www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Efecte Marshall Si Boss Hm-2


Guest cuskep
 Share

Recommended Posts

Guest cuskep

Am si eu cateva intrebari:

1.As vrea sa-mi cumpar o pedala de delay sau un echo de la marshall.Pan acu n-am ascultat nici unu din astea si vroiam sa intreb dak se merita banii.Adik imi imaginez ca suna cat de cat dar comparativ cu un delay boss sau ceva in genu e mai convenabil? practic dak poate sa-mi spuna cineva ce e de capul efectelor marshall ?

2. A cantat cineva pe boss hm-2 ? Daca da puteti sa-mi ziceti si mie care e potentialul efectului ? Mc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Oameni buni, Marshall NU face distorsuri digitale, si nici de vreun digital delay facut de Marshall nu stiu sa existe. Marca asta e una dintre cele mai tari din lume la distorsuri, cum credeti ca ar putea sa sune altfel decat excelent? Poti sa iei un chorus bun de la Marshall, sau un compressor, delay este mai indicat de la Boss. Un DD3 ar fi suficient pentru oricine, shi nici nu te cocoseaza cu pretzul. Daca ai un sac cu bani, atunci Boss DD6.

Toate bune.

Link to comment
Share on other sites

Pe barba ta ca nu exista delay de la Marshall? :)

 

http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=EH-1

 

Ca o completare: majoritatea delayurilor de pe piata sunt digitale (in sensul ca sunt folosite circuite integrate)

 

Delayul analogic traditional e un aparat destul de rar - are o banda magnetica si doua capete (unul scrie altul citeste) , cam ca un casetofon/magnetofon. Astfel sunetul este redat cu o intarziere (delay).

 

shredmaster e facut cu tranzistori,amplificatoare operationale , diode & co.

Link to comment
Share on other sites

Pe barba ta ca nu exista delay de la Marshall? :)

 

http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=EH-1

 

Ca o completare: majoritatea delayurilor de pe piata sunt digitale (in sensul ca sunt folosite circuite integrate)

 

Delayul analogic traditional e un aparat destul de rar - are o banda magnetica si doua capete (unul scrie altul citeste) , cam ca un casetofon/magnetofon. Astfel sunetul este redat cu o intarziere (delay).

 

shredmaster e facut cu tranzistori,amplificatoare operationale , diode & co.

 

Ala e tape delay si e strabunicu delayurilor de azi. dar nu cred ca se mai fabrica sau ca mai foloseste cineva.

MIe nu mi-e foarte clar la pedalele analog ce inseamna analog si ce digital. Daca analog inseamna pe tranzistori , atunci digital inseamna pe ......degete ?? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.