www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Lp Standard Top Plus Vs Epi Lp Standard


Guest Guitarfreak92
 Share

Recommended Posts

Guest Guitarfreak92

Salut . As vrea sa imi iau una din aceste 2 chitari si nu stiu asupra careia sa ma decid . Nu prea vad nici o diferenta intre ele in afara de pret si culori . Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Multumesc

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=745

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=746

 

Ma intereseaza foarte mult distortul sa stiu cum merge pe ele. Sunt stangaci apropo in caz ca are cineva vreuna de vanzare si merge bine pe hardrock si pe metal . Multumesc anticipat

 

 

 

Edit : Daca ati putea sa imi dati raspuns in seara asta as fi foarte recunoscator pt ca as vrea sa o cumpar maine. Cheers

Edited by Guitarfreak92
Link to comment
Share on other sites

Oricum dintre cele 2 , daca nu e nici o diferenta optam pt cea fara top plus deoarece prefer o chitara neagra plain. Dar tot nu stiu daca e vreo diferenta cu neck/body bind si faza cu mahogany si solid mahogany. Cat despre chitara lui felix am vazut-o dar are pe ea doze P90's care nu sunt bune pe distort dar sunt foarte bune pe clean. din pacate nu este ceea ce caut. :<

 

Cred ca diferenta intre acel mahon si mahon solid,e data de faptul ca pe standard(si pe custom si studio e asa,nu stiu cum o fi la Lp 100)corpul este din mai multe bucati de alder si mahon,probabil la +top o fi numai mahon:-??

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

http://www.mcmusic.ro/brandcateg.php?BrandsID=44

 

in primul rand, dincolo e mai ieftin :)

 

pe lg asta, plus pare a avea "Flamed maple veneer over carved top" iar standardul nu are nimic, doar vopsea chioara. Adica varianta plus arata mai bine, in rest cam atat.

 

 

avea userul Felix un Epi foarte misto si el e deasemenea stangaci. Vezi daca mai e disponibil sau daca are altceva. Vindea mai multe instrumente deci incearca sa dai de el.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest Guitarfreak92

Deci sa inteleg ca nu e o diferenta mare daca e body/neck bind si daca una e Mahogany body si una e solid mahogany ? nu se simte diferenta ?

Link to comment
Share on other sites

Treaba e simpla. Plus top are in plus fata de plain top un furnir din artar (maple veneer), unii ar sustine ca este chiar hartie. Depinde de tine daca textura aceea mai deosebita de pe chitara o face atat de interesanta incat sa merite banii in plus. Sunetul nu este afectat in niciun fel.

PS vezi ca e pe la mica publicitate un Epiphone Plus top de vanzare, chiar pentru stangaci, cred ca s-ar bucura userul felix daca i-ar cumpara-o cineva dupa atata timp de cand e anuntul. Din cate imi amintesc este facuta in Koreea, ceea ce inseamna o calitate ceva mai buna decat a Epiphone-urilor actuale, din China.

Link to comment
Share on other sites

Guest Guitarfreak92

Oricum dintre cele 2 , daca nu e nici o diferenta optam pt cea fara top plus deoarece prefer o chitara neagra plain. Dar tot nu stiu daca e vreo diferenta cu neck/body bind si faza cu mahogany si solid mahogany. Cat despre chitara lui felix am vazut-o dar are pe ea doze P90's care nu sunt bune pe distort dar sunt foarte bune pe clean. din pacate nu este ceea ce caut. :<

Edited by Guitarfreak92
Link to comment
Share on other sites

toate au griful lipit (spre deosebire de alte tipuri de chitari care au griful prins in suruburi) si acelasi tip de corp.

probabil pana la faza de finish sunt fix identice. dozele si fieraraia par a fi de asemenea identice pt toata gama.

