www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Combo-uri


Guest Gady_paul
 Share

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Deci...am vreo cateva intrebari despre combouri. In primul rand...bugetul e cam de 200-300 lei maxim.

O prima intrebare ar fi...pot sa il folosesc ca statie sa zic asa...adica pentru a asculta muzica de la un dvd player de exemplu?

 

Acesta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1632 e bun de ceva? Mentionez ca vreau sa il folosesc (in afara de de am spus mai sus) cu o chitara electroacustica. Si nu ma supar daca are ceva efecte :).

Sau acesta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=259 e mai bun? ma atrage cei 25W :lol:).

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Unul obisnuit nu merge? De ce? cu ce sunt superioare astea decat cele obisnuite?

 

P.S. Visez in viitor si la o electrica...si cu comboul mi-as dori sa scot mai mult un sound ceva intre electrica si acustica...

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

bun...si un link de unde as putea cumpara o chestie din asta pana in 400 lei sa zicem?

Si merge s-o folosesc ca pe o statie obisnuita...sa ascult muzica de ex?

Link to comment
Share on other sites

Deci...am vreo cateva intrebari despre combouri. In primul rand...bugetul e cam de 200-300 lei maxim.

O prima intrebare ar fi...pot sa il folosesc ca statie sa zic asa...adica pentru a asculta muzica de la un dvd player de exemplu?

 

Acesta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1632 e bun de ceva? Mentionez ca vreau sa il folosesc (in afara de de am spus mai sus) cu o chitara electroacustica. Si nu ma supar daca are ceva efecte :lol: .

Sau acesta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=259 e mai bun? ma atrage cei 25W :lol: ).

 

Ai nevoie de combo de acustica. Mai nou sunt destule modele si la noi, incepind de la Behringer si pina la Laney, Marshall, Fender etc. Pentru bugetul tau poti lua ceva de vreo 15W (probabil Behringer sau Ibanez Troubadour), care e arhisuficient pentru o camera. Eu am un Kustom de 35W si din experienta mea, muzica se aude rezonabil (nu grozav) si filmele absolut ok. Tine cont ca totul o sa fie mono; da balansul full left sau full right la sistemul tau de acasa pentru o simulare :)

Oricum, un combo de acustica e o statie de uz general rezonabila (pentru chitara, muzica, filme, microfon, monitor).

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

am inteles. Acasa nu am statie...si as vrea s-o folosesc si ca statie si pentru chitara. Din ce am inteles din postul de mai sus, merge, doar ca se aude mono, nu? Asta nu ma deranjeaza deloc.

acesta http://www.senia.ro/index.php/produs/detal...-30W-1x10/20166 arata bine, ce ziceti?

acesta http://www.senia.ro/index.php/produs/detal...10-efecte/20165 zice ca are 8 efecte...ceea ce m-ar atrage...dar merita? e cam...peste buget

Sa intelec ca cele postate mai sus, au pe langa intrarea de chitara...o intrare auxiliara unde pot conecta un cd player sau orice alta sursa audio?

Link to comment
Share on other sites

asta vroiam sa aud

 

The fact that 14-year-old wrote it on the Internet doesn't make it true™ :)

ªi nici pe mine nu trebuie sã mã crezi orbeºte. Poate ție îți place sunetul unei electroacustice printr-un combo mic de electricã, eventual ºi uºor distorsionat. E treaba ta. Dar dupã cum vezi amplificatoarele speciale pentru electroacusticã au facilitãți specifice menite sã satisfacã cea mai mare parte a utilizatorilor.

 

Poate îți place ºi sunetul muzicii mono, distorsionat ºi filtrat printr-un astfel de combo. Am ascultat ºi eu muzicã prin combo de chitarã, de nevoie. Dar o pereche de cãºti decentã e cam 100 lei ºi calitatea sunetului e incomparabilã. Cu aceiaºi bani îți poți lua niºte boxe 2.1 Altec sau similare. Poți face singur un test: iei un MP3 player, CD walkman sau ce vrei ºi probezi niºte cãºti ºi boxe fullrange "multimedia" ºi apoi îl încerci ºi printr-un combo de chitarã.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

ideea e next:

1. nu pot sa merg sa verific.

2. sungurul combo pe care l-am auzit cu urechile mele a fost un pevey ieftin cu chitara mea in el...deci nu pot sa spun daca suna "bine" sau nu. Casti am, boxe nu vreau deoarece voi asculta destul de rar muzica in stilul asta, asa ca nu merita, plus ca am nevoie de ceva pentru chitara.

Link to comment
Share on other sites

am inteles. Acasa nu am statie...si as vrea s-o folosesc si ca statie si pentru chitara. Din ce am inteles din postul de mai sus, merge, doar ca se aude mono, nu? Asta nu ma deranjeaza deloc.

acesta http://www.senia.ro/index.php/produs/detal...-30W-1x10/20166 arata bine, ce ziceti?

acesta http://www.senia.ro/index.php/produs/detal...10-efecte/20165 zice ca are 8 efecte...ceea ce m-ar atrage...dar merita? e cam...peste buget

Sa intelec ca cele postate mai sus, au pe langa intrarea de chitara...o intrare auxiliara unde pot conecta un cd player sau orice alta sursa audio?

