www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Conectare Amplificator La Pc


Guest edgitarra
 Share

Recommended Posts

Guest edgitarra

Salut! Am si eu o intrebare: exista vreun risc daca incerc sa conectez un amplificator la un PC(in acest caz pentru a-l folosi sa ascult muzica), caci am incercat si sincer, nu s-a intamplat nimic rau, a mers foarte bine, dar nu l-am lasa prea mult conectat, de teama sa nu se arda. mentionez ca ampul este un Ibanez Tb150R de 150 watts, nu stiu daca conteaza tipul de amp. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am si eu o intrebare: exista vreun risc daca incerc sa conectez un amplificator la un PC(in acest caz pentru a-l folosi sa ascult muzica)...

 

Ar fi douã genuri de conexiunii PC-amplificator:

- vrei sã asculți la amplificator muzica redatã de PC;

- vrei sã înregistrezi pe PC sunet de chitarã trecut prin amplificator;

 

Pentru prima situație (conectând ieºirea (adaptorului) de sunet a PC-ului la intrarea amplificatorului) nu prea sunt riscuri. [bãnuiesc cã aceasta este situația descrisã.] De preferat ca amplificatorul sã aibã o intrare specialã pentru surse audio (un fel de CD/audio input), pentru cã - redatã pe intrarea/canalul de chitarã - muzica va suna puțin nefiresc.

Pentru a doua situație, se foloseºte de preferințã ieºirea de cãºti a amplificatorului (dacã aceasta existã). Dacã s-ar folosi ieºierea de difuzor/cabinet auxiliar, ar trebui luate mãsuri (electrice) de adaptare a semnalului pentru a nu afecta intrarea de sunet a PC-ului.

Link to comment
Share on other sites

muzica va suna puțin nefiresc

Cam puțin spus. Va suna mono (AFAIK) ºi cu lãțimea de bandã redusã ºi rezonanțele specifice unei boxe de chitarã.

Vestea bunã e cã Toneblaster-ul are intrare auxiliarã (1/4" CD/MP3 Input Jack), exact ce descria colegul mai sus. Ar trebui mãcar sã nu distorsioneze.

Totuºi... nu-ți permiți niºte cãºti sau o pereche amãrâtã de boxe active?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Folosesc ºi eu topicul colegului pentru aceeaºi temã. Eu vreau sã iau un VOX AD30VT ºi sã înregistrez în PC cu Guitar Rig 4 ( setãrile din VOX, iar din Guitar Rig iau cabinetele, încarc Backing track-urile ºi înregistrez ). Pot sã aparã probleme, incompatibilitãți, pierderi de calitate a sunetului ?

Mersi !

 

PS Modelul VOX AD30VT are o ieºire LINE/PHONE.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Dacã e ieºire de cãºti are deja cabsim. ªi poți înregistra cu orice DAW, nu tre' sã te complici cu Guitar Rig.

ªi dacã țin bine minte schema, nu se mai aude difuzorul când bagi mufa în Headphone out. Dar se poate modifica uºor.

S-a tot discutat despre tehnici de înregistrare.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

varumiu de cand si-o luat amp la chitara il foloseste numai ca sa asculte muzica din comp pe el

 

Folosesc ºi eu topicul colegului pentru aceeaºi temã. Eu vreau sã iau un VOX AD30VT ºi sã înregistrez în PC cu Guitar Rig 4 ( setãrile din VOX, iar din Guitar Rig iau cabinetele, încarc Backing track-urile ºi înregistrez ). Pot sã aparã probleme, incompatibilitãți, pierderi de calitate a sunetului ?

Mersi !

 

PS Modelul VOX AD30VT are o ieºire LINE/PHONE.

eu inregistram asa dintr-un ad15vt fara probleme da fara porcarii de gen guitar rig, cu ce avea sistemu de operare respectiv posibilitatea de inregistrare ca si cum ar inregistra o persoana care vorbeste doar in microfon

Link to comment
Share on other sites

Dacã e ieºire de cãºti are deja cabsim. ªi poți înregistra cu orice DAW, nu tre' sã te complici cu Guitar Rig.

ªi dacã țin bine minte schema, nu se mai aude difuzorul când bagi mufa în Headphone out. Dar se poate modifica uºor.

S-a tot discutat despre tehnici de înregistrare.

 

 

Scrie exact LINE/PHONE. E exact modelul din

http://www.youtube.com/watch?v=dZzyuPGAoXg...eos=QpaiYEagutw .

Sunt cam atehnic, nu ºtiu ce-i un DAW, bãnuiesc cã e vorba de programe de înregistrat, chiar am câteva instalate, sunt însã familiarizat cu Guitar Rig, încarc BT-urile, sau alte linii audio, iar sunetul îl preiau de la ieºirea din G Rig, deci nu mã deranjeazã cã-mi taie semnalul la boxã, sunt oricum chitarist "casnic" însã e o ocazie sã cumpãr acest VOX ( mi-au plãcut tonurile care le scoate, procesorul meu actual fiind mai slãbuț ).

În principiu , nu apar incompatibilitãți ...nu ?

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

eu inregistram asa dintr-un ad15vt fara probleme da fara porcarii de gen guitar rig, cu ce avea sistemu de operare respectiv posibilitatea de inregistrare ca si cum ar inregistra o persoana care vorbeste doar in microfon

 

 

ªi cum pui instrumentele împreunã ? Alt soft ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.