www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare


SolDiez

Recommended Posts

Treaba sta cam asa: Intr-o luna fac 20 de ani, liceul l-am terminat de-un an dar inca mai primesc alocatia. Banii n-ar putea pica mai bine dar am dubiile mele si implicit o intrebare: Are statul dreptul sa-mi ceara banii inapoi daca descopera o greseala pe undeva? Sau sunt eu obligat prin lege sa le aduc la cunostinta ca au gresit?

 

Rog seriozitate.

Link to comment
Share on other sites

Cam da,va trebuii sa ii inapoiezi :)

acuma pe bune,eu primeam pensie de urmas,si beneficiez de pensie de urmas pana primesc un loc de munca,eh,anul trecut m-am angajat,si vreo 2 luni tot primeam pensia,pana am primit o scrisoare de la casa de pensii cum ca trebuie sa returnez banii.

 

Deci,strange cureaua :)

Link to comment
Share on other sites

primesti bani care nu ti se cuvin. cand/daca se descopera asta, o sa-i dai inapoi, intr-o forma sau alta, pt ca in mod cert nu o sa-i piarda statul. de obicei in cazuri dinastea e bine sa anunti tu, ca sa nu ai discutii, nervi sau pierdere de timp ulterior. pana la urma e chestie si de educatie

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Jenanta mentalitate la cei ce incurajeaza furtul, indiferent ca este din banii statului sau buzunarele persoanelor fizice. Respectul meu pentru cei ce au spus nu ciordelii :) . Tu amice daca in loc sa dai banii inapoi sa sa incetezi sa mai primeshti, te-ai pus pe informat daca tzi se poate intampla ceva sau nu daca ciordesti in continuare, inseamna ca esti un om fara caracter, daca nu te speria cineva cu ceva sigur taceai ca mielu si bagai la buzunar in continuare, asha nu se va mai schimba niciodata nimic in tzara asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
Jenanta mentalitate la cei ce incurajeaza furtul, indiferent ca este din banii statului sau buzunarele persoanelor fizice. Respectul meu pentru cei ce au spus nu ciordelii :) . Tu amice daca in loc sa dai banii inapoi sa sa incetezi sa mai primeshti, te-ai pus pe informat daca tzi se poate intampla ceva sau nu daca ciordesti in continuare, inseamna ca esti un om fara caracter, daca nu te speria cineva cu ceva sigur taceai ca mielu si bagai la buzunar in continuare, asha nu se va mai schimba niciodata nimic in tzara asta.

 

 

Pai practic el nu fura, primeste banii dintr-o simpla greseala. Nu esti un om lipsit de caracter daca alegi sa-i pastrezi. Nu cred ca-ti vine sa spui 'nu' cand primesti niste bani asa aiurea chiar daca stii ca nu-s pentru tine.[mai ales la ce situatie financiara ii in Romania]

 

Daca ar stii ca nu i-ar cere inapoi la un moment dat nici n-ar trebui sa spuna nimic.

 

Sau ce, o sa-i faca o statuie ca 'ai returnat de unu singur, nimeni n-ar mai fi facut-o' ? In tara asta oricum nu o sa se schimbe nimic prea curand.

Link to comment
Share on other sites

la altii exista legi care spun ca atunci cand gasesti ceva pe strada, trebuie sa anunti la politie. la noi nu.

la altii e ilegal sa downloadezi muzica piratata, la noi nu se sinchiseste nimeni.

iar noi mergem la altii sa ne internam in spital, ca la noi nu e bine.

si noi suntem invidiosi ca altii au autostrazi, ca noi nu avem.

si altii au pensii decente, iar noi murim de foame din pensie.

altii se gandesc ca sunt parte dint-un sistem. noi ne gandim ca sistemul exista in afara noastra.

 

doar banii aia sunt foloase necuvenite primite de pe urma statului, care e ceva opac si impersonal. si care are obligatia de a ne face spitale si autostrazi si sa ne dea pensii decente. si sa ne dea muzica pe gratis si sa mai faca si greseli sa ne dea bani degeaba.

