www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Dirty Little Secret


comanel
 Share

Recommended Posts

Mno,

 

Uitandu-ma pe un forum de telecasteristi in cautarea unui lovepedal de vanzare, am dat peste un articol foarte interesant despre finish-ul dat la squire-uri si fenderuri... Read'em (an weep if you feel like it)...

 

BTW s-ar putea sa fie conspiratie.. eu am o bucata buna de vopsea worn off si ciobita in alta parte pe chitara si.. am dat de lemn :)

 

 

http://www.caraguitars.com/fullerplast.asp

 

 

P.s. Oricum nu conteaza, asta ca sa nu va apucati toti sa dati cu acetona pe chitari :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mno,

 

Uitandu-ma pe un forum de telecasteristi in cautarea unui lovepedal de vanzare, am dat peste un articol foarte interesant despre finish-ul dat la squire-uri si fenderuri... Read'em (an weep if you feel like it)...

 

BTW s-ar putea sa fie conspiratie.. eu am o bucata buna de vopsea worn off si ciobita in alta parte pe chitara si.. am dat de lemn :lol:

 

 

http://www.caraguitars.com/fullerplast.asp

 

 

P.s. Oricum nu conteaza, asta ca sa nu va apucati toti sa dati cu acetona pe chitari :lol:

La ambele squieruri ce le am, sub vopsea e lemn, in una am avut un crater deci stiu clar :); alta e chipped si vad striatiile de lemn clar....

Nu stiu ce sa zic de acel articol

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Sincer, treaba asta nu stiu daca e un sut in 00 pentru fanii fender vintage sau ceva, chitarile cu sau fara plastic dinala suna genial.

 

Miroase a ol'wives tale, plus ca nu gasesc surse sigure cam pe nicaieri.

 

Vorba unuia de pe teleforums " Misinformation on the internet?? Nah... never happen! "

Link to comment
Share on other sites

Inca o dovada ca tonul e in maini.

Apropo de mituri. I-am dat jos vopseaua de la cavitatea tremoloului, acolo unde se afla blocul. Nicio schimbare in ton, in schimb m-a ingrozit stratul de plastic de pe ea, de culoare gri destul de gros. Vad ca e facuta din doua bucati.

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

Pai da ma, inteleg eu ce ziceti voi aci, da in fond si la urma urmei, daca lemnul este sigilat sau invelit in plastic.. pana la urma, cum imbatraneste?

 

Asta inseamna ca o chitara facuta in stilul asta, chit ca-i veche de 40 de ani sau 50, nu-si justifica valoarea si numele de "vintage" ??

-referindu-ma aici doar la proprietatile acustice ale lemnului imbatranit natural, nu la felul in care a fost lucrata sau caracteristicile specifice de la o serie la alta-

 

Spre ex: Posesorul Telecaster fabricat in 2001, va putea scoate chitara la vanzare cu 4-5000$ in anul 2040 ?

 

 

Plus ca in stilul asta, seria "road worn" / "artificially aged piece of crap" nu se distinge cu nimic (finish/rezonanta) de un ... 68 reissue sau the realul '68

 

 

Iar la capitolul finish diferit, dar aceeasi clasa am observat lumea discutand de diferente (placebo probabil) intre chitari cu finish transparent/sunburst si chitari cu finish opac - desi tind sa cred ca un finish mat poate acoperi ceva defecte ale lemnului.

 

 

Admit in schimb ca e o discutie tampita, da nu am cum sa pun mana pe vreo chitara ca le am la sala :)

Link to comment
Share on other sites

Iar discuția asta?! Întrebați la orice fabricã de mobilã despre "lac care lasã lemnul sã respire" și o sã râdã din toate orificiile. Scopul finisajului e sã protejeze lemnul, i.e. sã opreascã interacțiunea lui cu mediul.

 

Asta inseamna ca o chitara facuta in stilul asta, chit ca-i veche de 40 de ani sau 50, nu-si justifica valoarea si numele de "vintage" ??

O parte copleșitoare a prețului unui instrument, amplificator sau efect e adaos nerușinat?! Și Revoluția Românã a fost o uneltire a FSN?! Say it ain't so! :)

 

http://www.acguitar.com/Gear/advice/vibration.shtml

Alte genii! De ce nu chemați popa s-o sfințeascã? Sau aplicați un tratament Feng shui dacã sunteți mai new age.

 

Am sã inventez un autocolant de 1cm pãtrat care echilibreazã microvibrațiile transmise de-a lungul fibrelor lemnoase și face tonul de 10 ori mai bun. Și voi scrie un articol cu grafice frumoase și multe numere care nu înseamnã nimic, dar mai important, cu laudele unor maeștri ai tonului cu urechi de aur.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.