www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alexandra & Alec - Bad Day


Guest alec
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

tocmai am lansat noua piesa Alexandra & Alec, asteptam cu interes impresiile voastre:

http://www.youtube.com/watch?v=G8024AeHiWk

 

Este vorba de un videoclip ad hoc, cu track-ul inregistrat si el la fata locului, dintr-un singur take.

 

Muzica si versuri: Alexandra & Alec

Regie: Ciprian Strugariu

Sunet: NMC

Montaj: Vlad Zlate

Echipament video & lumini: Dynaphos

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

cea mai tare piesa:X:X:X

 

Succes in continuare

 

Te-am salutat!

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest songbird

@ Vali18, @ OzZ, @ DarkForestOfEvil multumim pentru apreciere!

 

@ DarkForestOfEvil piesa e in limba engleza pentru ca asa am simtit-o; oricum noi compunem mai mult in engleza deoarece e limba pe care am vorbit-o inainte de romana (poveste lunga, to make it short: ideea e ca ma exprim mult mai bine astfel). Si da, e adevarat ca ne dorim ca muzica noastra sa nu fie accesibila doar romanilor, ci oricui ar fi interesat si si-ar dori sa asculte... de oriunde. Nu vad legatura cu Inna si nici unde ai simtit tu accentul, dar daca insisti, te cred pe cuvant :lol:. Mai pe romaneste, ni se rupe de trend, dar nu si de ceea ce simtim si de cum este perceput :lol:

 

@ alexyz de gustibus... you know :) Prea mult feeling nu-i niciodata rau, dupa parerea mea, nici intr-o zi in care toate merg pe dos. Multumim pentru comentariu, still.

Link to comment
Share on other sites

@ alexyz de gustibus... you know :) Prea mult feeling nu-i niciodata rau, dupa parerea mea, nici intr-o zi in care toate merg pe dos. Multumim pentru comentariu, still.

corect...dar totusi....putin prea exagerata engleza asta....mama ei.

cateodata zici ca-i body nu bad day.

le:

sau bounty

Edited by maur
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
As putea sa o iau pe cuvinte si sa iti arat la fiecare cuvant pronuntat gresit.

 

Personal o sa ascult mai departe piesele voastre in romaneste. Si o sa le ignor pe cele in alte limbi. Sunt totusi curios cate albume ati vandut in USA spre exemplu, sau in UK. Chiar e rentabil? Io cred ca e doar o fitza de oameni "culti" (care au vorbit engleza "inainte de romana").

 

P.S. Ca sa nu ma fac de ras am dat link pe mes la niste prieteni din diferite parti ale USA si UK sa imi spuna daca sunt eu cel care greseste. Din cate am inteles locuiesti in Bucuresti asa ca...

 

 

 

 

Da..cred ca cel mai bine ar fi sa cantam toti manele..doar suntem in romania nu?ce-s fitzele astea la ei?! :) .Cum sa vinzi albume in USA daca nu le faci?(in engleza).Numai bine :lol:

Link to comment
Share on other sites

N-am zis ca trupa din macedonia canta manele..nu stiu de ce ai inteles asta :) .Mi-am spus doar o parere fata de comentariul tau pe care l-am mentionat in raspunsul meu de mai sus.Nu am nici o treaba cu Alexandra & Alec..doar ca nu mi s-a parut corect motivul pt care le-ai spus sa nu cante in engleza.Ai spus ca nu pronunta perfect..e ok,se poate exersa asta..dar nu poti sa spui : [ ""Sunt totusi curios cate albume ati vandut in USA spre exemplu, sau in UK. Chiar e rentabil? Io cred ca e doar o fitza de oameni "culti" (care au vorbit engleza "inainte de romana").Se va vinde in State? Aveti si turneu pe acolo? "" ] etc..