 

In tara asta oricum nu o sa se schimbe nimic prea curand.

 

total de acord, desi cred ca argumentele difera...

Link to comment
Share on other sites

[mai ales la ce situatie financiara ii in Romania]

 

Bani sunt, chiar foarte multi comparativ cu alte tari, plus fondurile europene. Problema e unde ajung acei bani. Noi legi precum cea ce spune ca negustorii de la piata sa isi faca firma, sa plateasca taxe etc este doar una din multele moduri de a genera si mai multi bani la buget. Zice cineva ceva? http://www.ntvonline.ro/stirile-neptun-tv/...ri-fiscale.html http://www.monitorulexpres.ro/?mod=monitorulexpres&p=index&a=citeste&s_id=88886 ://http://www.monitorulexpres.ro/?mod=...amp;s_id=88886 toti abandoneaza, economia deja in declin, se afunda si mai rau.

 

Probabil asa ne trebuie, o palma zdravana sa ne trezim din "somnul cel de moarte"

Link to comment
Share on other sites

aia e o gaselnita a maharilor ce au in proprietate/administrare hipermarketurile, care s-au hotarat sa inlature si asa zisa concurenta pe care o au cu privire la acele produse alimentare. chiar daca majoritatea produselor respective nici macar nu provin din productie proprie a micilor comercianti, ci tot din supermarket sunt cumparate. dar deh, cu astia nu te pui, ca ei, la fel ca si bancherii, companiile farmaceutice si alti cativa, fac legea, cum iti canta, asa joci, chiar daca asta inseamna sa sacrifici oameni, sau sa arunci la gunoi resurse de care altii ar visa sa dispuna.

cat despre chestia cu banii aia din alocatie, e vorba despre ce parere ai tu despre tine cand pui capul pe perna seara. daca reusesti sa te ridici din rahatul care inseamna sistemul din tara asta, sau te confunzi cu el. cum te-a invatat mama si tata. si pana la urma cum o sa dai mai departe la copii tai.

nici nu e de mirare ca suntem unde suntem, daca ai ajuns sa iti pui asa o intrebare. altul era nivelul, si de educatie si de gandire al romanului, pe vremuri. chiar daca, din pacate, si conjunctura a fost mai mereu diferita. dar cei cu o varsta inaintata,chiar daca au o pensie jenanta, daca gasesc o borseta cu bani, o returneaza, pt ca sunt bani nemunciti, si necuveniti, pt ca asa considera ca e corect. generatiile tinere parca nu stiu insa altceva decat sa toace banii lui babacu sau sa dea iama peste baba din vecini pt ca au nevoie de bani pt un nokia generatia noua. sau alte gainarii de genul asta. jenant.

cat despre ce spunea un coleg, insusirea unui bun gasit si nepredarea lui autoritatilor este o infractiune si se sanctioneaza conform legii penale.

iar autorul topicului se incadreaza, poate fortat, cu fapta sa, la inselaciune. succesuri

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

pe mine ma scoate din sarite cand saracii sunt cinstiti in timp ce bogatii fura cu toate mainile, si ma enerveaza cand justitia e dura si isi face cu noblete distanta datoria cand vine vorba de gainari in timp ce se inmoaie, uita si pana la urma se incurca singura in proceduri cand vine vorba de hotii de miliarde de.

 

dar cel mai nenorocit lucru mi se pare cand saracul cinstit da lectii de moralitate civica si financiara altui sarac. fiindca tare mi-e teama ca si acel sarac cinstit, daca ar veni pleasca peste el, si-ar vedea bine mersi de treaba lui. asta e deja ipocrizie.

 

acuma s-ar putea sa nu fie numai saraci cinstiti p-aci. de aceea mentionez ca atunci cand bogatul ii zice saracului sa fie cinstit, e ca si cum i-ar pune un val peste ochi - asta e manipulare straveche.

 

e bine ca fiecare sa-si ia decizia lui. omu nu a cerut sfaturi ci informatii precise de la cineva care a citit legea.

