www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Fender Frontman 65r


Recommended Posts

Salut

 

Am o problema la acest amplificator Frontman. Cand deschid statia si dau volumu la chitara incepe sa-mi bazaie de ma innebuneste. Nu cred ca face asa din cauza cablului ca am incercat cu 2 cabluri si imi face la fel (si cand ating partea de metal a cablului nu mai bazaie). Cand am cumparat amp-ul mi-a mers numai bine prima luna, apoi a inceput sa bazaie. Dupa o saptamana isi revine fara nici o problema, merge bine cam 2 luni de zile si acu iar imi scoate acel sunet minunat :) Are cineva vreo idee de la ce imi face asa ?

 

Am cautat si pe net si am gasit pe anumite forumuri persoane care au intampinat aceeasi problema, dar nam vazut sa-i lamureasca concret cineva.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Am o problema la acest amplificator Frontman. Cand deschid statia si dau volumu la chitara incepe sa-mi bazaie de ma innebuneste. Nu cred ca face asa din cauza cablului ca am incercat cu 2 cabluri si imi face la fel (si cand ating partea de metal a cablului nu mai bazaie). Cand am cumparat amp-ul mi-a mers numai bine prima luna, apoi a inceput sa bazaie. Dupa o saptamana isi revine fara nici o problema, merge bine cam 2 luni de zile si acu iar imi scoate acel sunet minunat :) Are cineva vreo idee de la ce imi face asa ?

 

Am cautat si pe net si am gasit pe anumite forumuri persoane care au intampinat aceeasi problema, dar nam vazut sa-i lamureasca concret cineva.

am o intrebare; ampliful tau este cumva sau il muti uneori sau muti altceva gen televizor, sau ai telefon cu unde radio sau ceva prin apropiere? Si acestea contribuie mult la zgomotul unui amplif, nu trebuie sa fie neaparat o problema. De multe ori problema e mai simpla decat pare, asa mi s-a intamplat si mie cu ampul ca facea arc electric in priza, ca era de proasta calitate prelungitorul, si toata lumea zicea avioane, ca are aia/aia etc.Desi in cazul tau se poate sa fie un fir de masa ceva undeva desprins, nu ma mai surprinde nimic.

Link to comment
Share on other sites

posibile defecte

 

lipituri reci la mufa de intrare a amplificatorului

lipituri reci la chitara,incearca si cu alta chitara

lipituri reci la mufele cablului

daca este brum de 50hz este posibil sa ai condensatori cu probleme in alimentatorul amplificatorului

mufa de intrare cu defect sau contacte imperfecte

 

defectele acestea aleatorii sunt cele mai timpite si mai greu de depistat

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.