www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Cd-60


Guest bart
 Share

Recommended Posts

A... Deci a trecut mult timp de cand nu am mai postat pe acest forum unul dintre motive a fost ca m-am apuc f. serios de chitara!

Iau ore de chitara ( :lol: ) si Profesorul mi-a spus (stiam deja) ca am nevoie de o acustica nou ( eu aveam un takamine vechi spart. f****. etc)

am un buget restrans de maxim 500 de lei si m-am orientat spre asta

Fender CD-60

Chitara va fi si pt ore si pt acas' sa mai schimb ceva acorduri

ce parere aveti? daca stiti o chitara acustica mai buna decat aceasta la -500 lei "call me"

 

p.s :)

p.s 2 : punctul forte sau unele din punctele forte vreau sa fie durabilitatea... oare fenderul e bun la categoria asta?

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest oZz the little guitarist

Este o chitara buna,nu am testat dar,cred ca trebuie sa te duci in magazin sa o incerci sa nu aiba ,,mici imperefeciuni":)

 

Ia-o cat mai repede:)

 

 

Te-am salutat!

 

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cele mai bune acustice la prețul ãsta, pe care le gãsești la noi, sunt Fender CD-60 și Takamine G320. Oricare dintre acestea meritã cumpãratã.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Radu22

Ia-ti Fender CD-60 e super tare,suna excelent.Mi-am luat unu chiar azi,un pack dinala chiar daca nu-s incepator si merita toti banii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

cand mi-am luat acustica de pe thomann.de, tot un fender vroiam. din pacate CD 60 este facuta din lemn laminat in totalitate. insa cineva mi-a recomandat sa imi iau una din lemn solid in loc de una din "rumegus" pentru ca are rezonanta mult mai buna. a si btw, am auzit un Takamine la Cristi Zapada acum 2 ani in mag Muzica si am ramas cu gura cascata. era vreo 700 ron parca.

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest Alekxandru

Ca actual(in curand fost) proprietar de o asemenea chitara, nu pot decat sa ti-o recomand cu caldura. Este o chitara mid-range, deci cu siguranta nu e cea mai buna. Insa, la pretul ei, e printre cele mai bune. Aveai dubii legate de fiabilitate. Eu, personal, nu am avut nici o problema cu ea, iar cheitele au tinut-o acordata chiar si prin cele mai intense ore de cantat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Smiley1993

si eu am fender cd60 doar ca e electro acustica acustica cd60ce dar suna foarte bn....fatza de pretul pe care o are....ar fi o alegere buna....

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Zookye

Posted 15 September 2010 - 05:28 PM <-- Cam asta ar fi data postului de deasupra ta. Nu cred ca e nevoie de dezgropam topicuri de acum cateva luni :)

 

Cheers!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Buffaloh

Hmm , Din cate am auzit e o acustica buna .

Nevoie de sfat:

 

Ce parere aveti de Ibenz V50 ? ...am ocazia sa o iau noua din magazin cu husa si garantie la pretul de 250 RON . Chitara este vanduta la acest pret din cauza unor urme de pana si a catorva zgarieturi pe partea din spate a grifului.

 

http://www.mcmusic.ro/forum/index.php?topic=659.0

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de Ibenz V50 ? ...am ocazia sa o iau noua din magazin cu husa si garantie la pretul de 250 RON . Chitara este vanduta la acest pret din cauza unor urme de pana si a catorva zgarieturi pe partea din spate a grifului.

 

 

 

Merita din plin, e super afacere daca nu esti fanatic in legatura cu aspectul (care oricum se deterioreaza rapid mai ales la un incepator si in gama asta de pret).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest levelx

Nu vreau sa dezgrop post-uri vechi, dar vreau sa-mi dau si eu cu parerea despre Fender CD60, in calitate de utilizator :)

E o chitara cu un sunet bun - raport calitate pret excelent. Dar, este din punctul meu de vedere o chitara rigida. Vine din fabrica cu corzi .12-.53 si... cu orice alt "gauge" suna foarte prost... am pus corzi de .10 si suna oribil. Probabil nu am stiut eu sa o setez cum trebuie, dar zbarnaiau foarte urat corzile. Oricum, cu corzile de .12-.53 este excelenta pentru blues acustic (ceea ce ma face fericit! :) )

 

Ce parere aveti de Ibenz V50 ? ...am ocazia sa o iau noua din magazin cu husa si garantie la pretul de 250 RON . Chitara este vanduta la acest pret din cauza unor urme de pana si a catorva zgarieturi pe partea din spate a grifului.

 

 

 

Merita din plin, e super afacere daca nu esti fanatic in legatura cu aspectul (care oricum se deterioreaza rapid mai ales la un incepator si in gama asta de pret).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest SimbyozA

apropo vezi ca la ea e nasol un lucru griful "nu prea iti permite sa faci baree"

Edited by SimbyozA
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.