www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Funk Guitar Sound


mirrorman
 Share

Recommended Posts

Ca sa te apropii cat mai mult, ti-ar trebui cele doua doze single coil bridge+ middle, deasemenea ca sa il faci mai "quacky" lasi doza middle mai jos decat cea din bridge, apoi cireasa de pe tort o reprezinta dupa cum zice si comanel o pedala wah sau si mai bine un auto-wah(envelope filter) plus tehnica de a canta funk.

 

Si ptr o chitara H-H de genul Les Paul, incearca cu ambele doze, adica comutatorul pentru doze sa fie pe mijloc, eventual daca ai dozele in antifaza(out of phase) si mai bine.

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

ªi vezi cã GT-8 are ºi Pickup Simulator ºi Tone Modify care te pot aduce mai aproape de sunetul de Strat.

Într-adevãr, auto wah-ul/envelope filter-ul e ºi el un element important.

 

 

Ca sa te apropii cat mai mult, ti-ar trebui cele doua doze single coil bridge+ middle, deasemenea ca sa il faci mai "quacky" lasi doza middle mai jos decat cea din bridge, apoi cireasa de pe tort o reprezinta dupa cum zice si comanel o pedala wah sau si mai bine un auto-wah(envelope filter) plus tehnica de a canta funk.

 

Si ptr o chitara H-H de genul Les Paul, incearca cu ambele doze, adica comutatorul pentru doze sa fie pe mijloc, eventual daca ai dozele in antifaza(out of phase) si mai bine.

 

 

cool stuff!

thanx

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Deci un Fender nu ar merge... :)

 

Deci nu Marshall si nu VOX .,...........FENDER serios care scoate si la volum/wattaj mare un clean puternic ca sa redea clar sunetul specific cu cele doua doze in "antifaza" .

 

Singura distorsiune si compresie este de la chorus sau phaser .

 

Daca ai overdrive din statie ce suna inchis ca si Marshall si VOX incepe sa sune ca si la Hendrix sau mai aproape de SRV si nu mai este FUNKY.

 

Restul totu-i din manutze.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Deci nu Marshall si nu VOX .,...........FENDER serios care scoate si la volum/wattaj mare un clean puternic ca sa redea clar sunetul specific cu cele doua doze in "antifaza" .

 

Singura distorsiune si compresie este de la chorus sau phaser .

 

Daca ai overdrive din statie ce suna inchis ca si Marshall si VOX incepe sa sune ca si la Hendrix sau mai aproape de SRV si nu mai este FUNKY.

 

Restul totu-i din manutze.

 

Eu glumeam...cred ca pe orice amp cu un canal clean merge.

Link to comment
Share on other sites

Eu glumeam...cred ca pe orice amp cu un canal clean merge.

 

Merge pe orice in regim de "clean" , dar daca trebuie sa cati in concert ai nevoie de putere si cu anumite tipuri de statii nu mai ai "clean" intra in overdrive ---> distors ---> armonice in plus si se pierde atat definitia cat si timbrul specific.

 

 

Am fost nevoit sa fac acele lick-uri pe un Marshall pe volum mic era OK dar in forta si a iesit un fel de cotcodacit ...hahaha

 

in schimb pe o Farfisa sunau bestial la volum maxim .

 

Bineinteles discutam despre caracteristica de raspuns al unor tipuri de amplif consacrate altfel poate sa faca orice firma si alte tipuri de statii .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.