Spuneam ca e normal ca un artist sa-si doreasca sa iasa din tara asta de Ca#@t,sa cante in strainatate,sa semneze cu o casa de discuri care se respecta.Cu piese in limba romana e imposibil sa iesi.Dar si mai important este ca e imposibil sa ai turnee in USA/UK daca nu le arati celor de acolo un demo..mai intai se face demo-ul,albumul...si apoi vin concertele.Asa si Alexandra & Alec..n-a venit unul si le-a zis : bai..am aranjat un turneu in USA,faceti si voi niste piese !"Toata lumea are dreptul sa incerce si sunt o gramada de trupe romanesti care canta in engleza.

Cand am zis "hai sa cantam toti manele daca tot traim in romania" a fost o parere legata de acelasi comentariu de-al tau.Cu alte cuvinte ar suna asa : Cand faci muzica o faci pt toata lumea de pe planeta asta,nu trebuie sa ti cont ca esti in romania si ca trebuie sa te adaptezi la ce se canta aici.De ex. de trupa Kumm ce parere ai?La inceput au facut piese in engleza fara sa aibe vreun turneu in Europa/USA..cum si-au permis oare?!:lol:)Lucrurile astea m-au deranjat pe mine (ca si muzician),putea sa fie oricine in locul lor (Alexandra,Alec)..de-asta am scris aici.Nu mi-a venit sa cred cand am citit ce ai scris.Daca nu intelegi nici Reply-ul asta sa stii ca nu-ti mai explic,eram doar in trecere pe aici.Sau poate ai vrut doar sa fi rautacios..

Link to comment
Share on other sites

Guest Sterben

nu pot sa nu ma bag. chiar nu pot. dar pentru cineva care zicea sa cantam toti manele ca doar suntem in romania... prietene, nu romanii canta manele; romanii is fraierii care le cumpara in tovarasie cu d-aia care-si cheama sa le cante pe la nunti. romania nu e despre muzica proasta ci despre oameni prosti care o ridica si o tin in picioare indiferent ca e vorba despre manele sau alte porcarii comerciale. un prieten zicea azi ca MTV Romania e la pamant din anumite motive. dar nu e singuru post de muzica din romania care e asa. nu pricep de ce trebuie adus aminte de aspectele astea intr-un topic ca asta plus ca e clar ca oamenii astia au facut ceva ce nu intra in categoria aia de negative furate si efecte pe voce de te rupe si nu stiu ce. sa vina aici unu care a reusit cel putin atata cat au reusit prietenii nostri, sa ne arate si apoi sa comenteze si sa faca aluzii la chestii naspa. a da si e de "crap" atata timp cat populatia e "crap". deci in loc sa zicem ca romanica noastra e de ***** sa ne gandim cine o face asa. cel putin eu daca vreau sa plec de aici cu nu stiu ce scop n-o sa zic niciodata ca plec pentru ca tara asta e intr-un fel sau altu. daca plec inseamna ca am nevoie sa plec. nu ca

1. am fite

2. is prea prost si incapabil ca sa ma descurc si cred ca restu europei o sa-mi poarte de grija

3. am ajuns in circumstantele in care cineva nu ma recunoastea la adevarata mea valoare

4. am fite si is prost incapabil.

nu dragi compatrioti care dati vina pe "romania" ca e in felu in care e. e vina noastra ca suntem asa cum suntem si avem vina ca inca ne simtim ca in pestera si nu suntem capabili sa ne miscam. cine e nevoit sa plece din tara, sa plece, nu sa stea sa se planga de un milion de chestii cu care n-are nici o treaba.

