www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se Poate Izola Un Interval Discret De Frecvente Dintr-un Fisier Audio?


Recommended Posts

Salut,

 

Vreau sa descompun un fisier audio in anumite intervale de frecvente. Am incercat sa fac asta cu wavelab, cu un EQ, insa aceasta scula imi ofera posibilitatea de defini 3 intervale: lows, mids si highs si sa umblu la amplitudinea fiecaruia din cele 3 intervale. Procedeu destul de greoi pentru ca definirea intervalelor nu se face riguros (ex: 1-100, 100-1000, 1000-20000), ci poti seta cate un fel de mediana pentru fiecare interval.

Astfel incat practic nu pot sa "decupez" intervalul de frecvente cuprins exact intre 100 si 200 hertzi de exemplu. Si din moment ce fisierul audio e digital presupun ca ar trebui sa existe scule care sa ofere astfel de ciopartiri.

 

Cunoasteti astfel de scule?

 

Multumiri anticipate

Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie un spectrum analyzer. Incearca iZotope Ozone.

 

multumes pt raspuns.

cu un spectrum analyzer, poti doar sa vizualizezi frecventele. am vazut niste exemple 3d f interesante in care pe axa ox era durata, pe oz erau frecventele si pe oy amplitudinea. dar e read only. izotope ozone permite editarea?

in acest caz un nume mai potrivit ar fi: spectrum editor

Link to comment
Share on other sites

Cu un eq grafic pe 31 de benzi, cu Q suficient de mic, nu-ti faci treaba?

Instrumentele din Ozone care-ti permit sa te centrezi pe o plaja de frecvente

opereaza cu un filtru highpass, doua bandpass si un lowpass, nu sint suficient

de precise. Iar eq-urile, atit grafice cit si parametrice, au panta. Nu poti taia

"in unghi drept".

 

Exista WaveLab de la Steinberg, care face ce vrei tu. Insa poate nu ai, de fapt,

nevoie de atita precizie. Just sayin'.

 

eq pe 31 de benzi in wavelab? out of the box? sau plugin?

am intrebat un utilizator wavelab si mi-a aratat un eq cu doar 3 benzi, in meniul 'process' parca.

 

thanx

Link to comment
Share on other sites

Nu, EQ cu 31 de benzi vs WaveLab (care are spectrum editor). Un EQ de care am auzit ca ar fi ok e Anwida GEQ31V.

Depinde si in ce context ai nevoie. Primul nu cred ca functioneaza ca VST, intr-un regim de semnal live. EQ-ul da.

 

Ah. Ai zis "fisier audio", deci presupun ca vrei procesare offline. In fine, ramine valabil ce-am sugerat vis-a-vis de

EQ, e posibil sa-ti fie suficient.

 

gata, am gasit ce cautam. e vorba de surgical editing, offline evident, din spectrum editor de la wavelab.

multumesc pt ajutor

 

pt interesati, o scurta descriere aici:

http://www.soundonsound.com/sos/jun06/arti.../wavelab6.htm#1

Link to comment
Share on other sites

Teoretic orice combinatie de high pass si low pass face treaba asta si poti gasi filtrele astea oriunde dar e bine sa verifici rezultatul cu un spectrum analyzer. Daca mai ai frecvente aiurea mai aplici o data aceleasi setari dar tine cont de faptul ca niciun filtru nu este perfect. Toate introduc niste mici balarii, deci nu exagera..

 

Gasesti o lista de pluginuri si alte softuri pe kvr-audio.

Link to comment
Share on other sites

Un EQ parametric multiband in care poti sa si suporapui frecventele de taiere /amplificare.

 

Filtru digital ''stiintific '' presetabil unde introduci datele numerice F1 F0 F2 ,Q etc...plus poti face in mai multi pasi.

AdoibeAudition are de ex... Sonar ...

Nu stiu ce vrei sa faci DART Pro avea pt noisreduction tot felul de filtre etc...

Link to comment
Share on other sites

multumes pt raspuns.

cu un spectrum analyzer, poti doar sa vizualizezi frecventele. am vazut niste exemple 3d f interesante in care pe axa ox era durata, pe oz erau frecventele si pe oy amplitudinea. dar e read only. izotope ozone permite editarea?

in acest caz un nume mai potrivit ar fi: spectrum editor

 

Ozone nu doar analizeaza, iti da voie sa "tai" practic din spectru. Pentru ce vrei tu este mult mai eficient decat sa stai sa te joci manual cu filtre (care ar trebui sa aiba precizie extrem de buna). Sunt bineinteles alte solutii, dar asta este cea mai simpla si rapida. Bineinteles, nu vrei putea niciodata sa scoti exact de la o frecventa la o frecventa, indiferent cum vrei sa lucrezi. Filtrele au intotdeauna zone de falloff, si cu Fourier (ca in cazul Ozone) ai o rezolutie finita.

 

Pentru ce vrei sa faci chestia asta, de curiozitate?

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Ozone nu doar analizeaza, iti da voie sa "tai" practic din spectru. Pentru ce vrei tu este mult mai eficient decat sa stai sa te joci manual cu filtre (care ar trebui sa aiba precizie extrem de buna). Sunt bineinteles alte solutii, dar asta este cea mai simpla si rapida. Bineinteles, nu vrei putea niciodata sa scoti exact de la o frecventa la o frecventa, indiferent cum vrei sa lucrezi. Filtrele au intotdeauna zone de falloff, si cu Fourier (ca in cazul Ozone) ai o rezolutie finita.

 

Pentru ce vrei sa faci chestia asta, de curiozitate?

 

momentan scopul este pur didactic. vreau sa experimentez sunetul notelor de chitara(bas, pian, voce etc) doar cu fundamentala, fara armonice; sau doar anumite zone de armonice, etc.

alt exercitiu care pare destul de interesant e ca intr-un aranjament de mai multe instrumente sa se incerce diferite combinatii de imbinari ale spectrelor de frecvente, cu sau fara suprapuneri etc.

 

multumesc tuturor pt raspunsuri. dupa cum ma asteptam exista destul de multe scule care sa faca asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.