www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Chitara


Guest AndreiN
 Share

Recommended Posts

Guest AndreiN

Salut tuturor.M-am decis sa imi cumpar o chitara electrica si am pus ochii pe 2,dar nu stiu cu ce e mai buna una decat alta si care merita mai mult sa o cumpar.Ma puteti ajuta?Multumesc! Prima si cea de a doua

Link to comment
Share on other sites

daca cele doua sunt singurele tale optiuni, eu as zice sa mergi pe a doua...teoretic, lemnul e mai ok la seria Affinity :)

diferenta ar fi si la configuratia dozelor, prima fiind echipata cu un humbucker, care o sa-ti dea un ton diferit de un single-coil. daca vrei neaparat humbucker, poti opta pentru asta :lol:

Link to comment
Share on other sites

squierurile nu au grifful foarte prietenos :|

Asa ca gandeste te bine . Ia-ti dean evo xm

Pentru ca nu stii tu sa reglezi trussrod-ul si actionul, si unora le trebuie totul mura in gura setat din fabrica :) , de aia.

Ce ineptii

Salut tuturor.M-am decis sa imi cumpar o chitara electrica si am pus ochii pe 2,dar nu stiu cu ce e mai buna una decat alta si care merita mai mult sa o cumpar.Ma puteti ajuta?Multumesc! Prima si cea de a doua

Affinity

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
squier affinity fat strat cum a postat cineva mai sus.

 

 

Cu tot respectul, dar nu cred ca ai ajuns la nivelul la care sa poti da sfaturi chitaristice altora.

 

 

Ontopic, pentru KurtC: daca iti permiti seria Affinity, merita diferenta fata de Bullet; cu o doza dubla (Fat Strat = HSS) vei putea aborda mai multe genuri).

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiN

multumesc si eu m-am gandit la varianta fat si cred ca ies mai castigat.

Edited by AndreiN
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Salut tuturor.M-am decis sa imi cumpar o chitara electrica si am pus ochii pe 2,dar nu stiu cu ce e mai buna una decat alta si care merita mai mult sa o cumpar.Ma puteti ajuta?Multumesc! Prima si cea de a doua

 

Esti asa sigur ca vrei squier? Zicea cineva mai sus de Dean Evo XM, iar eu care cu toate ca sunt anti-ibanezist de fel, ti-as recomanda sa incerci si asta. Daca nu folosesti tremoloul este perfect, pentru ca... mai lasa de dorit, adica dupa ce il folosesti mult se duce naibii acordajul. Dozele in schimb mi-au placut. Chitara in sine este versatila (lucru bun daca te reprofilezi pe viitor). In orice caz ar fi bine sa blochezi tremoloul ca sa castigi niste sustain, ca oricum la ce canti nu ai asa nevoie mare de el.

*Nu-ti recomand epiphone special II. Chiar mi-a lasat o impresie f proasta fata de alte cateva chitare la pretul ei.

 

prima e hss a doua sss.

 

http://wiki.rgc.ro/Doze

 

Si nu se gaseste affinity fat strat sau ce?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Aria MAC-40 are punte tip Floyd, total neindicata incepatorilor (cele de calitate proasta, precum aceasta, dezacordeaza, ca sa nu mai vorbim de chinurile setarii si acordarii).

 

Eu as sta departe de Ibanez-urile Gxx si, ca tot veni vorba, exemplarul de Epiphone Special II cu care m-am jucat cel mai mult mi-a lasat o impresie tare placuta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Epiphone special 2

sau m-am razgandit , ibanezul de mai sus e belea.

Edited by Big Tree
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.