Link to comment
Share on other sites

nu pot sa nu ma bag. chiar nu pot. dar pentru cineva care zicea sa cantam toti manele ca doar suntem in romania... prietene, nu romanii canta manele; romanii is fraierii care le cumpara in tovarasie cu d-aia care-si cheama sa le cante pe la nunti. romania nu e despre muzica proasta ci despre oameni prosti care o ridica si o tin in picioare indiferent ca e vorba despre manele sau alte porcarii comerciale. un prieten zicea azi ca MTV Romania e la pamant din anumite motive. dar nu e singuru post de muzica din romania care e asa. nu pricep de ce trebuie adus aminte de aspectele astea intr-un topic ca asta plus ca e clar ca oamenii astia au facut ceva ce nu intra in categoria aia de negative furate si efecte pe voce de te rupe si nu stiu ce. sa vina aici unu care a reusit cel putin atata cat au reusit prietenii nostri, sa ne arate si apoi sa comenteze si sa faca aluzii la chestii naspa. a da si e de "crap" atata timp cat populatia e "crap". deci in loc sa zicem ca romanica noastra e de ***** sa ne gandim cine o face asa. cel putin eu daca vreau sa plec de aici cu nu stiu ce scop n-o sa zic niciodata ca plec pentru ca tara asta e intr-un fel sau altu. daca plec inseamna ca am nevoie sa plec. nu ca

1. am fite

2. is prea prost si incapabil ca sa ma descurc si cred ca restu europei o sa-mi poarte de grija

3. am ajuns in circumstantele in care cineva nu ma recunoastea la adevarata mea valoare

4. am fite si is prost incapabil.

nu dragi compatrioti care dati vina pe "romania" ca e in felu in care e. e vina noastra ca suntem asa cum suntem si avem vina ca inca ne simtim ca in pestera si nu suntem capabili sa ne miscam. cine e nevoit sa plece din tara, sa plece, nu sa stea sa se planga de un milion de chestii cu care n-are nici o treaba.

 

 

 

Sunt de acord cu tine..eu n-am nici un fel de problema..doar i-am raspuns lui DarkForest (mi s-a parut ca a fost rautacios fara motiv cu Alexandra & Alec).Mai citeste o data si o sa vezi ce am vrut sa spun.(de la inceput).Am zis la misto "hai sa cantam manele".Nu-mi vine sa cred ca ai scris atat despre asta. :) .Sa inteleg ca preferi ideea : "Cat timp stau in romania si n-am turneu in SUA nu e normal sa compuin piese in engleza".Am exagerat un pic in ce am zis..si credeam ca ma pot face inteles mai usor astfel..dar se pare ca nu.Oricum..sunt sigur ca altii au inteles esenta.Tie ti-a atras atentia exact ce era neimportant in ce am spus eu.

Link to comment
Share on other sites

Guest songbird

Guys, multumim pentru comentarii, fie ele on sau off topic, pozitive sau prea putin. Pana la urma, cel mai important e ca muzica sa fie auzita, sa creasca firesc, sa evolueze. Orice artist e un "work in progress", din punctul sau de vedere si din cel al lumii. Noi ne vedem de treaba mai departe, in romana, engleza si franceza, cu acelasi feeling...

 

Live, pentru cei care doresc sa ne asculte, vom fi:

- vineri, 6 august, ora 19, la Muzeul Tarii Crisurilor din Oradea ~ Rock Filarmonica - Give Peace a Chance

- duminica, 15 august, ora 21, la Scala Pub din Bucuresti

 

Ambele concerte sunt cu intrare libera si "contin" 100% muzica originala.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Piesa e faina ca de obicei, nici nu ma asteptam la altceva DAR:

 

In limba engleza?

 

Se va vinde in State? Aveti si turneu pe acolo?

 

Oricum accentul se simte de la km. Deci chiar daca ai canta in State cel mai probabil ai face-o pt. romanii din diaspora.

Se pare ca asa e trend-u, si Inna canta tot in engleza. Personal nu inteleg utilitatea trendului dar nah poate is io mai prost.

 

Mie mi-au placut mai mult piesele voastre in limba romana pt. ca pronuntia si accentul mi se par destul de... nu zic cum.

 

Multa bafta.

 

P.S. Pejcinoski & Co suna bine si in macedoneana, poate limba romana e mai ciunga.

 

Dark forest of evil, oare tu cu trupa ta apep maat pe ce limba canti? Pe egipteana veche? Oare cate albume ai vandut faraonilor?

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
:):lol::lol::):)

 

Apep Maa't nu e la sectiunea trupa e la sectiunea nume daca nu ai observat. LOL!

