www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ap Tuner?


Guest Brakaduun
 Share

Recommended Posts

Guest Brakaduun

Ce naiba se intampla cu AP Tuner ca l-am descarcat ieri de pe internet si e complet pe langa. Inainte foloseam tunerul de la Guitar FX Box 3 si era ok, dar AP Tuner da cu 1 jumatate de TON (50 cents) mai sus adica cand vei acorda chitara vei fi in [edit] Eb-Ab-Db-Gb-Bb-eb (incurcasem doua)[/edit]. WTF??? Mai aveti si voi aceeasi problema???

Edited by Brakaduun
Link to comment
Share on other sites

Guest Brakaduun

Mi-am dat seama acum ca are o setare ceva de genul Offset pe frecventa. ??? WTF??? Ce tuner are asa ceva??? E practic useless. Ar trebui sa acordezi macar o coarda cu altceva la frecventa si dupa aceea sa setezi offsetul in Ap Tuner... pffff...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Mi-am dat seama acum ca are o setare ceva de genul Offset pe frecventa. ??? WTF??? Ce tuner are asa ceva??? E practic useless. Ar trebui sa acordezi macar o coarda cu altceva la frecventa si dupa aceea sa setezi offsetul in Ap Tuner... pffff...

 

 

Este clar useless! Cred ca toate miile de oameni care l-au folosit pana acum si-au "acordat" chitarele prost! Iti multumim ca ne-ai deschis ochii si vindecat urechile! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Brakaduun

Dar chiar nu e nevoie sa fii sarcarstic. Nu sunt prost. sunt inginer si am 30 de ani. Cred ca sunt in stare sa imi dau seama daca ceva e in neregula sau nu. Poate este vorba de varianta de soft... Am facut teste pe 3 tunere. 2 sunt ok, Ap tuner la setarile standard e off cu 45-50 cents. Acelasi line in, acelasi calculator, acelasi pickup. Daca voi va intelegeti cu el...ok, no problem. Eu doar intrebam nu imi exprimam opinia de profesionist: aveti si voi aceeasi problema?

Link to comment
Share on other sites

Du-te la Note > Tuning Settings > Middle A Frequency

 

Middle A frequency sa fie 440 hz, iar cents above 440 hz sa fie 0.

 

>Temperament

 

Eu folosesc Equal Temperament (care cred ca-i si standard) in cheia C, vezi sa nu fie C#

 

> Transpose: (+0) C

 

Du-te la Recording > Recording Device and Calibration > Calibration

 

Known Frequency: 440 hz

 

Observed Frequency ar fi fain sa fie 440 hz, daca nu, schimb-o tu.

 

 

 

 

Spor

Link to comment
Share on other sites

Guest Brakaduun
Du-te la Recording > Recording Device and Calibration > Calibration

 

Known Frequency: 440 hz

 

Observed Frequency ar fi fain sa fie 440 hz, daca nu, schimb-o tu.

 

 

 

 

Spor

 

No, pai asta ziceam si io ca toate sunt setate ok, dar observed frequency nu e 440 Hz. Ceea ce in mod cert nu ma avantajeaza cu nimic din moment ce nu am ureche muzicala si nu pot sa acordez macar o coarda dupa altceva. Singurul lucru dupa care pot sa acordez e alt tuner si atunci la ce folos AP Tuner??? Cand zic ca nu am ureche zic ca nu pot sa deosebesc notele. Da' cand e un backing track si io cant ceva si ar trebui sa sune bine si de fapt suna ca tzambalu' lui nea Gica de la Urlati atunci imi dau seama ca ceva nu e in regula. Cu celelalte tunere merge bine.

 

Inca ceva: s-ar putea sa fie vorba de chitara mea. Am un maret Squier si deja i-am cam aflat toate bubele si de ce canta asa [si de ce costa atata :)]... Daca verific armonicile in graficul care mi-l da programul descopar ca de fapt armonicile superioare sunt din ce in ce mai "sharp" sau diez na. Daca programul ia media atunci clar de ce iese asa... Ar trebui sa ia doar frecventa de baza in calcul... Sau poate nu...

 

Acu' nici eu nu stiu de ce armonicile ies mai sharp da ma gandesc ca ar fi ceva de magneti de la pickup + histerezisul magnetic... Io deja am bagat cele doua pickupuri in afara de humbucker cat de jos se poate si am imbunatatit sunetul cu 0.05% :lol:

Edited by Brakaduun
Link to comment
Share on other sites

No, pai asta ziceam si io ca toate sunt setate ok, dar observed frequency nu e 440 Hz. Ceea ce in mod cert nu ma avantajeaza cu nimic din moment ce nu am ureche muzicala si nu pot sa acordez macar o coarda dupa altceva. Singurul lucru dupa care pot sa acordez e alt tuner si atunci la ce folos AP Tuner??? Cand zic ca nu am ureche zic ca nu pot sa deosebesc notele. Da' cand e un backing track si io cant ceva si ar trebui sa sune bine si de fapt suna ca tzambalu' lui nea Gica de la Urlati atunci imi dau seama ca ceva nu e in regula. Cu celelalte tunere merge bine.

