www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cover Suspect - Intrebare


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Un amic mi-a aratat o piesa si m-a intrebat cum facea chitarist-ul nu anumit efect pe intro. Eu i-am raspuns ca facea natural harmonics, apoi se juca cu whammy-ul.

 

Tot nu m-a crezut, asa ca am cautat un cover, si un tip, cu un les paul ( deci nu avea whammy), le facea. Este vorba de:

 

 

Acum, daca nu avea o pedala ascunsa sub, cu care putea sa faca un pitch bend, eu banuiesc ca a editat sunetul, dupa ce a inegistrat. si a adaugat cateva semitonuri la harmonic.

 

M-am gandit ca poate le indoaie inainte de tasta 1, dar l-am vazut sarind acolo doar odata.

 

Mi s-a parut suspect din prima fiindca tipul facea niste miscari prea kalyfragilistice :) din cate stiu eu, daca faci un natural harmonic, si clatini putin neck-ul, nu se face pitch bend la harmonic. :)

 

Deci am dreptate? A editat chitara la harmonics, dupa inregistrare?

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

Am incercat si chiar merge. Am facut un acord si am apasat corpul chitarii catre mine. Mi-am amintit ca am facut chestia asta mai demult, fara sa vreau. Dar din moment ce repet foarte mult cu chitara scoasa, nu am auzit clar ca nota se schimba. Aveam impresia ca e aceeasi nota, da se aude putin diferit.

 

Nice tric. Si o tot fac pe Harley Benton-ul meu :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.