 

Merci de reply, a fost amuzant.

 

:):D;)

 

..........

Provincia asteapta bolovanii.

 

P.S. Sper sa nu primesc ban pt ca am indraznit sa gandesc si sa spun ce gandesc.

My bad, chiar am crezut ca Apep Ma'at e la trupa nu la nume.

Pe mine m-a intrigat faptul ca o persoana care isi insuseste un nic de genul "Dark forest of evil" si pe deasupra mai si canta la o trupa pe numele "Apep Ma'at" - ok, in urma interventiei tale acum stim ca de fapt te cheama Apep Ma'at (felicitari pentru limba romana foarte fluenta pentru un egiptean antic) - se ia in gura cu un cuplu muzical romanesc care canta pe englezeste... De fapt am fost mai mult amuzat, drept pentru care am dat replica pe care am dat-o ;)

Peace, sau, Im ho Tep :D

Link to comment
Share on other sites

Guest beasst

Felicitari pentru melodie in primul rand. Succes in continuare!

 

 

Am observat pe mai multe threaduri ca este pomenit Pejcinoski. Se pare ca a devenit un fel de vedeta locala. Vad comentarii de genul trebuie sa vedem ce a facut Pejcinoski sau Pejcinoski cum ar fi facut daca i se intampla nu stiu ce...

Poate doar mi se pare mie, dar unii il cred un "trendsetter" si intrebarea mea e de ce?

 

Cati dintre voi auziserati de Pejcinoski inainte de ZC2?

Link to comment
Share on other sites

Guest beasst
Mai io cunosc enorm de multi chitaristi tineri si talentati de genu' lu Pejcinoski. Si il stiam pe Pejcinoski inainte de ZC2. Folosesc exemplul lui pentru ca e mai cunoscut aici pe forum altfel ti-as da spre exemplu un Cesar Huesca sau un Gustavo Guerra. Da nu ai pricepe nimic sau ar trebui sa iti vin cu link-uri youtube si myspace sau cine stie ce altceva. Asa pe Pejcinoski l-au vazut toti, e foarte tehnic, are un viitor frumos in fata si il pot folosi ca exemplu.

 

Sa nu crezi ca il idolatrizez sau il consider nu stiu ce geniu pe Pejcinoski. Eu am fost cel care a critica prezenta lui ca invitat la ZC3 pentru ca nu are album solo si nu prea stiu ce o sa cante. Adik el stie sa cante multe dar nu are nici o identitate personala care e data in cazul oricarui artist de albumul solo. Dupa mine albumul solo e buletinul unui chitarist si Pejcinoski inca nu are buletin.

 

P.S. Am impresia ca ma crezi prost.

 

"P.S. Am impresia ca ma crezi prost." : Nu asta a fost intentia mea, dar daca asta a iesit imi cer scuze.

"ar trebui sa iti vin cu link-uri youtube si myspace sau cine stie ce altceva" : asa cum ai venit cu link de pe youtube pentru Pejcinoski mai devreme cu toate ca l-au vazut toti, puteai sa dai link si pentru oricine altcineva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

My 2 cents:

Misto piesa. Imi place rezolvarea in major a refrenului.

Clipul e bine lucrat, da impresia de "artistic" datorita alb/negrului.

Vocea e frumoasa insa putin monotona.

Comert, dar comert de calitate.

Si da, uneori se aude "It's a bountay" :) dar nu deranjeaza prea mult, zic eu

Bafta in continuare!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sterben

hai egipteanuuu explica-le :):lol:  

 

apropo de egipteni, consultati trupa Nile (americani). vedeti Behemoth, care-s polonezi si cultura poloneza fac pariu ca n-are nici o tangenta cu ce canta aia s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest paul.constantin

Nu vreau sa fiu rautacios, am sa spun exact ce gandesc si poate o sa va ajute.