 

edit : eu zic ca vor suna mai bine P-90urile decat dozele stock de pe epi-ul ala, chiar si pe distors.. plus ca pare a fi o serie produsa mai bine cea pe care o vinde Felix. Pe lg asta poti schimba dozele oricand cu costuri minime. Nu te costa nimic sa te duci sa incerci ambele variante. Daca nu sunt roase freturile atunci chitara lui Felix este mai buna.

 

(mentionez ca nu-l cunosc personal deci nu am motiv sa-i fac reclama)

 

http://www.epiphone.com/default.asp?Produc...;CollectionID=6 -> uite aici zice clar standard si solid body.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest Guitarfreak92

Thx for the advice. Mai astept cateva advices si ma decid apoi ce fac. Totusi am vazut ca pe toate site-urile la cel Top Plus scrie Solid Mahogany Body si la celalalt doar Mahogany. O fii oare vreo diferenta ?

 

 

LE: Mai lasati niste sugestii ma mai uit maine dimineata inainte sa plec as imi cumpar sa ma decid. multumesc anticipat si scuze de spam :)

Edited by Guitarfreak92
Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre corpuri conteaza la chitarile high-end si pe tonuri mai clean.. pe distors vor conta efectele/ampul sensibil mai mult. Deci nu face din chestia aia un factor decisiv. Asculta-le pe clean.. ce suna bine pe clean suna bine si pe gjjj. Valabil si pt unplugged.

 

Inca o idee .. esti ABSOLUT sigur ca e mai rau cu o chitara pe dreapta? Pt ca ar putea fi util sa ai mana mai puternica pe grif la schimbat note si acorduri.. Eu am avut la inceput o clasica perfect simetrica imprumutata de la un prieten si am schimbat corzile in ambele feluri pana m-am hotarat sa raman pe dreapta.

 

Nu de alta dar observi cat de putine optiuni ai ca stangaci.. eu zic sa nu te grabesti. Chinuie vanzatorii pana esti sigur ca pe urma tu suferi. La vanzare cu una noua vei pierde cel putin 25% din valoarea initiala. Un s-h poate fi pasat cu pierdere minima.

 

 

 

 

Epiphone Les Paul Standard

Epiphone Les Paul Standard Plain Top

Epiphone Les Paul Standard Plus

 

Epiphone Les Paul Standard: Only comes in black. Body made of mahogany but topped in alder wood. The cheaper wood makes a very subtle difference in the sound. Most people probably couldn't even tell the difference, but those with a very sharp musical ear can tell. It's also lighter in weight.

 

Epiphone Les Paul Standard Plain Top: Same design as Epiphone Les Paul Standard, but all mahogany. Comes in a variety of color finishes. Weighs more and costs more. Because of the color finishes it looks more like the Gibson Les Paul series, which is much more expensive than any of the Epiphone Les Pauls. Due to marketing confusion, some stores and websites may list this guitar as having an alder top, but only the Epiphone Les Paul Standard has the alder. If you see a guitar listed as a Epiphone Les Paul Standard Plain Top, but described as having an alder top, the merchant may just be confused, but make sure that they are selling you the real deal, and not trying to pass off a less expensive model under the wrong name.

 

Epiphone Les Paul Standard Plus: Same as the Epiphone Les Paul Standard Plain Top, but it has a flame sunburst finish. The only difference is appearance and price, no musical difference at all. Because of the distinctive finish you may sometimes see this model referred to as "Epiphone Les Paul Flame" or "Epiphone Les Paul Sunburst" or some variation using the terms flame and/or sunburst, but the real official name of the model is Epiphone Les Paul Standard Plus.

 

uite ca am gasit si niste explicatii mai clare.. eu pana la urma votez Felix dar doar daca esti sigur ca esti stangaci :)) Bafta multa!

