www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Abodean Skye - Updates Si Teasers


Metabog
 Share

Recommended Posts

 

Dupa mult mult timp si munca, am terminat azi toate partile instrumentale pentru albumul acesta. Cum suna acum asa va suna. A durat aproape 2 ani sa il completez, dar a meritat.

 

Am acumulat in jur de 60% din voci, si majoritatea le voi inregistra probabil in urmatoarele 2-3 saptamani. Pe urma il voi finaliza, ca mix, si o sa gasesc o cale de al masteriza. Dupa aceea, voi face tot posibilul sa il scot printr-o casa de discuri independenta.

 

Componenta proiectului in momentul de fata este aceasta:

 

Bogdan Vera (eu)

Will Shaw (Athem)

Ashavari Joshi

Ovidiu Turcu (Legacy)

Mike Gorham (Tomorrow's Outlook)

 

+ niste parti de vioara din partea Dianei Miron de la Tiarra.

 

Despre stil:

 

Am incercat sa fac ceva destul de eclectic. Albumul este predominant foarte heavy, dar este presarat cu parti electronice si chitara acustica, instrumente folk, etc. Melodiile sunt aproape toate foarte lungi (9 minute +, chiar 13-14 minute), si trec prin multe idei si atmosfere. Daca ar trebui sa-l descriu in cateva cuvinte, as spune ca este un Pink Floyd foarte heavy, cu sintetizatoarele de rigoare.

 

O sa mai updatez aici, desi nu se stie ce intarzieri mai apar. :) Eu m-am saturat sa-l ascult deja si vreau sa-l auda si restul lumii.

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Multa bafta cu albumul, ceea ce faci e demn de tot respectul! :)

 

Cred ca ti-am mai spus si sper sa nu mi-o iei in nume de rau, dar foarte multe din piese / pasaje ma duc cu gandul direct la Ayreon. Nu ca ar fi o influenta rea :lol: dar se simte la greu...

Link to comment
Share on other sites

Multa bafta cu albumul, ceea ce faci e demn de tot respectul! :)

 

Cred ca ti-am mai spus si sper sa nu mi-o iei in nume de rau, dar foarte multe din piese / pasaje ma duc cu gandul direct la Ayreon. Nu ca ar fi o influenta rea :lol: dar se simte la greu...

 

As putea spune ca fanii formatiilor Avantasia, Dream Theater, Ayreon, Blind Guardian, Aina, Rhapsody si Nightwish vor aprecia probabil albumul. Astea sunt influentele principale.

 

Ayreon este o influenta centrala, dar in acelasi timp Ayreon are cam aceleasi influente. Toate formatiile incep cu influente, si evolueaza de-acolo. Eu am crescut cu Pink Floyd, Jean Michel Jarre, Deep Purple, si nu pot sa ma abtin sa nu folosesc sintetizatoare stil Pink Floyd sau orga stil Deep Purple. :lol: Cand o sa scot albumul o sa vezi ca nu e chiar o "clona", si e plin de stilul meu personal. Eu incerc sa accentuez pasajele mai Ayreonesti in teasere si sample-uri pentru a atrage ascultatori ai stilului respectiv.

 

 

 

In orice caz nu cred ca o sa mai fac un album ca asta dupa ce-l termin. Experienta a fost din ce in ce mai obositoare, melodiile sunt ca niste puzzle-uri iar din pdv al productiei m-a cam terminat. E un experiment in stilul de progressive rock ale carui fundatii au fost puse de formatii ca Ayreon, dar nu mai sunt multe trupe care au cantat genul asta, si imi face placere sa compun muzica fara limite de "gen". In acelasi timp, invat despre produs muzica, mixing, mastering, etc, in pregatire pentru ideile muzicale pe care vreau sa le explorez in viitor. Nu cred ca puteam sa-mi aleg un stil de rock mai greu de produs. E un challenge, si imi plac provocarile.

 

Eu m-am cam plictisit de solouri nesfarsite de clapa si 100 de note pe secunda la chitara (nu ca as putea sa cant asa ceva), asa ca incerc sa fac ceva bazat pe textura si impact sonic.

 

In alte cuvinte, compun ce-mi place sa ascult. :)

 

Mersi.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

E o influenta centrala, dar in acelasi timp Ayreon are cam aceleasi influente. Eu am crescut cu Pink Floyd, Jean Michel Jarre, Deep Purple, si nu pot sa ma abtin sa nu folosesc sintetizatoare stil Pink Floyd. :lol:

Mersi.

 

Inteleg ce vrei sa spui, punctul meu de vedere nu e neaparat relevant. In muzica lui Arjen Lucassen eu personal nu regasesc prea multe influente Pink Floyd, in special din punct de vedere al sound-ului (in ciuda sintetizatoarelor). Ayreon seamana cu Pink Floyd in masura in care The Wall e heavy metal :)

Se poate dezbate mult pe tema asta, da e tarziu si nici eu nu mai sunt coerent...

 

Scriu comentariul asta pentru ca muzica ta ma "prinde" instantaneu, cel mai probabil exact pentru ca imi aminteste de Ayreon. Cred insa ca asemanarea asta la unele piese e la limita, in sensul ca deja am in minte o anumita piesa de la Ayreon cand ascult... Poate exagerez eu sau aud ceva ce nu e acolo...

 

PS. Piesele sunt mixate foarte bine, suna bine chiar si la "calitatea" youtube. Buna treaba!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
De la 1:19 intrã o voce femininã foarte plãcutã .

Nu sunt mare fan heavy-metal dar îmi place cum sunã proiectul vostru.

Sus la stele la maxim !

 

Ma bucur ca-ti place vocea ei, si mie imi place mult cum suna si cred ca o sa mai lucram.

 

Vroiam sa pun ieri niste sample-uri cu parti instrumentale ca exemplu de diversitate dar mi-am dat seama ca deja am dat prea mult si nu vreau sa stric surpriza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.