitate pe care orice jackson nu o poate oferi.de fapt jackson nu ofera nimic :)

MA, TU MINTI MA. :) LAS-O MAI MOALE CU FIXATIA ASTA IMPOTRIVA JACKSON-ULUI. :) SQUIER SUNT BUNICELE, IAR CU YAMAHA, PAI ALEA SUNT JEGURI... :(

Link to comment
Share on other sites

Guest MONOKEROS

Stiu ca au mai fost o gramada de topicuri pe tema "ce chitara sa imi i-au?"...

well,am vreo 9 mil...ce chitara recomandati pt un incepator la pretul asta? :)

mersi

Manon, gasesti la Muzica... are si floyd rose, deci are cam tot ce ti-ar trebui;

Dozele sunt no-name da merg, banuiesc ca nu vrei sa te bagi in studio curand...

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

manon sunt super straturile alea cu floyd si toate tampeniile care consta vreo 5 mil?

daca da...

hai frate..totusi :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.