Ca posesor de Sienna 35 pot sa spun urmatoarele:

-pentru ascultat muzica, exista o diferenta sesizabila intre acest combo si un sistem multimedia. Nu am eu un supersistem acasa (statie Kenwood si boxe Pioneer), dar diferenta e clara. Miine il folosesc din nou si, daca nu uit, o sa pun niste muzica pe el sa mai ascult o data. Nici unul dintre ele nu are intrare de CD/mp3 (cred ca un model mai ieftin de Behringer are asa ceva), dar folosesc un adaptor jack mare - jack mic pe una dintre intrari

-volumul e suficient cam pentru orice ai face cu el intr-o camera de apartament. De fapt, si 15W ar fi suficienti pentru asa ceva, dar un amp de 15W de obicei are si un difuzor mai mic

-difuzorul mi s-a parut bun. Chitara acustica se aude bine si clar, fara distorsiuni. E drept ca nici nu am testat alte combo-uri de acustica pentru comparatie

-daca ai de ales intre cele 2 mentionate de tine, poti sa mergi linistit pe cel mai ieftin (Sienna 30). Sienna 35 are in plus: citeva lucruri bune pentru cintat live (line out si speaker out) si un efect (slapback echo). Celelalte 7 efecte sunt diverse reverb, chorus si reverb+chorus pe care poti sa le obtii si cu Sienna 30 - de fapt as prefera Sienna 30 pentru efecte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Efecte pe care spui ca pot sa le obtin cu Sienna 30 se obtin din amp...adica le are el...sa imi trebuie procesor/pedala separat? Ma intereseaza sa se auda muzica acceptabil...nu vreau calitate mare...bine...nici sa fie distorsionata sau nu stiu cum...dar sa se auda decent

Link to comment
Share on other sites

'

...Ma intereseaza sa se auda muzica acceptabil...nu vreau calitate mare...

 

La bugetul acesta cred cã se poate gãsi un combo mic (gen "Hartke G15") care sã suporte acceptabil redarea de muzicã (folosind intrarea de CD/AUDIO IN).

Însã la aºa bani puțini nu putem vorbi despre o audiție grozavã a chitarei (ºi nici despre efecte integrate în combo, care în general sunt de evitat).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
daca vrei sa asculti muzica p un amp (fara sa canti si la chitara) poti sa bagi mp3/mp4-ul direct in inputu de chitara si se aude foarte okay;)

Asta daca vrei sa arzi finalul mp3-ului...Chitara,avand doze pasive, are impedanta de iesire mult mai mare...GIYF

 

Amplificatorul trebuie sa aiba "CD in" sau ceva similar...

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

@FiveseveN ti-a scris clar negru pe alb ....ptr chitara acustica ai nevoie de statie speciala!!! Dar daca nu ai bani canti cum poti dar nu vei avea calitatile necesare .

 

Aceste scule sunt in clasa A sau AB , nu are voie sa aiba distosiuni la semnale mici , trebuie sa ai sau in chitara sau /si in statie compresor ..EQ cu änti Larsen

 

pe langa reglaj de ton/EQ parametric sau grafic .

 

Daca captezi cu microfon trebuie sa ai si un preamplif de microfon calitativ .

Chitara acustica este bine sa aiba instalatia de preamp montata in interiorul sau imediat langa chitara ( din NNN motive ) ce contine de obicei Gain +Compresor+EQ

 

Ar fi nevoie de putere suficienta ca sa poti folosi ca si control pe scena sau sa amplifici o locatie mai mica si mai linistita.

 

Ca si la statiile de voce la statiil eptr instrumente acustice problema cea mai mare este feedback-ul acustic ( Larsen effect) ce trebuie cumva redus ca sa poti amplifica sunetul dar sa si sa ramana si un sound "decent""

 

Poti sa asculti muzica cu orice statie dar nu ai calitatea HiFi ,,doar ptr auditie ca sa inveti sa studiezi diferite piese .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Asta daca vrei sa arzi finalul mp3-ului...Chitara,avand doze pasive, are impedanta de iesire mult mai mare

Ai auzit tu ceva dar nu tot :)

1. Nu impedanța chitarei te privește ci impedanța intrãrii amplificatorului.

2. Finalele nu se ard dacã le legi la o sarcinã cu impedanțã mai mare decât cea nominalã ci invers. Bine, sunt și cazuri speciale dar aș pune pariu cã MP3 playerul nu are finali pe lampã și output transformer :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ai auzit tu ceva dar nu tot :)

1. Nu impedan?a chitarei te prive?te ci impedan?a intrãrii amplificatorului.

2. Finalele nu se ard dacã le legi la o sarcinã cu impedan?ã mai mare decât cea nominalã ci invers. Bine, sunt ?i cazuri speciale dar a? pune pariu cã MP3 playerul nu are finali pe lampã ?i output transformer :lol:

 

Playerele portabile sunt cu iesire pe casca ...asa ca dupa etajul final exista in circuitul de ioesire un rezistor de 100 Ohm in acest fel chiar si in scurt circuit pe iesire ai 100 Ohmi pe final .Sau poti pune casti de la 8 Ohmi ...la 64 Ohmi in functie de ce ai si nu se arde

 

La fel este si Line/Out la cele mai multe placi de sunet Stereo mai ieftine .

 

( la placile mai vechi se puteau scurcircuita aceste rezistoare de 100 Ohmi cu Jumper-i caz in care se putea pune difuzor ''Media"' de la 8-ohmi in sus si nu mai era nevoie de amplificatorextern )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest oancius

raspuns la intrebarea 1 nu poti folosii ampul ca difuzor pentru ca difuzorul lui e facut doar pentru anumite frecvente si in caz ca nu are filstre bune se sparge membraa iar daca are filtrew bune nu se aude bine muzica adik filtreaza suntele :)) eu am pus pe comboul meu un bass pentru ca nu ii ami mergea mpul basistului din trupa in care cand si eram inainte de cantare si aveam doar eu cubul la mine :lol: si pana la probele de sunet trea sa mai repete oleak :lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.