www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Old School Hora-intrebare


Recommended Posts

Are cineva idee ce valori au potentiometrele de pe modelele mai vechi de hora,respectiv tip telecaster?astea de ton liniare par sa aiba 470k,da cele de volum nu imi pot da seama.Daca ati avut sau mai aveti vreuna,sau stiti vreun site or anything...orice mic detaliu m-ar ajuta.Vreau sa reconditionez chitara cuiva si sa i-o duc gata reparata de ziua lui (nu stie ca ii la mine)

Link to comment
Share on other sites

Are cineva idee ce valori au potentiometrele de pe modelele mai vechi de hora,respectiv tip telecaster?astea de ton liniare par sa aiba 470k,da cele de volum nu imi pot da seama.Daca ati avut sau mai aveti vreuna,sau stiti vreun site or anything...orice mic detaliu m-ar ajuta.Vreau sa reconditionez chitara cuiva si sa i-o duc gata reparata de ziua lui (nu stie ca ii la mine)

Masori cu multimetru :lol:

Fa poza la poturi dude, poate am eu si iti trim cand imi trimiti sa fix the other thing :)

Link to comment
Share on other sites

Deci iei și citești thread-urile în care s-a explicat în detaliu cum interacționeazã valoarea și legea de variație a potențiometrelor cu restul circuitului chitarã-cablu-intrare amplificator/efect și decizi singur ce e mai potrivit pentru tine sau prietenul tãu. Sau/și încerci cu mai multe variante, având mãcar o minimã bazã teoreticã.

Pentru modelul SS eu am de 370K, ceea ce e previzibil dar dupã cum am spus, sunt doar valori uzuale, nu corecte sau greșite.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.