 

Piesa la chitara e simpla, cu toate astea, se vad probleme de tehnica, la legato mai ales; nu e ritmic in primul rand (ce e acolo, apogiatura??). Si tot la chitara, daca tu canti cu degetele pe meatal, da mai tare volumul si ciupeste mai incet, pentru ca scoti in evidenta note fara sa vrei. La ritm mai trebuie lucrat mult sa stii. Nu zic sa fii chiar metronomic. Fii atent la accente si la nuante! Faci forte fara sa-l pregatesti inainte, iar daca faci subito forte, fa-l exploziv.

 

Limba engleza trebuie foarte mult imbunatatita. Piesa nu are niciun mesaj, nu unul coerent cel putin. Ai voce buna, intonatia e ok, dar rimtul aproximat si pronuntia…

 

Un nemuzician nu constientizeaza detaliile astea, dar le simte cumva.

 

Daca era o inregistrare “de dormitor” nu spuneam toate astea, dar cand ai pretentia sa faci un videoclip trebuie sa te astepti la critici de tipul asta.

 

 

 

 

Paul

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu rautacios, am sa spun exact ce gandesc si poate o sa va ajute.

 

Piesa la chitara e simpla, cu toate astea, se vad probleme de tehnica, la legato mai ales; nu e ritmic in primul rand (ce e acolo, apogiatura??). Si tot la chitara, daca tu canti cu degetele pe meatal, da mai tare volumul si ciupeste mai incet, pentru ca scoti in evidenta note fara sa vrei. La ritm mai trebuie lucrat mult sa stii. Nu zic sa fii chiar metronomic. Fii atent la accente si la nuante! Faci forte fara sa-l pregatesti inainte, iar daca faci subito forte, fa-l exploziv.

 

Limba engleza trebuie foarte mult imbunatatita. Piesa nu are niciun mesaj, nu unul coerent cel putin. Ai voce buna, intonatia e ok, dar rimtul aproximat si pronuntia…

 

Un nemuzician nu constientizeaza detaliile astea, dar le simte cumva.

 

Daca era o inregistrare “de dormitor” nu spuneam toate astea, dar cand ai pretentia sa faci un videoclip trebuie sa te astepti la critici de tipul asta.

 

 

 

 

Paul

 

Salut Paul,

 

iti multumim ca ai ascultat "Bad Day" - vreau sa-ti spun ca fiecare nota si fiecare accent sunt date in asa fel incat sa contureze o anumita stare si sa creeze un echilibru alaturi de voce. Daca ciupeam mai incet si dadeam volumul mai tare, era aproximativ acelasi lucru pe portiunea ciupita, insa la refren compresia ar fi "luat-o razna". De aspecte de genul asta te lovesti in live - probabil stii si tu. Fiecare nuanta este data in functie de piesa - si de nimic altceva. Tot ceea ce spui tu vis-a-vis de forte, subito forte se aplica muzicii clasice.

 

Dictia Alexandrei nu e perfecta, dar e ciudata mentiunea ca ar trebui sa-si "imbunatateasca engleza", in conditiile in care este vorbitor nativ. Iar de aici pana la a spune ca piesa nu are un mesaj coerent e cale lunga.

 

Repet, este un track live tras de la cap la coada pentru care am filmat un video-experiment.

 

Toate cele bune.

 

superba piesa, felicitari si mult succes in continuare :)

 

Multumim man :lol:

 

My 2 cents:

Misto piesa. Imi place rezolvarea in major a refrenului.

Clipul e bine lucrat, da impresia de "artistic" datorita alb/negrului.

Vocea e frumoasa insa putin monotona.

Comert, dar comert de calitate.

Si da, uneori se aude "It's a bountay" :lol: dar nu deranjeaza prea mult, zic eu

Bafta in continuare!

 

Multumim Costi - scurt si la obiect. Urmatoarea piesa la care vom face clip va fi cu siguranta un track de studio - si bineinteles vom introduce si pasaje care sa mai "sparga" aparenta monotonie. Observatia ta legata de dictie e fina si justificata. Se lucreaza, se lucreaza...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.