www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Inlays


Guest Dam
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Stie cineva din ce sunt facute neck inlay-urile ? Am cautat pe net dar nu am gasit de vanzare in romania si m-am gandit sa imi fac singur.Nu as vrea sa folosesc "hartie cu lipici" pt ca sigur o sa se dezlipeasca .A mai incercat cineva sau stie cineva din ce material as putea sa fac?

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Mhmm.Si cum gravez chestiile alea pe tastiera?[vektor daca nu vrei sa raspunzi,si raspunzi sec,si`n scarba ,fara absolut nici`un chef,mai bine nu mai raspunde deloc,no offence]

Ai putea sa zici de la inceput pana la sfarsit[fiecare pas],cum faci toata treaba asta fara sa strici nimic?

Link to comment
Share on other sites

depinde de calitate, la chitarile ieftine sunt facut din plastic gravat lipit in interiorul tastierei(unde s-a gravat si slotul sub aceeasi forma ca si plasticul).

La chitarile mai scumpe sunt facute din mother-of-pearl.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Stie cineva din ce sunt facute neck inlay-urile ? Am cautat pe net dar nu am gasit de vanzare in romania si m-am gandit sa imi fac singur.Nu as vrea sa folosesc "hartie cu lipici" pt ca sigur o sa se dezlipeasca .A mai incercat cineva sau stie cineva din ce material as putea sa fac?

 

Salut eu am facut din niste nasturi dim plastic, intai am masurat apoi am gaurit cu bormasina cu un burghiu de acelasi diametru cu bucata de plastic,apoi le-am fixat cu epoxi apoi am slefuit plasticul la nivelul lemnului si gata, trebuie un burghiu bun si turatie mare la masina sa ai o taietura curata inainte ar fi bine sa dai o gaura mai mica pt ghidajul burghiului si gaura sa fie cam cu 2 mm mai putin adanca decat plasticul sa nu se ingroape si sa ai de unde slefui poze am in topicul homemade guitar teisco del rey bafta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.