 

Inca ceva: s-ar putea sa fie vorba de chitara mea. Am un maret Squier si deja i-am cam aflat toate bubele si de ce canta asa [si de ce costa atata :) ]... Daca verific armonicile in graficul care mi-l da programul descopar ca de fapt armonicile superioare sunt din ce in ce mai "sharp" sau diez na. Daca programul ia media atunci clar de ce iese asa... Ar trebui sa ia doar frecventa de baza in calcul... Sau poate nu...

 

Acu' nici eu nu stiu de ce armonicile ies mai sharp da ma gandesc ca ar fi ceva de magneti de la pickup + histerezisul magnetic... Io deja am bagat cele doua pickupuri in afara de humbucker cat de jos se poate si am imbunatatit sunetul cu 0.05% :lol:

 

Omu' lu' Dumnezeu, eu nu reusesc sa inteleg de ce-ti pierzi vremea cu atitea prostii. Ai zis ca mai ai nu unul ci doua tunere care-ti merg, de ce nu le folosesti pe alea?

 

Armonicele alea sint "sharp" din cauza ca ai intonatia setata prost.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
Guest Ionutpk

invata so' acordezi dupa ureche:)...si mecanic daca e nevoie;)...in mai multe acordaje..o sa te ajute sau cumpara-ti un tuner unu bun e in juru' la 80 de lei:)

Link to comment
Share on other sites

Acu' nici eu nu stiu de ce armonicile ies mai sharp da ma gandesc ca ar fi ceva de magneti de la pickup + histerezisul magnetic...

 

Sã înțeleg cã o micã eventualã ( nedescoperitã ) problemã la magneți mi-ar putea acorda prost chitara ? Întreb pentru ca eu am tot acordat de un an încoace ba cu AP, ba cu Amplitube, ba cu Guitar Rig... Acum am un Korg Cromatic de 60 de lei . ªtii cum e : Cine are doua ceasuri nu ºtie niciodatã ora exactã.

 

Am ajuns sa am îndoieli legate de tunere ( aproape paranoic ), mai ales ca n-am încã urechea antrenatã pentru acordaj. Korg-ul meu are ºi un mic microfon incorporat, pentru acordarea direct de la coardã. Poate cã asta ar fi o soluție.

 

PS : Ionuț, cum adicã s-o ( nu so' ) acordezi mecanic ? Ai cumva Gibson Robot acasã ?

( ºi nici "în juru' la 80" , scuze de remarcã, nu m-am putut abține, am remarcat doar citatul tãu din Henrix, impecabil scris, în englezã )

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

nu nu ..:))..doamne fereste m-am referit la acordatu' dupa ureche...ia explica-ti cum o poti face mecanic...?...metaforic vorbind..ffs':|

 

numai fiti' fratilor asa ironici:))

Link to comment
Share on other sites

nu nu .. :) )..doamne fereste m-am referit la acordatu' dupa ureche...ia explica-ti cum o poti face mecanic...?...metaforic vorbind..ffs':|

 

numai fiti' fratilor asa ironici:))

 

Pãi aia era nedumerirea mea, de aia te întreb... Pentru o clipã am crezut ca te referi la rotirea mecanicã/manualã a cheițelor în comparație cu apasarea unui buton al chitarei Gibson Robot. N-ar fi mare problemã aia...

Numa' sã nu te grãbeºti sã bați recordul la postãri/topicuri/minut ( ai ajuns la 6 topicuri/20 de minute, la ultima socotealã ), ºi sã ai un picuț de grijã la punctuație ºi exprimare, cã, dupã cum vezi, creezi un pic de confuzie... Calm, relaxat...

 

Mult succes în continuare.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Pãi aia era nedumerirea mea, de aia te întreb... Pentru o clipã am crezut ca te referi la rotirea mecanicã/manualã a cheițelor în comparație cu apasarea unui buton al chitarei Gibson Robot. N-ar fi mare problemã aia...

Numa' sã nu te grãbeºti sã bați recordul la postãri/topicuri/minut ( ai ajuns la 6 topicuri/20 de minute, la ultima socotealã ), ºi sã ai un picuț de grijã la punctuație ºi exprimare, cã, dupã cum vezi, creezi un pic de confuzie... Calm, relaxat...

 

Mult succes în continuare.

 

 

vai':|..c'mon....6 posturi in 20 de minute:)...ok poate e o cifra mare pentru unii dar uite-te in posturi ca nu am spus prostii (si daca am spus ceea ce nu cred , cu cea mai mare placere corectatii-ma)

 

deci explica-mi unde creez confuzie si intre cine :|

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.