 

culmea e ca poate nimeni de aici nu stie exact legea, dar fiecare scrie. si scriind zice ce ii vine in cap, chestie care tine de sentiment. sentimentele astea ne omoara ca grup, societate, opinie publica fiindca de fapt ne despart si ne lasa egocentrici si orgoliosi, singuri cu intrebarile fara raspuns, fara rezonanta, inconjurati de gol.

Link to comment
Share on other sites

De cate ori v-au venit pensiile/salariile/alocatiile la timp si platite integral? Ei bine, daca o luam fair and square cred ca tot pe minus sunt. Oricum nu-i vorba de asta, nici n-as avea pretentie la alocatie atata timp cat nu muncesc pentru acesti bani dar statul a decis ca mi se cuvin, nu eu. Dar la urma urmei, se pare ca eu care ma bucur de o suma infima sunt de vina pentru un sistem care functioneaza pe baza de rahat nu cei care-l manevreaza de zeci de ani de zile. Oricum intrebarea mea era foarte simpla, legata de legislatie. N-am dat in cap, n-am furat(situatia de fata nu cred ca se incadreaza la asa ceva) si nici nu i-am tocat banii "lu' babacu".

Link to comment
Share on other sites

se pare ca eu care ma bucur de o suma infima sunt de vina pentru un sistem care functioneaza pe baza de rahat nu cei care-l manevreaza de zeci de ani de zile.

 

da. tu, impreuna cu alte cateva milioane, faceti majoritatea. din pacate.

 

cat despre cei care manevreaza bani.. ei zic la fel... pai eu fur 1 milion de euro.. pai ce.. de la mine nu merge..? ca e ala care fura rafinarii si da tepe de sute de milioane.. din cauza aluia nu merge.. nu de la milionul meu.

 

beat that logic, you'll become german!

 

imi pare rau sa port discutia asta cu cineva de 20 de ani. speram ca mentalitatea din ultimii ani de comunism, in care daca nu furai ceva de la stat erai prost, sa se fi estompat la mult asteptata prima generatie nascuta dupa 89. cartoon network seem to have failed...

Link to comment
Share on other sites

Toti visam sa fim obiectivi dar la final tot narcisismul si cei apropiati ne dicteaza actiunile in viata. O sa fac ce-o sa fie mai bine pentru urmasii mei si voi vedea in ce directie ma va duce asta. Daca voi considera ca a returna 42 de lei statului o sa ma ajute pe mine, pe mama sau pe viitorul copil si nu pe nea Gigi de la scara B promit ca-i dau inapoi.

Link to comment
Share on other sites

Toti visam sa fim obiectivi dar la final tot narcisismul si cei apropiati ne dicteaza actiunile in viata. O sa fac ce-o sa fie mai bine pentru urmasii mei si voi vedea in ce directie ma va duce asta. Daca voi considera ca a returna 42 de lei statului o sa ma ajute pe mine, pe mama sau pe viitorul copil si nu pe nea Gigi de la scara B promit ca-i dau inapoi.

Legea 61/1993 republicata:

Art. 7. - (1) Persoanele cãrora li se face plata alocației de stat pentru copii sunt obligate sã comunice împrejurãrile care au determinat încetarea condițiilor de acordare, în termen de 15 zile de la apariția acestora.

(2) Sumele plãtite necuvenit cu titlu de alocație de stat pentru copii se recupereazã pe baza deciziei emise de persoana juridicã care a efectuat plata alocației de stat pentru copii sau prin angajamentul de platã scris al persoanei care le-a încasat în mod necuvenit.

(3) Decizia prin care se recupereazã sumele încasate necuvenit se comunicã celui obligat la platã în termen de 15 zile de la emitere.

(4) Decizia de recuperare ºi angajamentul de platã constituie titlu executoriu de la data comunicãrii, respectiv de la data semnãrii.

 

crede-ma, mai devreme sau mai tarziu vei da banii inapoi.

cu cat mai tarziu...cu atat va fi suma mai mare.

bafta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.