www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Pt. Echipament


Guest
 Share

Recommended Posts

Salut, as dori niste sfaturi cu privire la ce combo sa mi cumpar si eventual o pedala.

Tocmai mi am cumparat o chitara ibanez 3550 mz, 2 cabluri Vox Class A Instrument Cable de 3m, si as dori sa mi iau un combo pt. repetat in apartament. As dori sa scot un sound mai heavy, trash, Satriani,Van Halen, Metallica, de aceea astept sfaturi. Stiu, o sa mi se zica ca nu e o chitara pt. tinut in casa dar asta e.

Astept propuneri.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Un combo de 5W pe lãmpi, cu sau fãrã pedale în fațã: Blackstar HT5, Blackheart Little Giant, Fender Champ 600, Peavey Royal 8, Ibanez Valbee, Epiphone Valve Jr., Vox AC4 etc.

Link to comment
Share on other sites

V am intrebat pt. ca nu prea imi dau seama cat de tare se aude la 10, 15, 30 w.

Acum ceva timp am avut un combo rusesc, gigantic si daramam casa. Nu stiu cat avea dar era prea Loud. Deci ideea e sa mi iau ceva intre 5 si 30 w.

Merci mult pt. sfaturi

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Un combo de 5W pe lãmpi sunã destul de tare cât sã poți deranja mama, nevasta sau vecinii, chiar și cu difuzoare micuțe. Eu zic cã este mai mult decât suficient pentru apartementele românilor.

Link to comment
Share on other sites

Alte idei ? pedale...ceva...? am un korg ax1500g dar nu prea ma omor cu sound-ul lui in afara de clean.

Link to comment
Share on other sites

V am intrebat pt. ca nu prea imi dau seama cat de tare se aude la 10, 15, 30 w.

Acum ceva timp am avut un combo rusesc, gigantic si daramam casa. Nu stiu cat avea dar era prea Loud. Deci ideea e sa mi iau ceva intre 5 si 30 w.

Merci mult pt. sfaturi

 

Diful poate sa fie de 12" ,ideal ar fi sa ai o boxa cu 1 x 12" ce rezista la vre-o 50W .

 

Sa ai o statie de 1-3W ptr exersat si una de 50W ptr canat in club/repetitii .

 

50W s aude dublu de tare fata de 5W .

 

1W ce in overdrive ajunge la 2W pe un dif de 12" este tare in orice casa daca nu ai o camera antifonata ca sa nu deranjezi pe nimeni.

Iar daca si un dif scump si bun cu SPL 104dB cu 2W este foarte tare .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.