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Legat de lemnele alea, care e solid si care nu, hai sa-ti zic o chestie, ca si eu am aceeasi problema ca si tine. Cauta pe youtube niste "blind tests" intre Gibson si Epiphone, si daca te prinzi care e care, inseamna ca lemnele chiar fac diferenta pentru tine. Eu personal pe distors n-am facut diferenta nici intre P90 si humbucker.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pãrerea mea e cã nu este nicio diferențã de sunet între chitarele enumerate de tine...

Link to comment
Share on other sites

Guest Guitarfreak92

singuru magazin de chitare in brasov unde le gasesti este Guitarshop care nu le au in stoc aici si pot face comanda in caz ca ma decid asupra uneia din ele . am auzit doar Top Plusul cum suna . nu stiu cum suna cealalta de asta intreb

Link to comment
Share on other sites

o alta diferenta este ca solid mahogany reprezinta un corp dintr-o singura bucata de mahon, pe langa mahogany simplu care ne spune ca este folosit lemnul de mahon dar corpul este alcatuit din mai multe "scandurele" de mahon, deci nu o singura bucata.asta inseamna ca cele mai multe scandurele(daca ai noroc poate sunt numai 2) sunt lipite intre ele, ceea ce adauga in calculul vibrafonic al chitarei o cantitate de clei care dauneaza "rezonantei", cleiul intarit absorbind sau deviind traseele vibratiilor naturale ale lemnului.diferenta se poate face observand culorile sau timbrul sunetului fiecarei chitare, sustainul si echilibrul frecventelor(cate medii, basi sau inalte are chitara, care sunt mai mult scoase in evidenta, cat de echilibrate sunt ele). asta se poate observa la o electrica si fara sa o amplifici, dar urechea trebuie sa fie mai sensibila in cazul asta. si la cele cu solid mahogany, problema este ca nici astea nu sunt de aceeasi calitate, provenind din tipuri diferite de mahon, cu fibrura diferita.

choice is yours deci, dar sfatul meu este sa nu iei chitara decat daca ai sansa sa o auzi:)atunci vei sti ca toate discutiile astea nu fac doi bani, pentru ca urechea ta este cel mai bun ghid.take care si rock on:)

Link to comment
Share on other sites

Daca o sa dai un search pe forum o sa descoperi ca s-a mai discutat subiectul.. Diferenta nu e decat de aspect!! In plus, avand in vedere ca toate chitarele suna diferit - chiar daca sunt identice ca model, cel mai bine e sa probezi in magazin cat mai multe si sa o alegi pe aia care-ti place cum suna!

Spor!

Link to comment
Share on other sites

marketing.n-are gibsonul de 2500 de euro ce "mahon" are epi-ul ala LOL. plus ca asta are solid body si one piece, deci gibson custom shop clar.

acuma serios, probabil ca e o greseala sau omisiune voita in descrierea specificatiilor, sau marketing. toate sunt facute din acelasi lemn, adica probabil mai multe bucati de alder si mahon, de calitatea pe care o impune pretul :).

in functie si de ce stii sa faci cu ea si in ce o bagi poate sa conteze sau nu si lemnul ala si cacalitatea lui. eu personal am avut epi standard, e o chitara ok pt un incepator sau amator, mai ales daca ii schimbi dozele. pot spune ca daca ai posibilitatea, ar fi bine sa o incerci, si in principiu orienteaza-te spre varianta cea mai ieftina,adica negru. strict din punct de vedere al calitatii lemnului nu e nicio diferenta intre modelele standard, standard plus ,custom, signature. cel mai ieftin standard e acelasi lucru cu cel mai scump signature/custom. diferentele sunt la partea electrica si finisare.

asa ca daca tii la imagine, ia-ti plus, daca te intereseaza strict cum suna, ebony standard. de sunat fiecare suna un pic diferit, pt ca e facuta din alte bucati de lemn. dar se incadreaza in niste parametrii. daca ai posibilitatea sa testezi, atunci nu e problema, ai sa iti dai seama singur care iti place mai mult cum suna si cum se simte.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.